הרצוג: "נתניהו הפקיר את הרמטכ"ל"

נמשכת הסערה סביב דברי איזנקוט על הוראות הפתיחה באש: לאחר שגורמים בימין וחברי ממשלה מתחו ביקורת על הרמטכ"ל, יו"ר האופוזיציה יוצא להגנתו ומאשים: "נתניהו נתן לשרים לבזות את האיש המופקד על ביטחוננו". גם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד תקף: "התקפה על הרמטכ"ל פירושה התקפה על צה"ל"

"נתניהו הפקיר את הרמטכ"ל" (עמוס בן גרשום, פלאש 90)

סערת איזנקוט: יושב ראש האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג האשים היום (שבת) את ראש הממשלה נתניהו בכך ש"הפקיר" את הרמטכ"ל לאחר דבריו של האחרון השבוע על הוראות הפתיחה באש. "נתניהו הפקיר את הרמטכ"ל למשיחיים בימין הקיצוני", אמר הרצוג באירוע שבתרבות במבשרת ציון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אסור לנו להכניס את צה"ל לשיח הפוליטי, זה הצבא של כולנו", אמר הרצוג. "הרמטכ"ל לא צריך הגנה של חברי כנסת מהאופוזיציה. צה"ל צריך שראש הממשלה יעמוד ויגבה את מפקדו, ואת זה הוא לא עשה. נתניהו נתן לשרים וחברי הכנסת מהקואליציה שלו לבזות את האיש שמופקד על ביטחוננו וזה מעשה שלא ייעשה".

"ראש הממשלה היה צריך לעצור את זה", הוסיף, "אבל כמו שלא עצר את ההתקפות על נשיא המדינה לפני חודשיים, גם הפעם הוא מאפשר להם לזרוע שנאה ופילוג בעם ולבזות את צה"ל. זו בושה".

גם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד התייחס לסוגיה באירוע שבתרבות ברחובות. "ראיתי ב-24 השעות האחרונות התקפות בלתי פוסקות של פוליטיקאים על הרמטכ"ל", אמר. "צריך לתת גיבוי מלא לכוחות הביטחון, לעבודה שלהם ולהוראות הפתיחה באש. התקפה על הרמטכ"ל פירושה התקפה על צה"ל".

"זלזול בערכי העם היהודי"

ביום רביעי האחרון הגיע הרמטכ"ל גדי איזנקוט לדבר בפני תלמידי תיכון בבת ים ואמר להם: "צה"ל לא פועל לפי סיסמאות כמו 'הקם להורגך השכם להורגו', אני לא רוצה שחייל ירוקן מחסנית על נערה עם מספריים". דבריו עוררו מחלוקת והוא ספג ביקורת גם מגורמים בממשלה, בהם שר התחבורה ישראל כץ וסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי.

"אני לא רוצה להעביר ביקורת על דברי הרמטכ״ל משום שלא נכחתי בהרצאתו ואיני מכיר את ההקשר המדויק שלהם", אמר על הדברים השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, "אבל חשוב לי לומר דבר מה על מה שנהיה מההתבטאות הזו, ובכלל על מה שנראה לעיתים כמסע שיימינג שעורכים חלקים בתקשורת לישראלים, על לא עוול בכפם. איזה עוול עושים לישראלים בסוג הדיון הזה, שטבול בהלקאה עצמית".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) תקף בחריפות את דברי איזנקוט ואמר כי "להציג את 'הקם להורגך השכם להורגו' כסיסמה חלולה זה זלזול באחד הערכים הגדולים של העם היהודי". הוא אף פנה לשר הביטחון וביקש ממנו שיזמן את הרמטכ"ל לשיחת בירור.

"מסע שיימינג". ארדן (פלאש 90)

עם זאת, השר יעלון דווקא גיבה את הרמטכ"ל. "אסור שחושינו יקהו ואסור שהאצבע תהיה קלה על ההדק משם שהדם רותח", אמר בכינוס במכללת תל חי. "יש לפעול בקור רוח ובשיקול דעת ולא לפגוע בחפים מפשע, בלי ליצור נסיבות שבהן הדם הרותח גורם לנו לאבד צלם ומוסר, באופן שמכרסם בדרכנו ובצדקתה - צריך לדעת לנצח ולהישאר בני אדם".