נתניהו: ההתנתקות הגבירה את הטרור

ההתנתקות, המהלך המדיני שמזוהה עם פועלו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, עלה שוב לדיון בכנסת: נתניהו, שבשנת 2005 דווקא הצביע בעד המהלך, מתח ביקורת על המהלך והצהיר כי ממשלתו "מפיקה לקחים". הרצוג עקץ את נתניהו בעקיפין: "אנשים כמו שרון חסרים בנוף, הוא לא הסתפק בלנהל את המציאות"

הישיבה לזכר ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון הפכה לויכוח סוער על ההתנתקות: ראש הממשלה הנוכחי בנימין נתניהו אמנם תמך בעבר בהתנתקות והצביע בעד המהלך בכנסת, אך הערב (שני) הוא תקף במילים חריפות את המהלך המדיני שמזוהה עם שרון שהלך לעולמו לפני שנתיים. בדיון המיוחד במליאת הכנסת לזכרו של שרון אמר נתניהו: "בעזה קיבלנו בסיס טרור של חמאס צמוד לשטחנו. לצערי, העברת האחריות השלטונית לפלסטינים בעזה לא רק שלא העלתה אותנו על דרך השלום, היא הגבירה את ההתחמשות של ארגוני הטרור שירו אלפי טילים אל לב המדינה - ועל כן המחויבות שלנו והחובה שלנו היא להפיק את הלקחים הנדרשים לפחות מהפרק הזה".

לעדכונים נוספים והעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"אינני רוצה לומר שהסכמנו על הכל, זה לא היה כך", הוסיף נתניהו. "אבל אני תמיד כיבדתי אותו, תמיד הערכתי את אישיותו ותמיד הערכתי את מחויבותו לעתיד ישראל. בזה לא פקפקתי אף פעם". עם זאת, הוא שיבח את מנהיגותו של שרון במהלך מבצע "חומת מגן" ב-2002: "המבצע הזה פגע פגיעה קשה בתשתיות הטרור. אנחנו משמרים את הישגי המבצע הזה בכך שצה"ל פועל ומשמר את זכות הפעולה בלב השטחים הפלסטינים, ובלי זה ההתפתחות הייתה יכולה להיות אחרת".

במהלך נאומו קשר נתניהו בין האידיאולוגיה של שרון לבין מדיניותו: "אתגר הטרורדיין עומד לפנינו, לפני העולם כולו, אבל הוא קודם כל מונח לפתחנו. לא נשלים עם נשק גרעיני בידי איראן, לא נאפשר לה לפתח חזיתות טרור חדשות נגדנו, ונפעל נגד העברת נשק אירני מתקדם מסוכן לדורשי רעתנו. כך ננהג מול כל גורם אחר שינסה לאיים על ביטחוננו". נתניהו הוסיף: "אינני יודע מה היה חושב אריק היום, אינני יודע מה הוא היה עושה היום, אינני מתיימר לדבר בשמו כפי שעושים גורמים מסוימים. בכלל, הייתי אומר שהסערה פוקדת את אזורנו מחייבת אותנו במשנה זהירות, במשנה כוננות ובמשנה צניעות".

"אנשים כמו שרון חסרים היום". הרצוג (עמוד הפייסבוק הרישמי של הכנסת)

במהלך הדיון נאם גם ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, שמתח ביקורת מרומזת על נתניהו תוך השוואה לשרון: "אנשים כמו אריאל שרון מבוקשים היום בציבוריות הישראלית, אך קשה למצוא אותם. אנשי עבודה, אנשי אמונה, אנשי ביצוע. כאלה שלצד העובדה שגם אם הם חושבים אחרת ממך ומחזיקים בהשקפות מדיניות שונות משלך –  מאמינים הם בברית הישראלית – ברית של לוחמים, רעות של אחים שטובת המדינה ואדמתה תמיד עומדת לנגד עיניהם".

"כראש ממשלה לא הסתפק שרון בלנהל את המציאות – הוא שינה את המציאות", הוסיף. "הוא לא ישב באפס מעשה ונתן למציאות להכתיב את המהלכים: 'מי שלא יוזם, סופו שיגרר כמו סחבה בשוק', צוטט אומר לא פעם. אריק שינה את המציאות. דבריו של אריאל שרון תקפים ורלוונטיים היום בדיוק כפי שהיו לפני 12 שנים. המאבק על צביונה היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל רק הפך חריף יותר מאז".