נתניהו: "יש מי שמקשקש, ויש מי שמחזק"

ראש הממשלה נתניהו תקף את לפיד וליברמן בעקבות הכנס שערכו על מצבה הבינלאומי של ישראל בעולם: "מפלגות השמאל ערכו כנס פוליטי, בסוף העוצמה שלנו מבטיחה את עתידנו". לפיד: "מצבנו מעולם לא היה גרוע יותר

"משרד החוץ הוא לא רכוש פרטי של משפחת נתניהו": חברי הכנסת יאיר לפיד ואביגדור ליברמן ערכו היום (שני) "כנס חירום" שעסק במצבה הבינלאומי של ישראל - וניגחו את ראש הממשלה ושר החוץ המכהן. הכנס הוא שיתוף פעולה בין השניים, שטענו כי "המשבר במעמדה של ישראל בעולם פוגע בביטחון הלאומי שלנו". זמן קצר לאחר מכן השיב להם נתניהו ולעג לכנס: "מפלגות השמאל קיימו היום כנס חירום פוליטי - יש מי שבוחר לקשקש ולעשות כנסים פוליטיים ויש מי שמחזק בריתות בינלאומיות כדי להבטיח את עתידנו כאן".

לעדכונים נוספים והעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בישיבת סיעת הליכוד אמר נתניהו: "בסוף העוצמה שלנו היא זו שמבטיחה את עתידנו והיא שתביא להתפייסות אויבינו איתנו ואנחנו נמשיך לעבוד בכיוון הזה".  אמירתו של נתניהו על "התפייסות" עשויה להעיד על ההתקרבות המדווחת ביחסים עם טורקיה, שעל פי הפרסומים תוביל להסכם פיוס בקרוב. בנוסף, נתניהו עדכן את חבריו לסיעה כי בסקר אקדמי שנערך בארה"ב ופורסם לאחרונה ישראל דורגה במקום השמיני בעולם: "ישראל הוגדרה כמעצמה, על בסיס עוצמה צבאית השפעה בינלאומית ובריתות בינלאומיות. לא אני בחרתי להגיד את זה, הם מדרגים אותנו בעוצמה שלנו בגלל הבריתות הבינלאומיות שלנו". נתניהו עדכן על פגישותיו המדיניות, בהן עם שגריר מצרים והמפגש המיועד עם סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן: "זה מה שאנחנו עושים יום יום".

גם יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, לעגה לכנס של לפיד וליברמן וכינתה אותו "בדיחה": על שני המנהיגים מהאופוזיציה אמרה גלאון כי הם "שני אופורטוניסטים שמנצלים את העובדה החמורה שאין לישראל שר חוץ, כשהדבר האחרון שמעניין אותם הוא מעמדה הבינלאומי של ישראל. אם זה מה שהיה מעניין את לפיד הוא לא היה עושה כנס עם שר חוץ לשעבר שקרא להחרים עסקים של ערבים והציע לשפוט ח"כים ערבים 'כמו בנירנברג'. אם הוא היה מתעניין ב'ביטחון הלאומי' של ישראל ולא בכותרות שכנס כזה יכול להשיג לו, הוא לא היה נותן לגיטימציה לאדם מפוקפק ומושחת, גדול מחרבי המעמד הבינלאומי של ישראל, וגדול השונאים של חלק גדול מאזרחיה". 

ליברמן ולפיד בכנס, היום

לפיד בכנס: "הממשלה מעמידה פנים שהכל בסדר"

גלאון הוסיפה ומחתה נגד הברית הפוליטית החדשה בין השניים: "כבר בממשלה הקודמת, כשלפיד הפך את בנט לאח ומכר את ההבטחות לציבור החילוני שהצביע לו למפלגה דתית-לאומנית שחירבה כל יוזמה להפרדת הדת מהמדינה, הוא הוכיח שהוא בוחר שותפים פוליטיים כמו שהוא בוחר את המסרים הפוליטיים שהוא משמיע: לפי כיוון הרוח, בלי טיפה של אידיאולוגיה, ולעזאזל הנזק שהוא עושה בדרך". 

גלאון הוסיפה בעמוד הפייסבוק שלה עצה ללפיד: "הגיע הזמן שהוא יבין שהבעיה שלנו בעולם היא לא איך להסביר את המדיניות של הממשלה אלא המדיניות עצמה: יש לנו ממשלה שדורכת בגאווה על ערכים דמוקרטיים, על זכויות המיעוטים ועל שלטון החוק. ואלה דברים שאי אפשר להסביר אותם או להגן עליהם - לא בפני הקהילה הבינלאומית וגם לא בפני אזרחי המדינה."

