"לא ניתן לנתניהו להיות ארדואן"

אחרי הפרסום בחדשות 2 אודות תמיכת נתניהו בחוק שיאסור על ארגונים פוליטיים לקבל תרומות במהלך מערכת בחירות – ב-V15 זועמים: "מדובר בניסיון להשתיק אזרחים, תגובה היסטרית ועוד ספין של ראש הממשלה. זה לא עומד בשום תו תקן דמוקרטי"

בארגון V15 מותחים ביקורת חריפה לאחר שהערב (ראשון) חשף כתב חדשות 2 עמית סגל, כי ראש הממשלה נתניהו החליט לתמוך בחוק שיאסור על ארגונים פוליטיים לקבל תרומות במהלך מערכת הבחירות, ועלול בין השאר להביא לקריסת הארגון. "ישראל היא לא תורכיה ולא ניתן לנתניהו להתנהג כארדואן ולרמוס את זכותינו הדמוקרטית למחות נגד הממשלה הגרועה בתולדות המדינה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"החוק הזה לא יעבור משום שבמהותו הוא לא עומד בשום תו תקן דמוקרטי", טען נמרוד דוויק ממייסדי התנועה, שמאז הבחירות שינתה את שמה ל"דרכנו". "זו תגובה היסטרית של ראש ממשלה שרואה שהוא צונח בסקרים ומחפש את הספין החדש שלו, כאילו אין מנהרות או אינתיפאדה ומחירי דיור שמאמירים. זה עוד ספין בשורה של ספינים ארוכים".

למרות הצעת החוק, דוויק מבהיר כי התנועה לא תחדול מפעולותיה. "'דרכנו' מקבלת תרומות ממאות ישראלים מאז הבחירות במטרה להמשיך ולפעול למען שתי מדינות, למדינה יהודית ודמוקרטית, למדינה שאין בה גזענות ויש בה שותפות בין אזרחים. אלו דברים שראש הממשלה כנראה לא אוהב".

"ניסיון להשתיק אזרחים", נתניהו (רויטרס)

"זה ניסיון להשתיק מעורבות אזרחית פעילה", הוסיף דוויק. "רוב האנשים שפועלים בתנועות חוץ פרלמנטריות מנסים למצוא דרך אפקטיבית כדי להשפיע על החברה. זה ברור שזה ניסיון להשתיק אזרחים, על ידי ראש ממשלה שלא אוהב שהאזרחים פועלים. לנו אין כסף ממשלתי אלא רק אזרחים שתורמים לנו ורק כך אנחנו יכולים לפעול". 

יוזמת החקיקה שבה נתניהו החליט לתמוך עלולה להביא לשיתוקם של ארגונים כמו ארגון V15 - דרכנו, שפעל נגד ראש הממשלה במהלך הבחירות האחרונות במטרה להביא מהפך פוליטי. על פי הצעת החוק, שהובאה על ידי חבר הכנסת יואב קיש (ליכוד), גוף פעיל שיערוך סקרים, ירשום מצביעים או יפרסם באינטרנט ובכלי התקשורת - לא יוכל לקבל תרומות בסכום של יותר מ-20 אלף שקלים בחודש.

יוזם החקיקה ח"כ יואב קיש

הארגון שהוקם לפני הבחירות האחרונות פעל באמצעות תרומות, רובן מחו"ל, במטרה להמריץ מצביעים לתמוך במחנה השמאל. הארגון ניצל את נוסח החוק שקבע כי פעילותו מותרת מכיוון שאינו קורא להצביע למועמד או למפלגה ספציפיים, אלא קורא להצביע נגד מועמד מסוים ובעד מחנה.