חוק המקוואות עבר בקריאה טרומית

ברוב של 42 מול 38 אישרו הח"כים בקריאה טרומית את חוק המקוואות של ח"כ משה גפני, שימנע מרפורמים וקונסרבטיבים לטבול בהם. גפני: "זה נושא הלכתי, לא חמאם טורקי". גלאון: "אל תבלבלו את המוח, זה חוק עוקף בג"ץ"

לאחר הסערה - הצעת החוק אושרה: מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת החוק לפיה שימוש במקווה טהרה בבעלות ציבורית יהיה רק לצורך טבילה הלכתית לקיום ההלכה והמנהג היהודיים - זאת לפי פסקי שולחן ערוך ובהתאם להוראות מועצת הרבנות הראשית לישראל. 42 תמכו בהצעה, 38 התנגדו - וההצעה תועבר לוועדת הפנים והגנת הסביבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההצעה כוללת גם קביעה לפיה הוראות חוק איסור אפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות ציבוריים לא יחולו במקרה של מקווה טהרה בבעלות ציבורית. בכך, עלולה לא להתאפשר כניסת יהודים מהזרם הרפורמי והזרם הקונסרבטיבי למקוואות הציבוריים.

"יש במדינה הזו יותר מקוואות פרטיים שאף אחד לא מתערב בהם, אבל מקוואות ציבוריים של המדינה הם עבור טבילה הלכתית", הסביר ח"כ משה גפני (יהדות התורה) שהגיש את הצעת החוק. "דבר וחצי דבר לא ישתנה מהחוק הזה, מה שהיה הוא שיהיה".

"אנחנו רוצים להשאיר את המצב כמו שהוא ולא רוצים להביא למתח מיותר", הוא הוסיף. "מה שמדובר פה זה שרוצים לעשות גיור במקווה כשזו לא מטרת המקווה. מקווה זה נושא הלכתי, זה לא בית מרחץ ולא חמאם טורקי".

השר לשירותי דת, דוד אזולאי, התבטא בחריפות יתרה בנושא. "מי שאינו מקבל את סמכותה של התורה ורומס את מצוותיה ברגל גסה, אינו יכול לטעון שהוא מייצג דת בישראל", הוא אמר. "התנועות האלו שרויות בנסיגה והמספרים שהן מציגות מנופחים. הגופים הללו שמבקשים לשנות את התורה וההלכה הם אינם זרמים בדת ישראל".

"כמו שלא ניתן לרופא להתקרב לבית חולים באמצעות כישוף ולא נקרא לו רופא, כך לא ניתן לגופים האלה להתקרב לתורת ישראל", הוסיף אזולאי. "אני מודיע לכם שכל ניסיון להתערב ולשנות כללים שלא על פי ההלכה לא יהיה".

"מי שמכם לקבוע מי הוא יהודי?"

מנגד, באופוזיציה הביעו הסתייגות מהצעת החוק. "על זה נאמר טובל ושרץ בידו", אמרה יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון. "מה אתם מבלבלים את המוח, אתם מביאים פה חוק עוקף בג"ץ. לא מעניין אתכם המקוואות, מה שמעניין אתכם זו דריסת הרגל. אתם מפחדים שתיפרץ כאן פירצה. אתם מנהלים קרב ביריוני סחטני על קיומה של הממשלה נגד 'האנשים האלה'. יש להם שם - רפורמים וקונסרבטיבים. מי שם אתכם שיהיה לכם מונופול על היהדות?"."המקוואות שייכים לציבור, הם לא האתר שעליו צריך לנהל את המלחמה הלא ראויה", אמרה ח"כ עליזה לביא (יש עתיד). "מעולם בהיסטוריה היהודית לא התערבו במנהג של נשים ושל עם ישראל לטבול במקווה. החוק הולך לפגוע בנשים במדינת ישראל".

"אני חברת התנועה הקונסרבטיבית ונעלבתי כאן מדברי שר הדתות שאנחנו לא נחשבים יהודים", אמרה ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני). "מי שמכם לקבוע מי הוא יהודי? 20% מהגיור הממלכתי מאז 2002 הוא קונסרבטיבי או רפורמי. מרבית היהודים בתפוצות הם רפורמים וקונסרבטיבים. אתם רוצים להגיד להם שהם לא יהודים ולא יכולים לגור פה בישראל?".