"בוקר טוב, בוז'י"; "אתם רק דיבורים"

ראש הממשלה נתניהו ויושב ראש האופוזיציה התנצחו הערב מעל בימת הכנסת: ראש הממשלה לעג לוועידת העבודה - "בוקר טוב, ברוכים הבאים למזרח התיכון!". הרצוג השיב: "חוץ מדיבורים בומבסטיים אין לכם כלום, כל אזרח מרגיש שהמצב רק מידרדר". וגם: מדוע טוענת ח"כ ברקו שאין עם פלסטיני?

דיון 40 חתימות שנערך הערב (רביעי) בכנסת בנושא פתרון שתי המדינות הפך לזירת התנצחות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין יושב ראש האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג. "אני לא תומך במדינה דו-לאומית, אינני רוצה להפוך מיליון וחצי פלסטינים לאזרחי ישראל, אבל אני יודע שכל פינוי של התנחלות יהפוך לבסיס טרור", אמר נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"עם פרוץ האביב הערבי הזהרתי כי סביר להניח שקיצונים איסלמיים יכוננו משטרים רודניים", הוסיף נתניהו. "חמש השנים האחרונות הוכיח מי צדק ומי טעה. אנשי מפלגת העבודה קבעו לאחרונה שאי אפשר לממש את רעיון השתי מדינות לשני עמים. בוקר טוב בוז'י! אני שמח שהתעוררת", הקניט ראש הממשלה, "ברוכים הבאים למזרח התיכון. לא רק שלא הקדמתם לראות העולם, אתם האחרונים לזהות את המציאות".

בתום נאומו של נתניהו, עלה יו"ר האופוזיציה לדוכן והתייחס לנאום נתניהו. "חזון שתי המדינות לא מת", הכריז, "אני קובע שהיום אפשר להשיג ביטחון באמצעות מעשים, לא בדיבורים. כל אזרח מרגיש שהמצב רק מידרדר, וחוץ מדיבורים בומבסטיים אין לכם כלום. אני יודע שהימין העמוק לא מסכים איתי וחושב שסיפוח השטחים הוא הפיתרון. מי הפריע לכם לעשות את זה? ממה אתם פוחדים? מה, אתם חנונים? ספחו את השטחים ואז נראה מה יהיה".

"אני מציע חלופה לכל הרעיונות הכושלים האלה, ואני מציע לכם לבחון את תוכנית ההפרדה", הוסיף. "היא הדבר הריאלי היחיד. בואו נביט במציאות: בלי שנשיב ביטחון, לא נוכל להתקדם לעבר חזון שתי המדינות. ישראל תהפוך למדינה יהודית-ערבית", אמר.

במהלך הדיון נשאה דברים גם חברת הכנסת ד"ר ענת ברקו (ליכוד), שסיפקה הסבר מקורי לטענה לפיה אין עם פלסטיני. "כמו שכבר אמרנו, אין אפילו פ' בערבית, כך שהמונח המושאל הזה גם הוא שווה עיון", אמרה. בתגובה לדבריה עזבו מספר חברי כנסת ערבים את המליאה במחאה.