למרות התנגדות אובמה וריבלין: נתניהו לא מוותר על מינוי רן ברץ

רן ברץ אמור היה להיות ראש מטה ההסברה הלאומי כשמינויו הוקפא בשל דברים שכתב בפייסבוק על נשיא ארה"ב אובמה ועל נשיא המדינה ריבלין. למרות ההקפאה והמשבר הקיים גם ככה ביחסים עם ארה"ב, ראש הממשלה נתניהו לא מוותר על המינוי ושולח מכתב רשמי לנציבות בו הוא מבקש לאשר את המינוי

כמעט חמישה חודשים לאחר שמינוי של רן ברץ לראש מערך ההסברה הלאומי הוקפא בסערה גדולה, מנסה ראש הממשלה נתניהו לחדש את המינוי. במכתב רשמי ששיגר נתניהו לנציבות הוא מבקש לבחון את התאמתו של ברץ לתפקיד וולאשר את מינויו. למרות התעקשותו של נתניהו, הבהיר נציב שירות המדינה כי קיים קושי גדול באישור המינוי ואמר כי "ספק גדול שברץ עומד בתנאי הסף הנדרשים". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רן ברץ יועד להיות ראש מטה ההסברה הלאומי אבל מינויו הוקפא לאחר שדברים שפרסם בפייסבוק הרתיחו את נשיא ארה"ב אובמה ואת ונשיא המדינה ריבלין. הנשיא ריבלין הזהיר כבר אז כי המינוי  יהיה שבר חמור ביחסים, אך גם העיתוי בו נשלח המכתב מעלה שאלות, מאחר ואנו נמצאים בעיצומו של המו"מ על חבילת הסיוע מארה"ב .

"הטענה שד"ר ברץ אינו עומד בקריטריון של ראש מערך ההסברה מגוחכת", נמסר מלשכת ראש הממשלה. "במשך שנים רבות הוא כותב ועורך מאמרים בנושאים מדיניים, ביטחוניים וכלכליים מתוך ידע עמוק ובמיומנות גדולה. הניסיון לפסול אותו מונע משיקולים זרים ומבירוקרטיה אבסורדית והוא לא ייצלח".

פרסם התנצלות: "בדיחות דעת"

בחודש נובמבר האחרון נחשפו הדברים שכתב ברץ בעמוד הפייסבוק שלו ועוררו סערה. "זה אומר הרבה שהנשיא טס במחלקת תיירים. בעיקר זה אומר שהוא דמות שולית כל כך עד שאין שום חשש לחייו. נראה לי שאפשר אפילו לשלוח אותו במצנח רחיפה לגולן הסורי שבשליטת דאע"ש. יום למחרת הם יחזירו אותו עם רצון לפתוח במשא-ומתן על חזרתם המיידית לעיראק, רק קחו אותו, בחייאת", כתה על נשיא המדינה ריבלין.

יגרום למשבר ביחסים? הנשיא ריבלין

על אחד מנאומיו של אובמה כתב ברץ: "ככה נראית אנטישמיות מודרנית בארצות מערביות ליברליות. והיא באה כמובן עם הרבה סובלנות והבנה לאנטישמיות האסלאמית. כל כך הרבה סובלנות והבנה, עד שמוכנים אפילו לתת להם אטום".

לאחר הסערה פרסם ברץ הודעת התנצלות בעמוד הפייסבוק שלו. "אני מתנצל על הדברים הפוגעניים שפרסמתי ברשת ביחס לנשיא המדינה, נשיא ארה"ב ואישי ציבור נוספים", כתב. "אני מצטער שלא עדכנתי את ראש הממשלה על דברים אלה קוד. "הדברים שפרסמתי נכתבו בקלות הדעת ולעתים גם בבדיחות הדעת, בשפה שמתאימה לרשתות החברתיות ולאדם פרטי".