סער: הממשלה נכשלה, אני אומר זאת כמצביע ליכוד

שר החינוך ובכיר הליכוד לשעבר תוקף את התנהלות הממשלה מול גל הטרור. "כוחות הביטחון יכולים, בהנחיות המדיניות הנכונות, להביא לתוצאות", אמר בריאיון לתכנית "דקלסגל" בגל"צ. "ברגע שאתה לא מציב יעד אתה נגרר ממש כמו בצוק איתן"‎. בליכוד תקפו בחזרה: "סער הוא טוקבקיסט קשקשן חסר כל ניסיון ביטחוני"

"הממשלה כשלה בטיפול בטרור, צריך להתחיל ליזום ולא להיגרר": בכיר הליכוד והשר לשעבר גדעון סער, מתח היום (חמישי) ביקורת חריפה על הממשלה בכל האמור לטיפול בגל הטרור. בריאיון לעמית סגל וירון דקל בתכנית "דקלסגל" בגלי צה"ל, אמר סער כי יש לבצע "שינוי כיוון בממשלה, יש להציב יעדים ולא להשתרך אחר ההתרחשויות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

"יש כמה דברים שאפשר לעשות באופן ברור: טיפול בשוהים הבלתי חוקיים, שחלק מהפיגועים השבוע בוצעו על ידם", אמר סער. "יש למעלה ממאה אלף מתוכם בתוך מדינת ישראל, ועד לרגע זה לא בוצעה שום פעולה רצינית למעצרם, הענשתם והרחקתם. זה מחדל חמור ואין שום סיבה בעולם שלא לבצע את זה באופן מיידי".

לדבריו, אי אפשר להתמודד עם כל תופעת ההסתה, אבל "על מסיתים במסגדים ובתקשורת שקוראים לרצח של יהודים להישלח אחר כבוד לרצועת עזה. ללא יצירת תודעת הפסד ברמה האישית אצל אותם מסיתים וברמה הלאומית אצל כל הפלסטינים, לא ניתן לצפות שהאינתיפאדה הזו תסתיים מעצמה".

סער הדגיש כי יש מהלכים שצריך היה לעשות כבר מזמן: "אין כמעט בנייה ליהודים בירושלים ויש הרבה מאוד בנייה בלתי חוקית של ערבים. ב-2030 יהיה תיקו דמוגרפי אם הנתונים האלה יימשכו ובהמשך רוב ערבי. צריך לחזק את האחיזה היהודית בירושלים.זו לא אינתיפאדת יחידים, זה מאבק לאומי בין שני עמים שמתנהל כבר מאה שנה והם צריכים להרגיש שהם מפסידים. לא מדובר בנער בן 17 שיוצא לבצע פיגוע ויודע שהוא עשוי לשלם בחייו, זה צריך להיות ברמת המסיתים וברמה הלאומית ועד שלא נשנה את כללי המשחק זה לא יקרה".

"אנחנו נגררים כמו במבצע צוק איתן. צריך ליזום"

"לא רואים תוצאות ומעשים במישור הביטחוני בחצי השנה האחרונה. אני אומר את זה בצער, זה יכול להביא אותנו למקומות חמורים ביותר. צריך לבצע שינוי כיוון בממשלה, וגם אני בחרתי - כמו רוב אזרחי ישראל - בליכוד ובנתניהו לפני שנה בשביל הדברים האלה, בשביל הביטחון. את אזרחי ישראל מעניין הביטחון".

"לא שמעתי את ראש הממשלה ואת שר הביטחון שאומרים שאי אפשר למגר את הטרור", הוסיף סער. "כוחות הביטחון יכולים, בהנחיות המדיניות הנכונות, להביא לתוצאות. הצבת יעד היא הדבר הכי חשוב - ברגע שאתה לא עושה את זה אתה משתרך, אתה נגרר ממש כמו ב"מבצע המפואר" של צוק איתן. אני לא חושב שצוק איתן היה צריך להימשך 50 ימים, וגם שם הקו המשותף היה היגררות ותגובה במקום יוזמה ושינוי כללי המשחק. הגיע הזמן לפעול בצורה שונה".

"משתרכים, כמו במבצע צוק איתן" (רויטרס)

"אני חושב שיש משהו שניתן לביצוע והוא אפקטיבי - גירוש המסיתים לעזה. הוא מרכז הכובד לפי דעתי כי זו אינתיפאדה שמונעת מהסתה. כנראה שהטיפול בטרור לא היה מוצלח ועד עכשיו הוא גם די נכשל".

"אחזור רק אם ארגיש שאוכל לחולל שינוי"

סער, שמצוי בפסק זמן מהחיים הפוליטיים, טרם החליט אם לשוב: "אם הייתי רוצה לחזור, הייתי יכול לעשות את זה. אני ממליץ לכל אדם שנבחר על ידי ציבור לקחת פסק זמן, זה נותן פרספקטיבה - אם הוא לא חושש מדי לעזוב את משענת הכיסא. אם הציבור באמת ירצה אותך, אתה גם תיבחר אחר כך".

לא החליט אם לחזור. סער (ששון תירם)


"לא החלטתי אם אני בכלל חוזר לחיים הציבוריים, אני לא חייב לתת תשובה קונקרטית איך אני חוזר ומתי אני חוזר. אני לא מתגעגע במיוחד לפוליטיקה - למרות זאת, המדינה חשובה לי ויותר חשובה ממני. לפוליטיקה אני אחזור אם אזהה סיטואציה בה אני יכול לעשות שינוי משמעותי ויש הרבה דברים שדורשים שינוי, ואני לא קרוב לנקודת ההחלטה הזו".

מהליכוד נמסר בתגובה: "נראה שגדעון סער פתח בקריירה חדשה כטוקבקיסט. מדובר באדם חסר כל ניסיון בטחוני שלא קיבל החלטה מבצעית מימיו, אבל לקשקש מסלון ביתו בתל אביב על המצב הביטחוני כאילו הוא מבין את השיקולים הניצבים אל מול הדרג המדיני - זה לא עולה כסף.

"הממשלה מובילה צעדים חסרי תקדים במלחמה מול הטרור וכך תמשיך לעשות. צה"ל, השב"כ המשטרה וכל כוחות הביטחון פועלים בנחישות רבה תוך גיבוי מלא מהדרג המדיני. כל השאר - קישקושים של פוליטיקאים שנועדו לקושש קולות".