בקרוב: הקץ לפרסומות עם אראלה?

ועדת השרים לחקיקה תדון מחר בהצעת חוק שתטיל מגבלות משמעותיות על פרסום הימורים בישראל. ממש כמו ההגבלות על הטבק, גם כאן יחייבו להציג את הסיכון ולא רק את הסיכוי

ייתכן שבקרוב לא נשמע יותר ברדיו את "אראלה ממפעל הפיס": הצעת חוק חדשה של חבר הכנסת רועי פולקמן (כולנו), שתעלה מחר לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה, שואפת להגביל את הפרסום של מפעל הפיס. לפי ההצעה, בסוף כל פרסומת של ההימורים החוקיים יחויב מפעל הפיס לציין את סיכויי המהמרים לזכות בפרס.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

המחקרים עליהם נסמכת ההצעה מצביעים על כך שדווקא אנשים מהשכבות החלשות מבחינה סוציאלית הם מי שמוציאים כסף רב יותר על ההימורים בעקבות הפרסומות. בכך נוצר למעשה מס על השכבות החלשות, שכמעט תמיד לא רואות את הכסף בחזרה.

ההצעה, שזוכה לתמיכה של גורמים רבים בקואליציה, לא צפויה לעבור בקלות: למפעל הפיס, בו החוק הזה יפגע אנושות, יש כוח רב. עם זאת, ההצעה מהווה מעין שוט למפעל, שהדיונים על הארכת זכיונו יחלו בקרוב.

אחד הטיעונים המרכזיים בהם צפוי פולקמן לעשות שימוש הוא המצב במדינות אחרות ברחבי העולם: כך, למשל, באוסטרליה ובבריטניה יש בכל דוכן פירוט של סיכויי הזכייה בכל הגרלה והגרלה.