ח"כ זוהיר בהלול: הדוקר מחברון לא מחבל

חבר הכנסת מהמחנה הציוני עורר סערה לאחר שאמר כי הדוקר שביצע את הפיגוע בחברון לפני כשבועיים אינו מחבל. בריאיון ל"דקלסגל" בגל"צ הבהיר בהלול כי קיים שוני בין רוצחי אזרחים לבין מבצעי פיגועים נגד כוחות צבאיים. "כל פלסטיני שנלחם על חירותו נחשב בעיני הישראלים כמחבל", אמר בהלול. האזינו

ח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני) שב על טענותיו בנוגע לאירוע הירי בחברון וטען כי הפלסטיני שדקר את חייל צה"ל בעיר אינו מחבל. "המילה 'מחבל' הופכת להיות כוללנית והופכת כל פלסטיני לכזה", אמר בהלול בריאיון לתכנית "דקלסגל" ששודרה הבוקר (חמישי) בגל"צ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת הריאיון בהלול ביצע הפרדה בין מקרים שבהם מותקפים אזרחים לבין פיגועים המכוונים כלפי חיילי צה"ל ומתקנים צבאיים. "הסכמתי שמי שגודע את חייהם של משפחה שלמה הוא מחבל", הדגיש בהלול. "הם גם מחבלים וגם רוצחים שראויים לכל העונשים. כל אדם שרצח מישהו, שגדע את חייו של חף מפשע או ארב למשפחה שחוזרת מעבודתה הוא מחבל".

בהלול אף חידד והבהיר כי אמירתו נכונה לגבי כל אזרח, גם לגבי משפחותיהם של מתנחלים. אולם בהמשך טען כי כשמדובר בתקיפה נגד מוקדים צבאיים - הדין שונה. "האנשים שתקפו משפחות בשנתם, לא יכולים להיחשב כמחבלים אם הם תוקפים מחנה צבאי", אמר.

"רבין מתהפך בקברו"

בהלול הוסיף כי בכדי לקדם תהליכים מדיניים בין ישראל והפלסטינים חייב להיות שינוי בהתייחסות המילולית ולהגדרות הניתנות במהלך הפיגועים, ובשל כך הוא ביצע את ההפרדה המדוברת ובחר שלא לכנות את הדוקר - מחבל. "כל מי שנאבק למען חירותו ולמען עצמאותו הוא מחבל בעיני הישראלים", טען.

"מבחינת העם, כל פלסטיני שנאבק את מאבקו כדי להסיר את עוולות הכיבוש, נחשב מחבל", ציין. "אני מסכים שהדוקר הוא רוצח, אבל הוא לא מחבל. הבעיה שלי היא שהמילה הזו הופכת לכוללנית מדי והופכת כל פלסטיני למחבל".

בסיעתו של בהלול מתחו ביקורת על הדברים. "אנו מצויים בתוך גל טרור וכדאי שממשלת ישראל תתחיל לפעול נגדו ביעילות", אמרו בסיעה. "המחבל בחברון הוא כמו כל מחבל. דבריו של חבר הכנסת בהלול אינם משקפים או מייצגים את עמדת המחנה הציוני".

דבריו של בהלול עוררו סערה ובסיעת הבית היהודי הגיבו בחריפות על דבריו. "מפלגת העבודה הופכת לאט לאט מפוסט-ציונית לפרו-פלסטינית", אמרו. "יצחק רבין מתהפך בקברו".

הדברים עוררו הדים גם בתוך מפלגתו של בהלול. "זה מחבל בריבוע", אמר ח"כ איציק שמולי. "עמדות פוליטיות לא צריכות לטשטש אמיתות פשוטות. האיש הסתובב עם סכין קצבים ובא בכוונה לרצוח. זו אמירה מיותרת ומקוממת, וחבל שהדבר הזה נאמר. אין שום סתירה בין עמדה פוליטית שקוראת להיפרדות ויציאה מהשטחים לבין הצורך להיאבק בטרור באשר הוא טרור".