"השתולים" מגיבים: "יישפך פה דם"

קמפיין "אם תרצו" שבו פורסמו שמות אנשי תרבות שחברים ב"ארגונים שתולים" מעורר סערה והאמנים מתריעים: "איבדו את הבושה והרסן, לא מבינים שהמילים שלהם משפיעות". רבקה מיכאלי: "הם גורמים לשסע נורא בעם"

יממה לאחר שתנועת הימין "אם תרצו" השיקה קמפיין שבו היא מסמנת עשרות אמנים ואנשי רוח כ"שתולים" - רבים מבין האישים שמצאו את שמם ברשימה מזהירים כי השיח הקיצוני עלול להידרדר לאלימות. "יישפך פה דם, זה ברור לי לחלוטין", אמרה הבוקר (רביעי) לחדשות 2 Online השחקנית שרית וינו-אלעד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני בטוחה שזה יגיע לאלימות ואנחנו לא רחוקים מזה בכלל", הוסיפה. "כשגדלתי המילה 'שלום' הייתה משהו לחלום עליו, אידיאל שצריכים לרצות, אבל לאט לאט היא הפכה להיות גרועה ממלחמה. אנשים מפחדים מהמילה שלום יותר משהם מפחדים מהמילה מלחמה. זה מטורף".

וינו-אלעד מאשימה שנבחרי הציבור ובראשם חברי הממשלה עומדים בראש מסע הדה-לגיטימציה שנעשה לאנשי שמאל. "ההסתה המטורפת לא קורית בחדרי חדרים אלא בדיונים בוועדות ובמליאת הכנסת", היא אומרת. "הם איבדו את הבושה ואת הרסן, הם לא מבינים שהמילים שלהם משפיעות. לדעתי זה רק יילך ויחריף".

גם הוא ברשימה. המחזאי יהושע סובול (אביר סולטן , פלאש 90)

"מנסים להדביק לנו טלאי צהוב"

"אילו לתלושים מ'אם תרצו' היה איזה קשר חי לשפה העברית, היו נזהרים בדיבור על שתולים, כי האסוציאציה המיידית היא דימוי הצדיק ל'עץ שתול על פלגי מים'", אמר הבוקר המחזאי יהושע סובול. "אין דימוי יפה מזה לאמנים וליוצרים, אבל נראה שלצמחי הקיקיון מ'אם תרצו' אין אפילו שורשים של עשב".

"הם אכן אינם שתולים - לא בשפה העברית, לא בתולדות היישוב העברי, לא באדמת הארץ ולא בעולם התרבות והמוסר של העם היהודי לדורותיו", הוסיף. "הם תוצר מעוות של הזמן הרע והאפל שבו אנו חיים, וככאלה הם נישאים ברוח העוועים הנושבת לאחרונה בארץ".

השחקנית הוותיקה רבקה מיכאלי לא הופתעה מכך שנכללה ברשימה, מכיוון שלדבריה היא תומכת בגלוי בארגונים "בצלם" ו"שוברים שתיקה". "מה שהפתיע אותי זה שקם גוף במדינת ישראל שמנסה להדביק טלאי צהוב לחבורה מכובדת, אנשים שמשמשים מופת בעברית ובכתיבה שלהם, בדאגה ובנתינה שלהם", אמרה.

"אני מקווה שהעם יתעורר ויבין שיש כאן אנשים שיגרמו לשסע הכי נורא והכי מדאיג שמדינת ישראל יכולה לעבור - בשם הלאומנות והגזענות", הוסיפה. "אני חושבת שהולך להיות רע מאוד ואני מצפה שראש הממשלה יתערב. לעצמי אני לא חוששת, אם הם חושבים שיצליחו לקצר את השהות שלי פה אז קדימה".

"רה"מ נותן רוח גבית". אוחובסקי

"רה"מ נותן את הרוח הגבית"

"לכבוד הוא לי, הייתי נעלב אם לא הייתי ברשימה הזאת", ציין בבדיחות העיתונאי ומבקר התרבות גל אוחובסקי. "ב-2012 אמרתי לרונן שובל שהיום הם רודפים אחרי ערבים ועוד שנתיים ירדפו אחרי שמאלנים וצדקתי".

"זה יגיע גם לדברים אחרים וזה יגיע לרמה פיזית, זה לא נשאר ברשת", הוסיף. "האם אני בעצמי אפגע? אני מניח שכן. אתה נפגע על הרבה דברים בחיים. אני חושב שתהיה פגיעה כלכלית. בשנות ה-80' כשיצאתי מהארון - בוודאי שהפסדתי עבודות". עם זאת, אוחובסקי לא הצטרף לביקורת של רבים מהאמנים על שרת התרבות וקרא לא לכרוך את רגב ואת "אם תרצו" באותה נשימה. "את הרוח הגבית נותן ראש הממשלה, שמעורר חשדנות, פרנויה ומלחמת אחים", אמר.

שרת התרבות רגב (פלאש 90, יונתן סינדל)

גם באיגוד אמני ישראל (אמ"י) גינו בתוקף את הקמפיין. "אנו מזועזעים מקמפיין הרדיפה של ארגון 'אם תרצו', אשר מסמן את מיטב האמנים בארצנו כ'שתולים', או במילה אחרת - בוגדים", נמסר בהודעת הארגון. "לכל אמן הזכות להחזיק בדעה פוליטית, לימין ולשמאל, ושלילת הלגיטימיות, החרם, וניסיונות ההפחדה הם סכנה לדמוקרטיה. אמני ישראל לאורך השנים תמיד היו הראשונים להתנדב, להופיע בפני חיילים בחזית, בעורף ובמקלטים, ולהוות מכנה משותף מאחד אשר יוצק תוכן רוחני לזהות ולתרבות הישראלית, והם אינם צריכים להוכיח דבר לאיש. אנו קוראים מכאן לראש הממשלה ולפוליטיקאים מכל קצוות הקשת לגנות את הניסיון הבזוי להטיל דופי בלגיטימיות של אמני ישראל, רק בשל היותם בעלי דעה אשר איננה מסתדרת עם האג'נדה של ארגון כזה או אחר".

אתמול פנה חבר הכנסת יואל חסון (המחנה הציוני) ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין וקרא לו לבחון את הקשר ואופי שיתוף הפעולה בין תנועת "אם תרצו" לבין שרת התרבות מירי רגב. "באופן תמוה מאוד בחרו גם רגב וגם אם תרצו לצאת בקמפיינים 'נפרדים' בהפרש של שעות ספורות", אמר. "ביקשתי מהיועמ"ש לברר את 'צירוף המקרים' והאם הוא עומד בחוק ובנהלים".