רה"מ: "הרמטכ"ל אמר את המובן מאליו"

לראשונה מאז פרצה סערה פוליטית בשל דברי איזנקוט על "ירי בנערה עם מספריים", גיבה אותו נתניהו והדגיש שבכל מקרה כך נוהגים כוחות הביטחון. "כל דבר שנאמר לאחר מכן נבע או מחוסר הבנה או מרצון לניגוח פוליטי"

אחרי שעורר סערה כשהכריז כי "לא הייתי רוצה שחייל ירוקן מחסנית על נערה בת 13", הגיע היום (ראשון) הרמטכ"ל גדי איזנקוט להעניק סקירה ביטחונית לממשלה. למרות הביקורות שספג מחלק משרי הממשלה, בפתח הישיבה דווקא זכה הרמטכ"ל באיחור לדברי גיבוי ותמיכה מראש הממשלה נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשבוע שעבר עורר המרטכ"ל מחלוקת לאחר שאמר במפגש עם תלמידי תיכון בבת ים כי "צה"ל לא פועל לפי סיסמאות כמו 'הקם להורגך השכם להורגו', אני לא רוצה שחייל ירוקן מחסנית על נערה עם מספריים". תוך זמן קצר הובילו הדברים לדיון סוער במערכת הפוליטית, עם שרים וחברי כנסת שהתייצבו בשני צידי המתרס.

ראש הממשלה נתניהו פתח את ישיבת הממשלה הבוקר ואמר כי הוויכוח שהתנהל סביב דברי הרמטכ"ל, היה ויכוח סרק. "הרמטכ"ל אמר את המובן מאליו וממילא צה"ל וכוחות הביטחון נוהגים כך", אמר נתניהו. "כל דבר שנאמר לאחר מכן נבע או מחוסר הבנה או מרצון לניגוח פוליטי, אלה וגם אלה פסולים. יש לשים את הדברים בצד ולהמשיך הלאה וזה בדיוק מה שנעשה בישיבת הממשלה".

בעקבות דברי הרמטכ"ל בשבוע שעבר, כתב השר לביטחון פנים געד ארדן פוסט בפייסבוק בו אמר כי "דבר אחד היה חסר לי בסערה שעוררו דברי הרמטכ"ל על כך שחייל לא צריך לרוקן מחסנית על נערה בת 13 עם מספריים, איש לא ציין שזה מעולם לא קרה". היום הוא ביקש להבהיר את דבריו ואמר כי אין לו ולו מילת ביקורת אחת על דברי הרמטכ"ל. "דברי לצערי נופחו והוצאו מהקשרם על ידי התקשורת עצמה", אמר השר ארדן. 

"רואה עין בעין עם הרמטכ"ל". שר ארדן (פלאש 90)


"הבהרתי שלמרות מה שהשתמע בשיח התקשורתי, לא היה מקרה אמיתי שבו רוקנו מחסנית. יש לרמטכ"ל גיבוי מלא מכל חברי הממשלה ובטח ממני, ואנחנו עובדים בצורה מצוינת ומתואמת בין כוחות המשטרה לכוחות צה"ל כדי לנסות ולסיים את גל הטרור שאנו נמצאים בו. כולנו רואים עין בעין את הוראות הפתיחה באש", הוסיף ארדן.

"אסור שחושינו יקהו"

גם שר השיכון יואב גלנט הבהיר כי שרי הממשלה עומדים מאחורי הרמטכ"ל. "זו חובתו של הרמטכ"ל לקבוע את ההוראות לפתיחה באש ולהסביר אותן ואני שמח שהוא עשה את זה", אמר גלנט. "בלחימה בטרור, במיוחד מהסוג שאנחנו חווים עכשיו, חובה להפעיל את מינימום הכוח הנדרש ולא המקסימום האפשרי. אני חושב שהרמטכ"ל הבהיר את הנושא בכל הרבדים". גם השרה גילה גמליאל הוסיפה ואמרה  כי "הרמטכ"ל חידד את הדברים ושכולנו יודעים שצה"ל הוא הצבא המוסרי ביותר, וככזה ודאי שאמירותיו נכונות בהחלט ואני מגבה אותו".

בשבוע שעבר תקפו בימין את דבריו של הרמטכ"ל כשח"כ בצלאל סמוטריץ' אף אמר כי פנה לשר הביטחון וביקש ממנו שיזמן את הרמטכ"ל לשיחת בירור. "להציג את 'הקם להורגך השכם להורגו' כסיסמה חלולה זה זלזול באחד הערכים הגדולים של העם היהודי", אמר סמוטריץ'.

שר הביטחון יעלון מצידו הבהיר כי הוא מגבה את דברי הרמטכ"ל ועומד מאחורי דבריו בנוגע להוראות הפתיחה באש. "בגל הטרור הזה אנו מפעילים יד ברזל מול הטרוריסטים ובמצב שמישהו מסכן את חיינו - יש לפגוע בו", אמר יעלון. "עם זאת, אסור שחושינו יקהו ואסור שהאצבע תהיה קלה על ההדק משם שהדם רותח".

גם יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג התייצב לצד הרמטכ"ל והאשים את ראש הממשלה נתניהו בכך ש"הפקיר" את הרמטכ"ל לאחר דבריו. "נתניהו הפקיר את הרמטכ"ל למשיחיים בימין הקיצוני", אמר הרצוג. "אסור לנו להכניס את צה"ל לשיח הפוליטי, זה הצבא של כולנו. נתניהו נתן לשרים וחברי הכנסת מהקואליציה שלו לבזות את האיש שמופקד על ביטחוננו וזה מעשה שלא ייעשה".