על רקע הסדקים בקואליציה: הצעת חוק לפיזור הכנסת תעלה במליאה

לאחר שח"כים מהקואליציה איימו שלא יצביעו עמה עקב פינוי בתי המריבה בחברון, תגיש מחרתיים סיעת המחנה הציוני הצעת חוק לפיזור הכנסת - הצעה שמחייבת רוב של 61 ח"כים בקריאה שלישית. "אפילו חברי הקואליציה איבדו אמון בראש המחנה שלהם", אמרה יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ מרב מיכאלי

באופוזיציה מנסים לנצל את המשבר (ערוץ הכנסת)

בניסיון לנצל את המרד בקואליציה, האופוזיציה תעלה מחרתיים הצעת חוק לפיזור הכנסת ה-20: את ההצעה תעלה סיעת המחנה הציוני - זאת לאחר שסגן השר איוב קרא והח"כים אורן חזן ובצלצאל סמוטריץ' הצהירו שלא יצביעו עם הקואליציה לאחר משבר פינוי בתי המריבה בחברון בסוף השבוע האחרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

״אפילו חברי הקואליציה איבדו את האמון בראש המחנה שלהם", אמרה יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ מרב מיכאלי. "אם נתניהו לא מצליח להשתלט על חברי המפלגה שלו, למרות שהאצבעות שם ספורות, זו בעיה שלו. בתור מובילי האופוזיציה אנחנו במחנה הציוני נשתמש בכל הכלים שעומדים לרשותנו עד שנחליף את הממשלה הרעה הזו ואת העומד בראשה״.

אלא שהניסיון להוביל לפיזורה של הכנסת ה-20 לא יהיה פשוט כלל, זאת מכיוון שהחוק לפיזור הכנסת דורש רוב מיוחד של 61 חברי כנסת בקריאה השלישית בלבד.

מוקד נוסף למתיחות: חוק העמותות של שקד

ומתיחות מורגשת בכנסת לא רק לקראת יום רביעי, אלא כבר היום:  חוק העמותות שמקדמת שרת המשפטים איילת שקד - חוק שמחייב כל עמותה שלפחות חצי מתקציבה מגיע מממשלה זרה או גוף מדינתי זר אחר להדגיש זאת בפרסומיה - יובא למליאה להצבעה בקריאה ראשונה. החוק צפוי בעיקר להשפיע על עמותות השמאל וגורר ביקורת רבה מכיוון שאינו מתייחס למימון מצד אזרחים פרטיים זרים - שלרוב נוטים לתרום לפוליטיקאים מהימין. מספר ח"כים מהקואליציה לא יצביעו בהתאם למשמעת הסיעתית, בגלל חילוקי הדעות על פינוי הבתים בחברון.

בהצעת החוק המקורית של שקד, הוצע גם שנציגי העמותות האלה יענדו תג מיוחד, אולם בהצעה שתגיע היום להצבעה בכנסת הסעיף הזה ירד לבקשת ראש הממשלה נתניהו. עם זאת, החוק קובע כי העמותה חייבת לציין את מקורות המימון שלה גם בכל פנייה לנבחר ציבור או עובד ציבור מתוך מטרה "להגביר את השקיפות". חוק העמותות ספג ביקורת נוקבת מכיוונים שונים, מאחר שבין השאר הוא לא מחייב ציון קבלת מימון מגורמים זרים פרטיים.

מעלה להצבעה את חוק העמותות. שקד (Hadas Parush/Flash90)

לפחות שני חברי כנסת של הליכוד ואחד של הבית היהודי מתכוונים להימנע מהצבעה: חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ', איוב קרא ואורן חזן הודיעו שלא יצביעו עם הממשלה כל עוד לא תיפתר בעיית אכלוס הבתים בחברון, שפונו בסוף השבוע בהוראת שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. גם חבר הכנסת צחי הנגבי ייעדר מההצבעה מאחר שהוא שוהה בחו"ל. עם זאת חברי הכנסת של ישראל ביתנו יצביעו כנראה עם הקואליציה ויספקו את רשת הביטחון הנדרשת על מנת להעביר את החוק בקריאה ראשונה.

פרשת הבתים שנרכשו ופונו בחברון עוררה סערה אתמול בישיבת שרי הליכוד, כאשר חלק מבכירי המפלגה המשיכו לתקוף בחריפות את יעלון בעקבות פינוי הבתים. ראש הממשלה בנימין נתניהו ניסה להרגיע את הרוחות והבטיח פתרון בקרוב לפרשה.