הרפורמים דורשים מנתניהו תשובות

לאחר שהחרדים יצאו בחריפות נגד הרפורמים והקונסרבטיבים, כעת הזרמים המתקדמים דורשים מנתניהו להתערב - ולגנות את ההתלהמות. לדבריהם, אם לא יימצא פתרון הדבר יוביל למשבר חסר תקדים מול יהדות התפוצות

איך ייפתר משבר הזרמים? (פלאש 90)

בעוד שהחרדים מצהירים כי לא יישבו בממשלה המכירה ברפורמים, גם הצד השני מתחיל לאבד סבלנות: בימים האחרונים מעבירה ההנהגה הרפורמית והקונסרבטיבית בארץ ובעולם מסרים ללשכת ראש הממשלה בעקבות ההתבטאויות וההתפתחויות האחרונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המסרים מורכבים משני חלקים מרכזיים: תחילה, מבהירות התנועות, כל נסיגה מהמתווה שהושג ברחבת הכותל תוביל למשבר חסר תקדים עם יהדות התפוצות. שנית, המנהיגים דורשים מנתניהו לגנות את התלהמות השרים החרדים בממשלתו נגד הרפורמים.

מדוע שוברים הרפורמים והקונסרבטיבים שתיקה? לדבריהם, נראה שאין הנהגה חרדית שניתן להגיע איתה להסכמים: רב הכותל, שכבר תמך במתווה, נסוג מעמדתו; הרבנים הראשיים, שהבטיחו להגיש תיקונים, מתעכבים ומגמגמים; ובניגוד לבעבר, בהם ניתן היה לדבר עם רבנים כגון הרב עובדיה יוסף, אין כתובת קשובה בהנהגה האורתודכסית לשיח.

ההצעה שמניחים הרפורמים והקונסרביטיבים על השולחן נוגעת לסוגיית המקוואות. החרדים מתעקשים על כך שלרפורמים לא ויתר לטבול במקוואות המדינה במסגרת הגיורים שהם מבצעים. לכן הרפורמים מוכנים שיקימו עבורם מקווה או שניים בו יותר להם לטבול ולבצע את הגיורים דרכם, בתמורה לשימור מתווה רחבת הכותל וגינוי ההתלהמות.

בלשכת ראש הממשלה, מנגד, אומרים כי אין צורך בהעברת המסרים הזו. לדברי גורמים בלשכתו, ראש הממשלה פועל בשקט למציאת "פתרון יצירתי" למחלוקת. עורך דין יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, מסר בתגובה: "יש לנו ביטחון מלא בראש הממשלה. הממשלה אישרה את המתווה ברוב קולות, ראש הממשלה עצמו הצהיר שהוא מחויב לו, ואינני רואה אפשרות שמדינת ישראל תיסוג בה מתוכנית שהצליחה, סוף סוף, לאחד את העם היהודי סביב ירושלים".