הצעת חוק: גופות מחבלים יוחזרו תוך 5 ימים

בעקבות טענות משפחותיהם של מרצחים ממזרח ירושלים, קוראים שני חברי כנסת מהרשימה המשותפת להגביל את הזמן בו מדינת ישראל יכולה להחזיק בגופות. "אי מסירת גופות למשפחות הינו אקט לא מוסרי בעליל ומהווה עונש לאנשים חפים מפשע", טענו ח"כ טיבי וסעדי - יוזמי ההצעה

זירת פיגוע בביתר עילית, ארכיון (עד ראייה)

הצעת החוק שתשים סוף למשבר סביב גופות המחבלים? בעקבות פגישת הח"כים של בל"ד עם משפחות מפגעים ממזרח ירושלים והקריאות להשעייתם, יוזמים כעת שני ח"כים מהרשימה המשותפת הצעת חוק שתקבע כי ישראל תהיה מחויבת להחזיר את הגופות ולא תוכל להחזיק בהן במשך תקופה ארוכה. חברי הכנסת אחמד טיבי ואוסמה סעדי, שכמובן לא נכחו באותה פגישה מעוררת מחלוקת, טוענים כי החזקת הגופות היא "אקט לא מוסרי".

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ההצעה נוסחה בעקבות פניית משפחות המחבלים ממזרח ירושלים, שטוענים כי במשך מספר חודשים גופות בניהם אינן מוחזרות. בין השאר מדובר בגופתו של אחד המחבלים שרצח שלושה נוסעים באוטובוס בשכונת ארמון הנציב בירושלים.

הצעת החוק שיזמו טיבי וסעדי מגבילה את החזקת הגופות לתקופה של חמישה ימים בלבד מאז הזיהוי. בהצעת החוק נכתב כי כל גופתו של כל אדם שנפטר באירוע ביטחוני – כלומר, גם המחבל וגם הנרצחים – תימסר למשפחה לקבורה "לא יאוחר מחמישה ימים מיום היוודע זהותה".

אחד מיוזמי החוק, ח"כ אחמד טיבי (פלאש 90)

ההצעה קובעת שרק המשפחה של ההרוג - בין אם הוא אזרח, תושב תושב חוץ - אחראית לקבורה בהתאם לאמונתה ורצונה.

בדברי ההסבר כתבו טיבי וסעדי כי החזקת גופות הוא מנהג שהחל בישראל מאז שנות ה-70' ומהווה פגיעה ברגשות דתיים. בנימוקים ציינו השניים כי "אי מסירת גופות למשפחות הינו אקט לא מוסרי בעליל ומהווה עונש לאנשים חפים מפשע".

את מנהג החזקת הגופות הם כינו "זילות בחיי פלסטינים כמו גם במותם" וציינו כי הדבר "מעכב קיום מנהגי מסורת ודת הנוגעים למות בני משפחה ומקשה מאוד על תהליך ההתמודדות עם המוות והאובדן". טיבי וסעד ציינו כי הדבר עומד בניגוד למצוות האסלאם והיהדות.

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) אמר כי טיבי "דואג לגופות מחבלים יותר משהוא דואג לשלומם של החיים. לא ראינו אותו עומד ומגנה טרור, נלחם בתופעת קידוש פעולות הטרור והעלאת המחבלים לדרגות של 'שהידים' - קדושים, אך לגופותיהם של אותם רוצחים הוא דואג היטב ופועל כמחוקק בכנסת ישראל".