הצעה: להפוך צרכן זנות לעבריין

יוזמה חדשה בכנסת מציעה להפוך צרכני זנות לעבריינים שיחוייבו בקנס או במאסר. זו לא הפעם הראשונה שהכנסת מנסה להילחם בתופעה אבל הפעם יש סיכוי גבוה יותר שזה יעבור. "להבהיר ל'קליינטים' שמי שהולך לזונה פוגע בה באלימות מינית", אומרת יוזמת החוק זהבה גלאון

איחוד של חברות כנסת שמובילות שולי מועלם מהבית היהודי וזהבה גלאון ממרצ שם לו למטרה למגר את תופעת הזנות באמצעות חוק שיאסור על צריכתה. החוק יקבע שכל התקשרות עם זונה תגרור קנס בגובה 1,250 שקלים או שנת מאסר, ובכול מקרה תיחשב לעבירה פלילית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ויקה עלתה לארץ מאוקראינה בגיל 25. בעלה היה יהודי, אך כשהגיעה לכאן גילתה שאין לה שום מעמד והיא למעשה חסרת כול. העניינים הסתבכו כשבתה בת החמש אובחנה כסובלת מתסמונת נדירה. "גילינו שאין לה אזרחות והייתי צריכה לקנות תרופות יקרות באופן פרטי", סיפרה. "זה לא קרה בפעם אחת ובמכה. ניסיתי, הייתי חוזרת הביתה, רואה את בית הבושת, בוכה. אבל זה קרה".

כעבור שמונה חודשים בתה קיבלה אזרחות והעניינים הכלכליים הסתדרו. אבל ויקה הרגישה שהגורל שלה נחרץ, ולאורך הדרך גם נגררה לשימוש באלכוהול וסמים וסבלה מאלימות. "המיתוס שקיים בחברה שאישה יכולה להיכנס לזנות באופן זמני הוא לא נכון", היא קובעת. "זאת שעוברת את המחסום הזה פתאום מבינה שאין לה דרך חזרה. אני הרגשתי שיש עלי חותמת שצועקת: את לא שווה, את עשית את זה בשביל כסף, ואף אחד לא מעוניין לקבל אותך בתור בן אדם". כשוויקה עמדה אז באותו צומת של קבלת החלטות, הזנות הייתה בשבילה אופציה זמינה ומהירה.

יוזמות החוק, גלאון ומועלם (חדשות 2)

"אנחנו רוצים להבהיר לאותם 'לקוחות', 'קליינטים', אותה מילה ניטרלית, שמי שהולך לאישה בזנות פוגע בה באלימות מינית", אומרת גלאון. "גם אם לכאורה זה נראה מתוך רצון חופשי, כי אין רצון חופשי".

"בתנ"ך, רצח מופיע לפני זנות, ומעניין, רצח לא מיסדנו, לא הרשינו, לא אמרנו שזה בסדר", מסבירה מועלם. "אני חושבת שאנחנו נמצאים במקום שהחברה הישראלית מבינה שזנות הוא משהו שלא יכול להיות".

"זה לא יעזור רק לנשים בזנות", אומרת ויקה. "זה יעזור גם לגברים. בן אדם, כדי להביא לאישה מסוימת את ה'כסף הקל' שלה כמו שחושבים, לוקח את הכסף הקשה מהמשפחה ועומד בתור. לפניו היו 10 ואחריו יהיו 20. אני לא מאמינה שגבר שנכנס בפעם הראשונה לשטח של בית בושת יוצא משם אותו בן אדם".

"להראות לזנות שהגיעו שמנים של שינוי" (חדשות 2)

אין זו הפעם הראשונה שהכנסת מייצרת הצעות חוק שמעוררות ויכוח ציבורי ושנועדו למגר או לצמצם את תופעת הזנות. אלא שהפעם מדובר בכנסת נשית במיוחד - 31 חברות כנסת - ועוד חברי כנסת רבים שחשים מחויבים לנושא.

את תופעת הזנות קשה מאד לאמוד, אבל ההערכה היא שהיום יותר מעשרת אלפים נשים בארץ עוסקות בה בצורות שונות ומדי יום מתקיימים ברחבי הארץ עשרות אלפי מפגשים בין זונות ללקוחות. בבתי הבושת ובמכוני הליווי שפועלים היום באין מפריע חושבים שלהצעת החוק הזו אין שום סיכוי.

בניגוד להצעות חוק קודמות להצעה הזו יש שתי זרועות: האחת אוסרת על צריכת זנות, והשנייה מאפשרת שיקום מקיף לנשים - בין היתר מכספי הקנסות. ויקה כבר שנה מחוץ לעולם הזה, והיום היא מאמינה שרק צעד דרסטי ימנע את הקורבן הבא. "הזנות פורחת, היא מרגישה נוח, שום דבר לא נוגע ולא מגביל אותה, אף אחד לא מדבר" היא אומרת. "החוק אמור להראות לזנות שהגיעו זמנים של שינוי".