נתניהו לח"כים הערבים: "יש גבול!"

ראש הממשלה עלה לדוכן להגיב להצעת אי אמון נגד ממשלתו ותקף בחריפות את חברי בל"ד שנפגשו עם משפחות מחבלים: "האם בבריטניה היו עומדים דום לזכר ג'ון הג'יהאדיסט?". ח"כ זחאלקה קרא לעברו "פאשיסט" והוצא מהאולם

נאום זועם לנתניהו במליאה. ארכיון (Isaac Harari / Flash 90)

דיון סוער במליאה בהצבעה על הצעות אי-אמון: היום (שני) ניסו שוב מפלגות האופוזיציה להפיל את ממשלתו של נתניהו, שעלה במפתיע להגיב בעצמו להצעות אי האמון. את הבמה ניצל נתניהו כדי לתקוף את חברי הכנסת הערבים, לאחר פגישתם עם משפחות מחבלים, והסביר מדוע הוא מקדם חקיקה להשעייתם מהכנסת ברוב של 90 ח"כים: "לא נקבל מעשים כאלה מתוך הבית הזה, יש לנו כבוד לאומי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נאומו של נתניהו הופרע על ידי קריאות ביניים רבות מצד האופוזיציה, וח"כ ג'מאל זחאלקה מהרשימה המשותפת הוצא מהאולם לאחר שצעק לעבר ראש הממשלה "פאשיסט" וסירב להפסיק. במקביל, הדיון הבהול בוועדת האתיקה על מאות התלונות בנוגע להתנהגותם של חברי הכנסת מהרשימה המשותפת נמשך - וייתכן כי יוטלו סנקציות על החברים. כמו כן, על פי ההערכות, גם אם החוק שנתניהו מקדם יעבור - לא יעלה בידו להרחיק את חברי הכנסת של בל"ד, מכיוון שרוב סיעות האופוזיציה יתנגדו להליך ולא יספקו לו את מספר הקולות הדרוש.

בתחילת הדיון על הצעות אי האמון, שלבסוף נדחו, אמר נתניהו: "שמעתי את ההתקפות עליי בכמה וכמה ישיבות סיעה בכנסת היום. אני מבקש להדגיש כי אנחנו בעד שילוב החברה הערבית בחברה הישראלית, בכלכלת ישראל ובמדינת ישראל". הוא הוסיף: "אנחנו משקיעים בזה מאמצים ומשאבים רבים, ובאותה עת, דווקא מתוך הראייה הזו, איננו מוכנים לקבל מצב שבו חברי כנסת יתמכו במשפחות של רוצחי אזרחים ישראלים ויעמדו דום לזכרם של אלו שרצחו את ילדינו".

ראש הממשלה הצהיר: "יש גבול! יש דבר כזה שנקרא כבוד לאומי. אתם יכולים לתאר מצב שחברי פרלמנט בבריטניה היו עומדים דום לזכר ג'ון הג'יהאדיסט? שבקונגרס היו עומדים דום לזכרם של הרוצחים בקליפורניה? אנחנו איננו מוכנים לקבל את זה ולא נקבל את זה".

נאומו הופרע בקריאות ביניים רבות וצעקות, בהן "פאשיסט", "תפסיק להסית" ו"גזען". גם במחנה הציוני התפרצו לדבריו של נתניהו בנוסף לזחאלקה, גם ח"כ חנין זועבי נקראה לסדר וכך גם חברי כנסת מהליכוד שמחו כנגדם. גם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין חרג מהממלכתיות ואמר בחריפות לזחאלקה: "הסיבה היחידה שאתה נמצא באולם זה שזה משכן דמוקרטי".

הרצוג הזהיר מהצעת החוק: "מדרון חלקלק"

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג השיב והביע התנגדות להצעת נתניהו להשעיית הח"כים הערבים: "גם אני וגם חבריי סולדים מעומק הלב מהמעשים של סיעת בל"ד. הם חצו קווים אדומים, אבל בין זה לבין הפרת כללי היסוד של התנהלות הכנסת יש מרחק - אלו שיהפכו למדרון חלקלק בו יעיפו ח"כים מימין ומשמאל". הרצוג הוסיף: "חובה עלינו לשמור על כללי משחק הוגנים ולשמור על המעטפת, מכיוון שכבר היום יש כלים לטפל בתופעה הזו". לבסוף נדחו הצעות אי האמון של המחנה הציוני ויש עתיד ברוב של שני ח"כים, בעוד ההצעה של הרשימה המשותפת נדחתה ברוב של 13 ח"כים - 57 מול 44.

