"חוק שרומס את הדמוקרטיה"

דיון סוער בוועדת חוקה של הכנסת על חוק ההשעיה לווה בצעקות וחילופי האשמות בין האופוזיציה לנציגי הקואליציה. "כך מתנהלת ממשלה מבועתת", קראה ח"כ רוזין והוצאה מהדיון על ידי היו"ר סלומינסקי. צפו במהומה

הקואליציה ממשיכה לקדם את הצעת החוק השנויה במחלוקת של נתניהו: ועדת חוקה של הכנסת דנה הבוקר (רביעי) ביוזמה של ראש הממשלה בעניין השעיית חברי כנסת, אלא שכעבור שעה ננעלה ישיבה סוערת שכללה צעקות וחילופי האשמות בין האופוזיציה לקואליציה ללא תוצאות או החלטות - אבל עם מהומה גדולה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שתיים מחברי הכנסת, רויטל סוויד (המחנה הציוני) ומיכל רוזין (מרצ) אף הוצאו מהדיון הסוער על יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי (הבית היהודי). "הצעה שראש הממשלה בכבודו ובעצמו הודיע עליה הופכת לתיאטרון בובות בוועדת החוקה", תקפה רוזין לאחר הדיון.

"כך מתנהלת ממשלה שמבועתת מההכרעה של היועץ המשפטי ושולחת אותנו להוציא עבורה את הערמונים מהאש", היא הוסיפה. "זהו ניצול בזוי של הכלים הדמוקרטיים בכדי לפגוע במי שאינו שופר הממשלה".

הח"כים הערבים שנפגשו עם משפחות מחבלים (הדס פרוש / פלאש 90)

רוזין שאלה את סלומינסקי: "מדוע ראש הממשלה משתמש בוועדת החוקה במקום להביא את ההצגה שיזם בעצמו?". בעקבות השאלה הזו התעוררה סערה בחדר הוועדה, בסופה רוזין וסוויד הוצאו. סלומינסקי אמר כי "גם לדמוקרטיה ישנם קווים אדומים. הגיע הזמן שהמדינה תפעל נגד אלו שתומכים בטרור מתוך כנסת ישראל. ועדת החוקה בראשותי תגיש את הצעת החוק ותמשיך את הדיון בשבוע הבא".

"מה שקרה היום בוועדת החוקה מראה שאין לאף חבר כנסת ממה לחשוש, כנראה שלא ניתן יהיה לייצר קונצנזוס של 90 חברי כנסת על כלום", אמר ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד). "אפילו לא על הכלל הכל כך בסיסי שמי שמביע תמיכה בטרור לא יוכל לכהן בכנסת ישראל".

חברתו לסיעה, ח"כ נאווה בוקר, הגיבה גם היא לדיון הסוער. "חברי כנסת מהאופוזיציה ניסו לפוצץ את הדיון", היא טענה. "הם שואלים מה הדחיפות? הדחיפות היא שיש בכנסת חברי כנסת ערבים שמסיתים לטרור ואי אפשר לעבור על זה יותר לסדר היום. במקום לנהל דיון מכובד, חברי הכנסת מהאופוזיציה השתוללו וביזו את עצמם ואת הכנסת".

"יש קווים אדומים", סלומינסקי

אלא שלטענת ח"כ רויטל סוויד שהוצאה גם היא, כאמור, מהדיון, לא האופוזיציה היא זו שביזתה הבוקר את הכנסת. "לא יעלה על הדעת שוועדת חוקה אמורה לדון בהצעת חוק על סמך פרסומים באמצעי התקשורת", היא אמרה. "ועדת חוקה, חוק ומשפט של כנסת ישראל אמורה לדון בהצעות חוק ולא בגזרי עיתונים".

"בוא נקרא לילד בשמו", היא הוסיפה, "זוהי הצעת חוק של ראש הממשלה, אשר יודע כי אינו מסוגל להעביר אותה כהצעת חוק ממשלתית, שכן היועץ המשפטי לממשלה לא יאשר אותה וגם לא חלק נכבד מחברי הקואליציה. מה שקרה בוועדה זה ניסיון לבצע מחטף בניגוד לנהלי חקיקה של הכנסת".

את דבריה חיזקה ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני). "אין שום דבר מכובד בלהביא את חוק ההשעיה הזה לוועדת חוקה, חוק שלא הוכן ולא הוצג בכלל, שנועד לרמוס את הדמוקרטיה", אמרה לבני. "אם יש בגין בחדר שיופיע מיד! איפה הימים בהם בראש תנועת החרות והליכוד עמד דמוקרט אמיתי? הליכוד דורך על ז'בוטינסקי כדי להישאר בשלטון".