ביקורת על הרב הראשי: "מנסה להחליף מפקדים"

קריאתו של הרב יצחק יוסף להרוג מחבלים חמושים בסכינים מעוררת תגובות סוערות. "הרב יוסף קורא תיגר על הרמטכ"ל", טוען ח"כ עפר שלח. "הוא מתיימר לפסוק בנושאים של מוסר לחימה". יו"ר עמותת חדו"ש: הרב מצטרף לרשימה ארוכה של רבנים שרומסים את שלטון החוק

דבריו של הרב הראשי הספרדי לישראל יצחק יוסף, במהלך שיעור שהעביר אמש, לפיהם זאת מצווה להרוג מחבלים עם סכינים, והביקורת שמתח על הרמטכ"ל ובג"ץ מעוררים תגובות נזעמות. ח"כ עפר שלח קורא לו להתעסק בענייני דת ולא בעניינים ביטחוניים ובעמותת חדו"ש קראו ליועץ המשפטי לממשלה להעמיד את הרב במקומו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"הרב יצחק יוסף, שבגיל שבו צעירים ישראלים מסכנים את חייהם בשירות צבאי עסק בעריכת ספריו של אביו, מתיימר לפסוק בנושאים של מוסר לחימה ואף קורא תיגר על הרמטכ"ל", אמר ח"כ שלח (יש עתיד) בתגובה לדברי בנו של הרב עובדיה יוסף ז"ל, שיצא נגד הרמטכ"ל ובית המשפט העליון. "את הצבא יובילו רק מפקדיו, ואל לרבנים לנסות להחליף אותם".

שחר אילן, סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, אמר כי הרב יוסף מצטרף לשורה הולכת וגדלה של רבנים ראשיים שרמסו את שלטון החוק וביזו את תפקידם ואת המדינה שמינתה אותם. "מוטב לרב יוסף שיעסוק בענייני הדת והרבנות שנמצאים בשפל המדרגה ובתחתית הסולם ופוגעים אנושות במעמדה של היהדות בעיני הציבור", אמר אילן.

ח"כ עפר שלח (ורדי כהנא)

"אם שאף הרב לעסוק בביטחון או במשפט בטחוני, חבל שלא למד את הדרוש למקצועות אלה או שרת שירות מפואר בצבא שדרוש כדי להגיע למעמד של מתן פקודות", הוסיף סמנכ"ל עמותת חדו"ש. "מצער שהתחום היחיד שבו הרב מצליח להמשיך את דרכו של אביו אינו המנהיגות או הגדלות בהלכה, אלא רק הפה הגדול וההתבטאויות המיותרות".

אילן אף קרא ליועץ המשפטי לממשלה להסביר לרב יוסף כי לא מדובר בהתבטאות לגיטימית. "על מנדלבליט להעמיד את הרב במקומו ולהבהיר לו מה הם גבולות השיח של רב מטעם המדינה ומי שמכהן כנשיא בית משפט רשמי", הדגיש. "כמובן אם הרב רוצה חופש להתבטא כנגד שלטון החוק הוא מוזמן להתפטר ולשחרר אותנו מעונשו".

"קורא תיגר על הרמטכ"ל" (מרים אלסטר, פלאש 90)

יאיר שלג, ראש התכנית לדת ומדינה במכון הישראלי לדמוקרטיה, הסביר כי הרב יוסף מנוע מלחוות עמדה פומבית בנושאים שאינם בסמכותו. "כפוסק הלכה בכיר, עמדתו משתמעת לא רק כעמדה פרטית אלא כפסק הלכה האמור לחייב את שומעיו", אמר שלג.

"בהקשר זה, הוא מצטרף לשורה ארוכה ובעייתית של רבנים המבקשים לפסוק לציבור בעניינים שהאחריות עליהם מסורה בידי גורמים ממלכתיים אחרים", הסביר שלג. "בכך מכשיל הרב את קהל שומעיו, בדילמה לא ראויה בין מקורות הסמכות: האם יצייתו לרמטכ"ל או לרב הראשי? הוא אף עושה זאת תוך כדי הבעת זלזול באותם גורמים, כמו הרמטכ"ל ושופטי בג"ץ, שהאחריות בנושאים אלה מסורה להם ולא לו. לכן, על הגורמים הרלוונטיים - ראש הממשלה, שר הדתות, וראשי הציבור הדתי - לדחות ולגנות את דבריו".