נתניהו: "בנט - כמו טוקבקיסט באופוזיציה"

בסביבת רה"מ תוקפים הלילה בחריפות את השר בנט בעקבות הביקורת שמתח על מדיניות הממשלה: "מצופה מחברי הממשלה לקחת אחריות ולהירתם למאמץ במקום לקושש קולות ע"י הפרחת סיסמאות וניגוח פופוליסטי"

נתניהו נגד בנט: "טוקבקיסט באופוזיציה" (פלאש 90 - אוליבייר פיטוסי, יהונתן סינדל)

המתיחות בין נתניהו לבנט עולה מדרגה: לאחר ששר החינוך מתח הבוקר (שלישי) ביקורת חריפה נגד הממשלה בה הוא יושב ואף האשים ב"קיפאון מחשבתי והיגררות אחר המציאות הקיימת", בסביבתו של ראש הממשלה נתניהו הגיבו בתקיפות: "כנראה שיש מי שעדיין לא הבין את ההבדל בין להיות שר בקבינט לטוקבקיסט באופוזיציה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תגובת מקורבי ראש הממשלה באה לאחר הדברים שאמר בנט בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב (INSS) בו תקף את התנהלות האסטרטגית של הממשלה במהלך גל הטרור. "בשעה בה צה"ל המשטרה והשב"כ נלחמים בטרור בכל יום ובכל מקום, מצופה מחברי הממשלה לקחת אחריות ולהירתם למאמץ המשותף - במקום לקושש קולות על ידי הפרחת סיסמאות וניגוח פופוליסטי של הממשלה בה הם חברים", אמרו בסביבת ראש הממשלה.

מוקדם יותר הערב השיב לבנט גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, ובמהלך אותו הכנס כינה את התנהלותו כמהלך פוליטי ציני לטווח קצר. "שומעים רעיונות שונים בדיוני קבינט, מנכסים אותם לעצמם ויוצאים החוצה בסיסמאות ובביקורת על הממשלה", אמר יעלון. "זה בהמשך לתופעה שחווינו לצערי בצוק איתן, שלא הכרתי מהעבר, שמצביעים בחדר על דבר אחד ומנהלים בחוץ קמפיין על דבר אחר".

יעלון המשיך במתקפה, מבלי לציין את שמו של בנט, והוסיף: "מדיניות או מערכה צבאית לא מנהלים בסיסמאות וזאת תרבות שלטונית רעה, חסרת אחריות, ילדותית הייתי אומר - ועדיף שתיפסק. אנחנו שומעים רעיונות דיפלומטיים, גם מהאופוזיציה אבל לא רק, שמאשימים אותנו ולא את האויב - אבל הם רודפים אחרי לייקים".

בעקבות הדברים הללו, גורמים בסביבת בנט הגיבו בחריפות לדברי יעלון: "למען ביטחון אזרחי ישראל, בנט ימשיך לומר את אשר הוא מאמין, גם אם יהיה מי שלא יאהב את הדברים. כך היה בצוק איתן וכך יהיה גם בעתיד".

בנט הזהיר: "נותרנו מאחור מול אויבינו"

הבוקר עורר בנט סערה כאשר טען ש"יש לחשב מסלול מחדש" - למרות שהוא עצמו יושב בדיונים הסגורים של הממשלה. "לא הקיפאון המדיני הוא האיום המרכזי בפנינו - אלא הקיפאון המחשבתי שלנו. לא המרצחים שפוגעים באזרחינו ברחובות ישראל והכניסו את הבטונדות לליבה של ירושלים - אלא הבטונדות התפיסתיות שלנו", טען.

שר החינוך התריע: "במקום לעצב במו ידינו את עתידנו, ישראל נגררת אחר המציאות הקיימת. זוהי, בעיניי, הסכנה הגדולה ביותר על ביטחוננו. מחדר הקבינט נוכחתי שוב בפער בין איכות המפקדים והלוחמים לבין טיב הקונספציה האסטרטגית שבתוכה הם פעלו".

הוא אמר כי האסטרטגיה שמתווה ההנהגה מונעת מצה"ל לנצל את יתרונותיו: "מול החדשנות המשבשת של אויבינו - ישראל נותרה מאחור. עלינו להתחדש בתפיסות, לא רק בכלי נשק. בנט קרא בנאומו לייצר תפיסה ביטחונית חדשנית, יצירתית וברורה. "במקום לרכוש עוד מטוסים - עלינו לחשב מסלול מחדש, לבחון את הנחות היסוד שלנו בכל החזיתות ולאתר את השינויים שיובילו אותנו לדרך אחרת", הדגיש.