שוב סערה סביב הסיוע למגזר הערבי

לפני כחודש וחצי אישרה הממשלה תכנית סיוע למגזר הערבי בהיקף של 10 מיליארד שקלים, אך מספר ימים לאחר מכן כבר הודיע ראש הממשלה כי בכוונתו להתנות את מתן הסיוע בשורה של תנאים. אך לא כל שרי הממשלה תומכים בצעד זה כשויכוח התעורר בוועידת השרים בין המחנה התומך בהצעה, לבין השרים המתנגדים

האם תכנית הסיוע תעבור? (קובי גדעון פלאש 90)

מחלוקת התעוררה היום (רביעי) בדיון בוועדת השרים לענייני ערבים, כששאלת התניית הסיוע למגזר הערבי בעמידה בתנאים שונים גררה ויכוח בין התומכים למתנגדים. השרים יריב לוין וזאב אלקין הציגו את התנאים בהם יאלצו לעמוד במגזר, לפני כל הזרמת תקציב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במחנה המתנגדים, טענו השרים אריה דרעי, גילה גמליאל, יואב גלנט וסגן שר האוצר איציק כהן, כי יש להוביל את תכנית הסיוע על סך 10 מיליארד שקלים בלי כל התניות. לדבריהם, הדרך היחידה להביא לאכיפה יעילה במגזר היא הזרמת תקציבים, מבלי ליצור התניות שיגרמו לכך שהתכנית תיפגע.

על פי התכנית שהציגו השרים לוין ואלקין, לפני העברת תקציבים יעברו תיקוני חקיקה, שיאפשרו את הגברת האכיפה בשטח ואת הזרמת הכספים לגוף הפיקוח הראשי - יחידת האכיפה המרכזית של הבנייה. בנוסף, יותנה התקציב בפעילות וחיזוק המשטרה כפי שדרש השר ארדן. התנאי השלישי להעברת הסיוע כפי שהציגו השרים, הוא פעילות אכיפה בשטח והתניה שרשות מקומית שלא תפעיל אכיפת בנייה מפוקחת, לא תוכל לקבל תקציבי פיתוח.

שנת הקפאה בבנייה ובהריסה (פלאש 90)


בתכנית שהוצגה היום ישנו גם סעיף אחד שתואם להצעתו של יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה לראש הממשלה נתניהו, והוא שנת הקפאה, הן באכיפה והן בבנייה. מדובר בשנה אחת, בה יוסכם עם הרשויות הערביות שלא תהיה הריסת בתים בלתי חוקיים ישנים, אך גם לא ייבנו בתים בלתי חוקיים חדשים, כדי לאפשר התארגנות והסכמות לקראת תחילת האכיפה.