לפיד במסר ליעלון: "מצדיע לך, המתקפה נגדך אלימה ומכוערת"

על רקע מסע ההסתה נגד שר הביטחון יעלון שזכה לגינויים רבים במערכת הפוליטית לאחר שיצא נגד פעולתו של החייל היורה מחברון, הביע יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד תמיכה בו - ותקף את חברי הקואליציה: "העובדה שאין קול חזק יותר מתוך הממשלה של גיבוי לשר הבטחון היא תעודת קלון לממשלה הנוכחית"

עומד לצדו של יעלון. ח"כ לפיד (רויטרס, אוהד צויגנברג/ פלאש 90)

לאחר המתקפה החריפה נגדו, שר הביטחון זוכה לקולות תמיכה נוספים: יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, התייחס היום (שבת) באירוע "שבתרבות" ביקנעם בו השתתף למסע ההסתה נגד שר הביטחון על רקע דבריו נגד החייל היורה מחברון - והבהיר כי יש להתייצב מאחוריו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זו התקפה מכוערת, אלימה, מגונה על צה"ל ומערכת הביטחון", אמר ח"כ לפיד. "שוחחתי אתמול עם שר הביטחון יעלון ואמרתי לו שאני לא מהמפלגה שלו, אבל אני מצדיע לו על העמידה המוסרית, חסרת הפשרות, על הדרך שבה הוא מתמודד עם ההתקפות עליו. אמרתי לו שזה בלתי נסבל ושנתמוך בו ושאנחנו מאחוריו. אני חושב שזה חוצה מפלגות, הדיון הוא לא בין ימין לשמאל אלא דיון בין אנשים מתונים ושפויים לבין אנשים קיצוניים מופרעים ואנחנו לא ניתן להם להרוס את המדינה הזאת."

יו"ר יש עתיד תקף את חברי הקואליציה על 'שתיקתם' סביב הפרשה ואמר: "אני מכיר את הליכוד ויש אנשים טובים שמזועזעים מהדברים האלו כמוך וכמוני, וקולם צריך להשמע יותר. להנהגה יש תפקיד. הנהגה צריכה לחשוב לא על הפריימריז הבאים אלא על מה שנכון ומוסרי. והעובדה שאין קול חזק יותר מתוך הממשלה של גיבוי לשר הבטחון היא תעודת קלון לממשלה הנוכחית. אפשר היה לצפות שאנשים ממפלגתו וממשלתו יגנו עליו".

גינויים מנתניהו ועד יחימוביץ': "חציית קו אדום"

הצהרתו של לפיד מצטרפת לקולות נוספים במערכת הפוליטית, שגינו כבר אמש את ההסתה נגד שר הביטחון. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הביע תמיכה בשר יעלון, ובהודעה שפרסם בפייסבוק כתב כי "פרסום תמונתו של שר הביטחון בתוך כוונות ירי הוא מעשה פסול וחציית קו אדום. ויכוח ציבורי חייב להתנהל באופן מכבד וענייני ואין בו שום מקום להתלהמות מסוג זה".

"המתקפה נגד יעלון - חציית קו אדום" (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

גם חברת הכנסת שלי יחימוביץ' הביעה תמיכה ביעלון בפוסט משלה בפייסבוק. "אין לי מה להוסיף על הדברים הממלכתיים, המנהיגותיים, המוסריים והציוניים של שר הבטחון משה בוגי יעלון. אמנם בר פלוגתא פוליטי, אבל משקף באופן הכי מדוייק וצלול את האתוס המכונן המשותף של כולנו, במדינה שלנו, תחת פיסת השמיים התכולה שמעלינו", כתבה, בצירוף הטקסט המקורי שפירסם השר.

ח"כ אבי דיכטר, חבר מפלגתו של יעלון, הצטרף לגל הגינויים ואמר כי "התמונה של שר הבטחון במרכזה של מטרה, מסוכנת לשיח הציבורי. אנשים מתחילים בפוסטרים על חיסול פוליטי ואף אחד אינו יודע איך זה עלול להיגמר".

גם שי חג׳ג׳, ראש המועצה האזורית מרחבים וחבר מרכז הליכוד, הגיב לדברים ואמר: "תהום אידיאולוגית עמוקה פעורה בין ההכרזה של מנחם בגין "יש שופטים בירושלים" לבין הקריקטורה הגסה שפרסם השבוע פעיל ליכוד שבמרכזה ראשו של שר הביטחון בתוך כוונת של רובה".

הוא הוסיף כי "זה לא רק הסגנון, זו השקפת העולם. אינני יודע אם אכן מתים מתהפכים בקבריהם, אבל אם זה קורה, אין לי ספק שבחלקת גדולי האומה בהר הרצל ובבית הקברות בהר הזיתים יש מהומה גדולה בימים אלה".

יעלון על ההסתה נגדו: "אמשיך להיאבק על מדינת ישראל צודקת ומוסרית"

אמש (שישי) התייחס שר הביטחון למסע ההסתה נגדו ואמר: "אין לי שום כוונה להתכופף ולהתקפל במאבק על דמותן של מדינת ישראל והחברה הישראלית" - זאת לאחר שהופצו תמונות מסיתות שלו ברשתות החברתיות בעקבות ביקורתו על החייל היורה. בפוסט שהעלה בפייסבוק הוסיף כי "איאבק ואמשיך להיאבק על מדינת ישראל צודקת, שפויה ומוסרית, כזו הנלחמת ביד ברזל ובנחישות בדורשי רעתה - אך מצד שני אינה מאבדת את ערכיה ואינה הופכת קהת חושים".

יעלון הסביר כי "אחרי שכל מיני גורמי שוליים קיצוניים ניסו להפוך אותי לעוכר ישראל, הגיע השלב הבא - שלא אמור להפתיע איש - והוא הפצת תמונות מסיתות נגדי". הוא הצהיר כי "מול הגל העכור הזה ששוטף את הארץ חייבים לעמוד איתן. בלי פשרות. המאבק הזה חשוב יותר ומשמעותי יותר מכל דבר אחר, ועל הכוחות השפויים בחברה הישראלית להיות מאוחדים כדי לנצח בו".

"אנו חייבים לשמור על חברה שפויה ומתקדמת, המקדשת את החיים, מקפידה על שלטון החוק ועל עליונות המשפט באופן נחרץ, ונאבקת באלימות ובגזענות ובהדרת האחר רק משום שהוא אחר", המשיך השר, "זה לא עניין של ימין ושמאל - זה העתיד שלנו ושל ילדינו. זו השאלה באיזו מדינה אנו שואפים לחיות: מדינה שהיא חלק ממשפחת העמים, יהודית ודמוקרטית, מודרנית וסובלנית, או מדינה שמתדרדרת אל מחוזות מסוכנים והרסניים".

"לא אירתע". שר הביטחון יעלון (פלאש90)

"בשבועות האחרונים אני מקבל פניות רבות מאוד מנבחרי ציבור - בהם שרים, חברי כנסת וראשי רשויות מכל קצות הקשת הפוליטית - כמו גם מחברי ליכוד, ואזרחים בכלל מרחבי הארץ, המביעים תמיכה חד משמעית במאבק הזה ומבקשים לחזק את ידיי" ציין יעלון, "גם הם אינם יכולים לשאת את המחשבה שישראל תשנה את פניה בגלל מיעוט קיצוני ואלים. זה הרוב השפוי של אזרחי ואזרחיות ישראל. ולמענו אני נאבק. לכן גם לא ארים ידיים, ולא אירתע מכל איום".