יעלון על ההסתה: לא ארתע מהאיומים

שר הביטחון התייחס לשיח המתלהם ולתמונות המסיתות נגדו וקרא לכוחות השפויים להתאחד. "עלינו לשמור על חברה המקפידה על שלטון החוק ונאבקת באלימות ובגזענות", כתב. נתניהו: "פרסום תמונתו - חציית קו אדום"

יעלון. "לא אירתע" (פלאש90)

"אין לי שום כוונה להתכופף ולהתקפל במאבק על דמותן של מדינת ישראל והחברה הישראלית" - כך מבטיח היום (שישי) שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, לאחר שהופצו תמונות מסיתות שלו ברשתות החברתיות בעקבות ביקורתו על החייל היורה. בפוסט שהעלה בפייסבוק הוסיף כי "איאבק ואמשיך להיאבק על מדינת ישראל צודקת, שפויה ומוסרית, כזו הנלחמת ביד ברזל ובנחישות בדורשי רעתה - אך מצד שני אינה מאבדת את ערכיה ואינה הופכת קהת חושים".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יעלון הסביר כי "אחרי שכל מיני גורמי שוליים קיצוניים ניסו להפוך אותי לעוכר ישראל, הגיע השלב הבא - שלא אמור להפתיע איש - והוא הפצת תמונות מסיתות נגדי". הוא הצהיר כי "מול הגל העכור הזה ששוטף את הארץ חייבים לעמוד איתן. בלי פשרות. המאבק הזה חשוב יותר ומשמעותי יותר מכל דבר אחר, ועל הכוחות השפויים בחברה הישראלית להיות מאוחדים כדי לנצח בו".

"אנו חייבים לשמור על חברה שפויה ומתקדמת, המקדשת את החיים, מקפידה על שלטון החוק ועל עליונות המשפט באופן נחרץ, ונאבקת באלימות ובגזענות ובהדרת האחר רק משום שהוא אחר", המשיך השר, "זה לא עניין של ימין ושמאל - זה העתיד שלנו ושל ילדינו. זו השאלה באיזו מדינה אנו שואפים לחיות: מדינה שהיא חלק ממשפחת העמים, יהודית ודמוקרטית, מודרנית וסובלנית, או מדינה שמתדרדרת אל מחוזות מסוכנים והרסניים".

התמונות המסיתות

"בשבועות האחרונים אני מקבל פניות רבות מאוד מנבחרי ציבור - בהם שרים, חברי כנסת וראשי רשויות מכל קצות הקשת הפוליטית - כמו גם מחברי ליכוד, ואזרחים בכלל מרחבי הארץ, המביעים תמיכה חד משמעית במאבק הזה ומבקשים לחזק את ידיי" ציין יעלון, "גם הם אינם יכולים לשאת את המחשבה שישראל תשנה את פניה בגלל מיעוט קיצוני ואלים. זה הרוב השפוי של אזרחי ואזרחיות ישראל. ולמענו אני נאבק. לכן גם לא ארים ידיים, ולא אירתע מכל איום".

האמירה שהחלה את הסערה: "החייל שירה סרח, הוא איננו גיבור"

ראש הממשלה בנימין הביע תמיכה בשר יעלון, ובהודעה ששיחרר כתב כי "פרסום תמונתו של שר הביטחון בתוך כוונות ירי הוא מעשה פסול וחציית קו אדום. ויכוח ציבורי חייב להתנהל באופן מכבד וענייני ואין בו שום מקום להתלהמות מסוג זה".

גם חברת הכנסת שלי יחימוביץ' הביעה תמיכה ביעלון בפוסט משלה בפייסבוק. "אין לי מה להוסיף על הדברים הממלכתיים, המנהיגותיים, המוסריים והציוניים של שר הבטחון משה בוגי יעלון. אמנם בר פלוגתא פוליטי, אבל משקף באופן הכי מדוייק וצלול את האתוס המכונן המשותף של כולנו, במדינה שלנו, תחת פיסת השמיים התכולה שמעלינו", כתבה, בצירוף הטקסט המקורי שפירסם השר.

מוקדם יותר השבוע נודע כי פעילי ליכוד החלו בהפצת תמונות עם כיתובים הקוראים לחיסולו הפוליטי של יעלון בשל הגיבוי שהעניק לרמטכ"ל והביקורת שהשמיע נגד החייל היורה. בנאום בכנסת יצא יעלון כנגד המחאה הציבורית למען החייל החשוד בהריגת מחבל שנוטרל. "מה שקרה בחברון הוא אירוע חמור", הסביר. שר הביטחון שלח גם חצי ביקורת לעבר אלו שמבקרים את ההחלטה לחקור את החייל ואמר כי "החייל שירה סרח, הוא איננו גיבור".

בהתייחסות נוספת כינה את הביקורת נגד התנהלות הצבא בפרשה "העליהום על הצבא". "אני מודאג מהאווירה הציבורית, יש גל התלהמות חסר תקדים", אמר יעלון באירוע שנערך בבית חיל האוויר בהרצליה. "אני מציע שאת נהלי הפתיחה באש יקבע הרמטכ"ל ולא ראשי כנופיות".