רוב בספק: ליברמן נגד חוק ההשעיה

בליכוד קיוו שהלחץ יעשה את שלו והודיעו כי יעלו את החוק להצבעה גם בלי שיגויס הרוב הדרוש. יו"ר ישראל ביתנו הודיע: לא אתמוך בקואליציה. הצרות של נתניהו מבית: שני ח"כים מאיימים להצביע נגד

מבחן חשוב לנתניהו ולליברמן: מליאת הכנס תתכנס הערב (שני) על מנת להצביע על חוק ההשעיה, שיאשר להשעות ח"כ מכהן ברוב של שני שלישים מהחברים. חברי הכנסת מהליכוד אברהם נגוסה ודוד אמסלם כבר הודיעו שלא ייתמכו בחוק, מה ששובר את רוב 61 חברי הכנסת של הקואליציה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחר "המרד" של שני חברי הליכוד, יחסי הכוחות בין האופוזיציה לקואליציה עומדים על 59 חברים לכל צד. בשל כך ההכרעה עברה לפתחו של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן - שהודיע לליכוד כי לא יתמוך בחוק.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להצבעה בפתח ישיבת סיעת הליכוד ואמר: "אני מצפה מכל אלו שהצהירו שהם בעד החוק גם להצביע בעדו". ראש הממשלה הוסיף כי הצבעה נגד החוק היא התייצבות לצד אלו שתומכים בטרור.

חבר הכנסת אביגדור ליברמן, אליו מופנית מרבית תשומת הלב, כבר הודיע בעבר שלא ייתמוך בחוק, אבל אם אכן ייעשה כך, הוא יוצג כמי שהפיל את ההצבעה ובכך למעשה "הציל" את חברי הכנסת הערבים. בדיוק בשל סיבה זו, החליט ראש הממשלה לעלות את החוק להצבעה בכל מקרה.

ייתפס כמי שהציל את זועבי? (הדס פרוש / פלאש 90)

שלושת חבר הכנסת הערבים: זועבי, זחאלקה וגטאס הם אלו שגרמו להעלאת החוק להצבעה, לאחר שנפגשו עם משפחות המחבלים במזרח ירושלים בשיא גל הטרור. הצעת החוק כבר אושרה בוועדת השרים לחקיקה, אך לשם העברתו במליאת הכנסת יצטרכו לערוך בו שינויים.

על פי הנוסח שיועלה היום לאישור, על מנת להשעות ח"כ מכהן יהיה צורך ברוב של 70 חברי כנסת על מנת להחל את הליך ההשעיה ולא רוב של 61 כמו שנדרש תחילה. הצעה זו, אם תאושר תחייב את הקואליציה לגייס לפחות מפלגה אחת מהאופוזיציה, רק לשם פתיחת ההליך.

הסיבה לאי התמיכה של "ישראל ביתנו" וליברמן בחוק נעוצה בשורת החוקים שביקשה המפלגה להעביר - אך זכו להתנגדות של הקואליציה. בעבר ליברמן אף טען כי הצעת החוק ה"מרוככת" שתועלה היום להצבעה היא: "מסך עשן ריק מתוכן שמפזר ראש הממשלה על מנת להסתיר כניעתו לטרור".

ליברמן הוסיף אחר הצהריים כי אם לא תתמוך  אם ירצו שישראל ביתנו תתמוך בחוק ההשעיה, דורש מהקואליציה לתמוך בהצעות חוק שלנו-אין מתנות חינם. יתנו יקבלו, לא יתנו לא יקבלו.