היום אישרה הנהלת הקואליציה את חוק ההשעיה שיזם ראש הממשלה בנימין נתניהו, והוא עתיד לעלות להצבעה בתוך כשבועיים. החוק יאפשר להדיח או להשעות חבר כנסת ברוב של 90 ח"כים. "חייבים לשמור על סייגים וכללי התנהגות בסיסיים", אמר ראש הממשלה. "דמוקרטה חייבת להגן על עצמה". עם זאת, כרגע לא מובטח לנתניהו רוב: מפלגת יהדות התורה החברה בקואליציה דורשת תיקונים בניסוח לפיהן ההתנהלות הלא ראויה תהיה קשורה לטרור. סיעת ישראל ביתנו הודיעה שתתמוך, אך יתר האופוזיציה צפויה להתנגד.

מדובר למעשה בתיקון לחוק יסוד הכנסת, שלפיו חברי הכנסת לא יוכלו להשעות ח"כ אחר, אלא בעקבות קובלנה שהוגשה נגדו באישורם של 61 חברים, או באישורם של שלושה רבעים מחברי ועדת הכנסת. על מנת לאשר את השעיית הח"כ ללא דיון בוועדה, יצטרכו הח"כים לגייס רוב של 90 חברים.

הביע התנגדות להצעת החוק. הרצוג (Isaac Harari / Flash 90)

האם יוקפא שכרם של הח"כים המושעים?

בניגוד להשעיה שנקבעת על ידי היועץ המשפטי לממשלה, בעקבות קובלנות, השעיה שהתקבלה על ידי המליאה תכלול גם הקפאת שכר. תקופת ההשעיה תקבע בהתאם להחלטת הוועדה וזאת אם נקבע שחבר הכנסת "אינו ראוי לכהונתו מחמת התנהגות שאינה הולמת את תפקידו".

במפלגת "ישראל ביתנו" הודיעו כי המפלגה תתמוך בכל חוק שיגביל את פעילותם של המסיתים ותומכי הטרור בכנסת. "נתמוך בכל חוק שימנע מהם להתמודד לכנסת בבחירות הבאות", הבהיר יו"ר המפלגה ליברמן. "בניגוד לנתניהו, עמדת 'ישראל ביתנו' היא תמיד עקרונית ועניינית ולא פוליטית ואישית כמו אצל רה״מ שהנחה את חברי הקואליציה להתנגד לחוקים דומים שהציעה ישראל ביתנו רק לפני כמה שבועות".

לעומת זאת, במפלגת "יש עתיד" הביעו התנגדות להצעת החוק: "החוק הזה הוא בדיוק מה שהם תכננו שיקרה כדי שיוכלו להמשיך ולהשמיץ את מדינת ישראל.  יש עתיד מתנגדת לחוק מכיוון שהוא חוק לא דמוקרטי ולא חוקתי ובעיקר משחק לידיהם של חנין זועבי וחבריה . יש עתיד תקדם במסגרת חוק הטרור את האפשרות להגדיר מעשים כגון אלה של הח"כים הערבים כעבירה על החוק". בסיעת יהדות התורה החברה בקואליציה דורשים לשנות את ניסוח החוק - דבר שככל הנראה יעכב מעט את ההליך המזורז.

מוקדם יותר היום דנה ועדת הכנסת בביקור של חברי בל"ד במזרח ירושלים ומולה אף הופיע המשנה ליועץ המשפטי לממשלה על מנת להסביר על מערכת השיקולים בהתמודדות מול 450 הקובלנות שהוגשו והביאו לפתיחת הבדיקה בנושא. "דרשנו מהמשטרה לבדוק האם נעשו שם עבירות פליליות", אמר עו"ד רז נזרי. "גם אם היה במעשים עבירה מבחינת רגשות הציבור, אין זה אומר שהתבצעה עבירה פלילית".