המשטרה מבקשת לחקור את הרצוג באזהרה

פרסום ראשון: יו"ר האופוזיציה מסתבך. עד כה טען הרצוג כי הבדיקה נגדו בחשד לעבירות על חוקי מימון הבחירות תתברר כעלילת שווא, אך במשטרה מבקשים מהיועמ"ש לזמן אותו לחקירה. בפרשה נחקר גם יד ימינו לשעבר. בסביבת הרצוג מסרו: "הודיע שבכוונתו להגיע ולשתף פעולה עם הרשויות"

ייחקר באזהרה? הרצוג (פלאש 90, מרים אלסטר)

הבדיקה תהפוך בקרוב לחקירה? בתחילת החודש הותר לפרסם כי מתנהלת בדיקה משטרתית בעניינו של יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג, בהן נבדקת האפשרות כי הח"כ עבר על חוקי מימון הבחירות. עד כה הרצוג הדף את ההאשמות כלפיו, אך כעת המשטרה מבקשת לחקור אותו באזהרה ובכך להפוך את הבדיקה לחקירה פלילית מלאה - כך פורסם הערב (שני) לראשונה במהדורה המרכזית. מסביבת הרצוג נמסר כי הח"כ שוהה בימים אלו בביקור מדיני בגרמניה. עוד נמסר מסביבת הרצוג כי "מאז שהודלפה קיומה של הבדיקה הוא הודיע שבכוונתו להגיע ולשתף פעולה עם הרשויות המוסמכות כדי לשים את הסאגה הזו מאחורינו וכך יהיה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

המשטרה פנתה ליועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, על מנת שיאפשר את החקירה. כמו כן פורסם הערב כי מי שהיה יד ימינו של הרצוג, שמעון בטאט, כבר נחקר באזהרה בפרשה. עד כה מנדלבליט הורה לבדוק את החשדות המתמקדים במימון הבחירות המקדימות בהן הביס הרצוג את יחימוביץ' לפני כשנתיים וחצי, כשהחשד הוא למימון פוליטי אסור בשורת מקרים מטעם עמותה שהפעילו אנשי הרצוג נגד יחימוביץ'. את דבר הבדיקה של פוליטיקאי נוסף בפרשה שנייה, חשף לראשונה כתב "הארץ", גידי וייץ.

היועמ"ש מנדלבליט אישר את דבר קיום הבדיקה. הבדיקה המשטרתית בעניינו של הרצוג לא מבוססת על חשד ראשוני - וכבר נגבו עדויות מאנשים - חלקים מוכרים בעולם הפוליטי. הפרשה עוסקת בין היתר במנכ"ל של חברת סיעוד, שהשקיע עשרות אלפי שקלים מחוץ לתקציב הרשמי של הקמפיין על מנת לפגוע במתחרה יחימוביץ'.

החשד: תקציב בחירות "שחור"

קצות חוט נוספים נחקרים, בדומה לדפוס אותו מכירים מחקירות הקשורות להתנהלות בפריימריז: לכל מועמד יש תקציב רשמי לבחירות ויש תקציב 'שחור' המאפשר לנפח את הוצאות הבחירות מבלי שיובן כי נעשתה עבירה על החוק. עיקר החומר נגד הרצוג הגיע בחודש האחרון, והוא מייחס לו חשד לעבירות על חוק מימון מפלגות. היחיד שהורשע עד כה בסעיף הזה בישראל היה עמרי שרון, בנו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, שגם ריצה עונש מאסר. ח"כ לשעבר נעמי בלומנטל הורשעה בעבירות פליליות במהלך הבחירות, אבל לא עבירה על חוק זה.

בדוח מבקר המדינה מיוני 2014, קבע המבקר יוסף שפירא כי הרצוג חרג מתקרת ההוצאות המותרת בפריימריז מול יחימוביץ' בספטמבר 2013 - אך עם זאת, הבהיר המבקר כי הרצוג לא חרג מהאיסורים והמגבלות הקבועים בחוק. עוד קבע המבקר כי בהתחשב להסבריו של הרצוג לנסיבות המיוחדות בהן בוצעה החריגה מתקרת ההוצאות, ובכלל זה טעות חשבונאית בתום לב, הוא בחר שלא להטיל סנקציה כספית על הרצוג.

הרצוג התייחס בניוזלטר ששלח לתומכיו בסוף השבוע לבדיקה המתנהלת בעניינו. "בשבוע האחרון הגיעו אליי אלפי בקשות לדבר, לחזק ולתמוך. זה מחמם את הלב ומחזק, בוודאי למול האתגרים שעוד נכונו לי, ונותן תחושה שיש בית וחברים שניתן לסמוך עליהם", כתב.

נדרש לאשר את הבדיקה. מנדלבליט (מארק ישראל סאלם, FLASH 90)

הרצוג: "אציג תשובות לכל השאלות"

"לאחר הפרסום בדבר הבדיקה ביקשתי לשים קץ לחרושת השמועות, למצות את החקירה בנושא בהקדם ולאפשר לי להגיע ולתת תשובות לכל השאלות כדי לשים את הסאגה הזו מאחורינו", המשיך, "אסור לנו להשלים עם התופעה שם גורמים אינטרסנטיים המנסים להציף תלונות וטענות בניסיון לכפות בדיקה וחקירה בכל פעם שנראה שקואליציות מתפרקות או לפני כל מערכת בחירות. זו תופעה מסוכנת למשטר דמוקרטי".

"במשך כל שנות פעילותי הציבורית פעלתי ביושר ונקיון כפיים", סיכם הרצוג, "אני יודע שבדרך להשגת היעד צצים לעיתים עלילות זדון ושקר, ותפקידי כמנהיג 'המחנה הציוני' היא להתמודד, להוביל ולנצח. כך עשיתי בעבר, וכך יהיה גם הפעם!"

בשבוע שעבר התייחס שר האוצר משה כחלון לבדיקה בעניינו של הרצוג ואמר כי היא חיבלה בניסיונות לצירוף מפלגת המחנה הציוני לממשלה. בכנס לשכת עורכי הדין שנערך באילת אמר כחלון לרינה מצליח: "היו מגעים להצטרפותם לממשלה וזה הרחיק את זה".

"אני לא יודע להגיד אם היינו שלושה צעדים לפני ההצטרפות או צעד לפני, אבל כשאני רואה את המצב הפוליטי במדינה, העבודה הייתה הפוטנציאל היחידי להצטרף לממשלה", אמר. "עכשיו בגלל הנושא הזה (הבדיקה), עד שזה לא ייגמר זה מן הסתם מרחיק את העניין וחבל".

כחלון העריך כי החקירה הפלילית נגד דרעי לא תפגע ביציבות הממשלה, אך ציין כי אינו רואה אפשרויות נוספות להרחבת הקואליציה. "ההתבטאויות של ליברמן רק מרחיקות אותו, יש עתיד מן הסתם לא באזור חיוג ומה שנשאר זה בוז'י", אמר. "ראש הממשלה היה מוכן ורצה אבל המקרים האחרונים לצערי מרחיקים את האפשרות".

הפריימריז במוקד הבדיקה (יח"צ)