סוף למחלוקת בקואליציה: יהודי אתיופיה יועלו לישראל

הממשלה החליטה כי עד סוף 2016 יועלו 1300 מבני העדה לישראל - ובכך נפתר המשבר הקואליציוני, במהלכו חברי הכנסת אמסלם ונגוסה נעדרו מהצבעות במליאה במחאה על אי-העלאתם של יהודי אתיופיה לישראל. השניים קיבלו על עצמם עונשים שייכנסו לתוקף במושב הקיץ

1300 מבני העדה יעלו עד סוף 2016 (רויטרס)

יהודי אתיופיה יועלו לישראל, הח"כים שמרדו ייענשו: לאחר המשבר שפרץ בקואליציה במחאה על אי-העלאתם של יהודי אתיופיה, הודיעו הערב (חמישי) בליכוד כי הושגה הסכמה לפיה עד סוף 2016, יועלו לישראל כ-1300 מבני העדה. עוד הוחלט כי המשך יישום החלטת הממשלה יובא לדיוני התקציב לשנים 2017-2018.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נושא העלאת יהודי אתיופיה שנותרו במחנות באדיס אבבה ובגונדר עלה על סדר יומה של הממשלה לא אחת, וראש הממשלה נתניהו אף הצהיר כי מאות מבני העדה יועלו לארץ בהקדם. אלא שכעבור זמן מה, ההחלטה שקיבלה הממשלה הוקפאה עקב מחסור בתקציב, מה שהוביל את חברי הכנסת דודי אמסלם ואברהם נגוסה להודיע שלא יופיעו להצבעות במליאה.

מטעם הליכוד נמסר כי השניים יישאו בתוצאות וכי "אף שחברי הכנסת אמסלם ונגוסה פעלו מטעמים ערכיים, השניים מודעים לכך שחרגו מהנהלים המקובלים על סיעת הליכוד בכנסת וקיבלו על עצמם עונשים חסרי תקדים למשך כל מושב הקיץ". השניים יימנעו מהגשת הצעות חוק, שאילתות, הצעות לסדר ונאומים במליאת הכנסת.

יו"ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות ח"כ ד"ר אברהם נגוסה ויו"ר ועדת הפנים ח"כ דוד אמסלם, מסרו בתגובה להחלטה כי הם מאושרים ונרגשים יחד עם משפחות ממתיני העלייה בישראל ועם בני הקהילות באדיס אבבה ובגונדר: "ראש הממשלה עשה צדק היסטורי כשהורה לבצע את החלטת הממשלה כלשונה. האמנו לכל אורך הדרך כי המאבק שאנו מנהלים הוא מאבק ערכי ומוסרי ואכן זכינו לכך שבעוד חודשיים אחינו יחלו להגיע לישראל".