כחלון מזהיר: "הקואליציה לא תוכל להמשיך לתפקד"

סדקים בממשלת ה-61? באירוע סגור באוניברסיטת ת"א הביע שר האוצר כחלון חשש מיציבותה של הקואליציה הצרה והתריע מפני קושי להעביר חוקים בכנסת. "אני לוחץ על נתניהו להרחיב את הממשלה", אמר

ימשיכו יחד עוד 3 שנים? כחלון ונתניהו (רויטרס)

ממשלת נתניהו תמשיך לכהן, תתפרק או תהפוך לממשלת אחדות? שר האוצר משה כחלון, שעד לאחרונה הגדיר את עצמו כ"דבר הכי יציב בממשלה", התריע מפני קריסה אפשרית של הממשלה. "הקואליציה בהרכב הנוכחי לא תוכל להמשיך לתפקד", אמר אמש (רביעי) יו"ר מפלגת כולנו באירוע סגור באוניברסיטת תל אביב. בכינוס הסביר כחלון כי הממשלה מפסידה במספר הצבעות ומתקשה לעמוד בכל היעדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כחלון הדגיש כי הוא "לוחץ על נתניהו להרחיב את הממשלה" וגם על הרצוג. דבריו של כחלון, שעשויים להגביר את הלחץ בקואליציה, פורסמו לראשונה באתר "הארץ".

בתחילת השבוע דווקא הסתמנה התקרבות בין הצדדים: כתבנו עמית סגל פרסם כי כחלון אמר בישיבת ראשי הקואליציה, ביחס לסוגיית העברת תקציב דו-שנתי לשנים 2017-2018, כי "הסכמים יש לכבד": משמעות האמירה הזו היא שכחלון ככל הנראה מתכוון לממש את הכתוב בהסכמים הקואליציוניים - ולתמוך בתקציב דו-שנתי, זאת למרות שהוא סבור שמדובר בטעות, ואף ניסה להיאבק בהחלטה כזו.

מגעים לאחדות? בינתיים אין התקדמות (פלאש 90, מרים אלסטר)

במידה ואכן יעבור תקציב דו-שנתי, המשמעות היא שהממשלה בראשות נתניהו צפויה לכהן עד שנת 2019 - זאת עקב כך שלא תהיה סכנה שתיפול עקב אי אישור התקציב. עם זאת, בסביבת שר האוצר מבהירים כי הוא עדיין סבור שתקציב דו-שנתי הוא טעות וכי הוא ייאבק באפשרות זו ככל שיוכל.

בתוך כך, גוברות בימים האחרונים השמועות - והן עקשניות במיוחד - לפיהן ישנם מגעים מתקדמים להרחבת הממשלה ולהקמת ממשלת אחדות. עם זאת, מסתמן כי מדובר בעיקר באמירות לא מחייבות ואין התקדמות ממשית במגעים אלו.

לפני כשבועיים הגיב כחלון בתדרוך לעיתונאים לירידה באחוזי התמיכה בו בסקרים. "אני שמח שיש עוד שלוש שנים לבחירות", אמר בחיוך. "לי יש גם סקרים אחרים. ראינו שהציבור מרוצה מהתפקוד שלי באוצר עם פער גדול מכולם וזה מה שחשוב. הציבור מתמחר ושופט לפי התוצאות - אם לא נצליח במאבקי הדיור ויוקר המחייה, אף סקר לא יעזור לנו - אבל אני רגוע ובטוח בדרך שלנו". כחלון הכחיש שהיה מעורב בניסיון למנוע מנתניהו להיות ראש הממשלה הבא, כפי שדווח בחדשות 2. "אם הייתי חלק מזה, זה לא היה מתפרסם", טען.