בקרוב: חסימת פורנו לכל גולש?

הצעת חוק, שתעלה כבר בשבוע הבא לדיון, דורשת לחייב כל ספק אינטרנט להציע ללקוחות סינון נגד אתרי הימורים ומין - על מנת למנוע מילדים ונערים לגלוש לאתרים אלו. "באינטרנט הוזנחה האחריות כלפי הקטינים שחשופים לתכנים לא מתאימים לגילם", טוענים הח"כים שהגישו את ההצעה

אילוסטרציה (חדשות 2)

האם אתרי הפורנו ייחסמו אצל רוב הגולשים בישראל בקרוב? הצעת חוק חדשה, שתעלה בשבוע הבא לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה, קוראת לחייב את הספקים להתקין חוסם ללא עלות אצל כל משתמש. על פי ההצעה, שהגישו חברי הכנסת מיקי זוהר (ליכוד), יוסי יונה (המחנה הציוני) ומשה גפני (יהדות התורה), גם למשתמשים הקיימים וגם לחדשים יסופק שירות סינון מפני תכנים מיניים ואתרי הימורים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ספק גישה לאינטרנט יספק לכל מנוייו, כברירת מחדל, שירות יעיל לסינון תכנים המציגים דברי תובעה ואתרי הימורים. בעד שירות סינון הניתן לפי סעיף קטן זה, לא יגבה ספק הגישה מהמנוי תשלום נוסף על התשלום שהוא גובה ממנו בעד שירות הגישה לאינטרנט" - נכתב בהצעה בה ידונו השרים ביום ראשון. על ההצעה חתומים כאמור ח"כים מהאופוזיציה והקואליציה - עובדה שעשויה להעיד על תמיכה גורפת למהלך.

אחד מיוזמי החוק. יוסי יונה (פייסבוק)

בדברי ההסבר ציינו הח"כים כי "באינטרנט הוזנחה האחריות כלפי הקטינים שחשופים לתכנים לא מתאימים לגילם. אין סיבה שהחוקים החלים בעולם הלא וירטואלי, המונעים מקטינים כניסה לחנויות סקס ולמרכזי הימורים, לא יחולו גם על האינטרנט – שמהווה מרחב מרכזי עבור קטינים והם גולשים בו חלק ניכר מזמנם".

לחסום גישה להימורים. ח"כ זוהר (יח"צ)

עוד ציינו כי לצד חופש הביטוי "מונחת זכות לחופש תנועה של ילדינו במרחב הציבורי, בלי להיתקל בתכנים שאינם מתאימים לגילם. הטלת האחריות על כל משתמש קצה היא למעשה הפקרת רשות הרבים החדשה שבה חיים ילדינו". על כן קוראים הח"כים לחייב את הספקים לחסום אתרים אלו ללא תוספת תשלום. שירות החיסמה לא יסופק רק אם הלקוח, שאינו קטין, ביקש להסיר את השירות בפנייה טלונית או באמצעות אתר האינטרנט של הספק".

עבור מנויים קיימים, הסינון יופעל באופן אוטומטי שלושה חודשים מיום תחילת החוק, אלא אם המנוי ביקש להסיר את שירות הסינון. מדובר בהצעת החוק הדומה לאלו שהוגשו בכנסת הקודמת על ידי ח"כ אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו) וח"כ לשעבר פנינה תמנו-שטה (יש עתיד).