לפיד, יו"ר מפלגת האופוזיציה יש עתיד, אמר בכנס: "מצבנו הבינלאומי מעולם, מעולם, בכל תולדות המדינה מאז 1948 ועד היום, לא היה גרוע כל כך. מה שמחמיר את המצב זה שממשלת ישראל לא מודה בבעיה אלא רק מנסה להעמיד פנים שהכל בסדר. הכול לא בסדר. יזמנו את הכנס הזה מפני שיש פגיעה חמורה לא רק בשירות החוץ וביחסי החוץ של מדינת ישראל, אלא גם בביטחון הלאומי. ההידרדרות היא דרמטית". לפיד הוסיף כי "מה שמחמיר את המצב זה שממשלת ישראל לא מודה בו. לא מודים שמצבנו גרוע, אלא מנסים להעמיד פנים שהכל בסדר. הכול לא בסדר".

"אנחנו במשבר". מאבק עובדי החוץ, ארכיון (עובדי משרד החוץ)

ליברמן הוסיף ותקף: "נתניהו מנסה להשמיד את משרד החוץ"

לאחר שנפגש בתקופה האחרונה עם מנהיגים מהעולם, אמר לפיד כי "אני יכול להגיד לכם מהשטח - אנחנו לא בזירה, אנחנו לא שם. אין אסטרטגיה. והזירה מופקרת. משרד החוץ מחולק לשישה שרים ואף אחד לא יודע מה השני עושה. ההסברה הישראלי מפוצלת בין חמישה משרדי ממשלה ואף אחד מהם לא יודע מה השני עושה. תארו לכם שפורצת מלחמה, זו האנלוגיה. ינהלו אותה ככה שישראל כץ אחראי על גולני, גלעד ארדן אחראי על גבעתי, יובל שטייניץ אחראי על לוגיסטיקה וראש הממשלה, נתניהו, אחראי על חיל השריון, הרי ברור שלא ננצח מלחמה ככה. זה המצב היום לגבי מדיניות החוץ וזה לא חייב להיות ככה".

ליברמן, שכיהן בממשלה הקודמת כשר החוץ, תקף ואמר: "משרד החוץ זה לא רכוש פרטי של אף אחד כולל לא של משפחת נתניהו - אי אפשר לקחת ולהרוס עד היסוד". לדבריו, "נתניהו מנסה לקחת את שירות החוץ הישראלי ולהשמיד אותו בכוח. ‏סגירת נציגויות ישראליות בעולם בעת הזו היא טירוף הדעת. ‏אין לממשלה מדיניות חוץ - זו הפקרות מוחלטת. ‏הבוקר אלקין יוצא חוצץ נגד הרשות הפלסטינית, יואב גלנט בעד הרשות הפלסטינית - אי אפשר שלממשלה יהיו 3-4 עמדות מנוגדות. ‏ראש הממשלה כאילו מוביל התפייסות עם טורקיה, אבל שרת המשפטים מובילה הקמת מדינה כורדית. איך זה מסתדר אחד עם השני - לא ברור לי. ‏ראש הממשלה לא מכניס שגרירים למפגשים עם ראשי מדינות - מה המעמד של השגרירים? איך הם צריכים להרגיש? איך מסתכלים עליהם אחר כך?"

בכנס השתתף גם יו"ר ועד עובדי משרד החוץ, חנן גודר, שגינה את המדיניות שמנהיג נתניהו במשרד: "סגירה של חמש נציגיות ממשלה משולה לסגירה של חמישה מוצבים של צה"ל בעוטף עזה. אם מדינת ישראל רוצה שירות חוץ איכותי, היא צריכה לדאוג למדיניות ותנאי שכר נחוצים. אני עובד בשירות הציבורי, לשר החוץ שלי קוראים בנימין נתניהו, ואני עובד אצלו ומייצג את מדיניות הממשלה אבל כאשר יש בעיות אנחנו נגיד, ושהולכים לסגור נציגיות אנחנו נגיד. אנחנו במשבר של כוח אדם ושל ריסוק משרד החוץ ושל צוערים שלא יכולים לכלכל משפחה".