יעלון על בנט: ילדותי וחסר אחריות

הבוקר עורר השר בנט סערה, לאחר שתקף את מדיניות הממשלה בה הוא יושב וקרא "לחשב מסלול מחדש". יעלון האשים אותו בגניבת רעיונות : "לא מנהלים מערכה בססמאות, זה פוגע בביטחון וזה חייב להיפסק"

בנט נגד יעלון - סיבוב נוסף: שר החינוך נפתלי בנט יצא הבוקר (שלישי) במתקפה חריפה נגד הממשלה בה הוא יושב, והאשים את הממשלה ב"קיפאון מחשבתי והיגררות אחר המציאות הקיימת". הערב השיב לו יעלון באותו כנס - המכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב (INSS) - וכינה את התנהלות השר כמהלך פוליטי ציני לטווח קצר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"שומעים רעיונות שונים בדיוני קבינט, מנכסים אותם לעצמם ויוצאים החוצה בסיסמאות ובביקורת על הממשלה", אמר יעלון, "זה בהמשך לתופעה שחווינו לצערי בצוק איתן, שלא הכרתי מהעבר, שמצביעים בחדר על דבר אחד ומנהלים בחוץ קמפיין על דבר אחר".

יעלון המשיך במתקפה, מבלי לציין את שמו של בנט, ותקף: "מדיניות או מערכה צבאית לא מנהלים בסיסמאות וזאת תרבות שלטונית רעה, חסרת אחריות, ילדותית הייתי אומר - ועדיף שתיפסק. אנחנו שומעים רעיונות דיפלומטיים, גם מהאופוזיציה אבל לא רק, שמאשימים אותנו ולא את האויב - אבל הם רודפים אחרי לייקים".

"הם משמיעים סלוגנים, גם כאלו שנמצאים בקבינט, אבל אלו ססמאות שלא מחזיקות מים", הוסיף. "יש בזה פגיעה בביטחון לטווח ארוך לצורך רווחים פוליטיים ציניים לטווח קצר. זה חייב להיפסק". גם בלשכת נתניהו האשימו את בנט ב"גניבת רעיונות ששמע מלשכת נתניהו".

גורמים בסביבת בנט הגיבו בחריפות לדברי יעלון: "למען ביטחון אזרחי ישראל, בנט ימשיך לומר את אשר הוא מאמין, גם אם יהיה מי שלא יאהב את הדברים. כך היה בצוק איתן וכך יהיה גם בעתיד".

בנט הזהיר: "נותרנו מאחור מול אויבינו"

הבוקר עורר בנט סערה כאשר טען ש"יש לחשב מסלול מחדש" - למרות שהוא עצמו יושב בדיונים הסגורים של הממשלה. "לא הקיפאון המדיני הוא האיום המרכזי בפנינו - אלא הקיפאון המחשבתי שלנו. לא המרצחים שפוגעים באזרחינו ברחובות ישראל והכניסו את הבטונדות לליבה של ירושלים - אלא הבטונדות התפיסתיות שלנו", טען 

שר החינוך התריע: "במקום לעצב במו ידינו את עתידנו, ישראל נגררת אחר המציאות הקיימת. זוהי, בעיניי, הסכנה הגדולה ביותר על ביטחוננו. מחדר הקבינט נוכחתי שוב בפער בין איכות המפקדים והלוחמים לבין טיב הקונספציה האסטרטגית שבתוכה הם פעלו".

הוא אמר כי האסטרטגיה שמתווה ההנהגה מונעת מצה"ל לנצל את יתרונותיו: "ההנחה המחממת והמערסלת על הצבא הישראלי הטוב בעולם ועל החיילים הטובים בעולם, נכונה ככל שתהיה, לא הופכת את האסטרטגיה שלנו, של קברניטי מדיניות הביטחון, לנכונה. מול החדשנות המשבשת של אויבינו - ישראל נותרה מאחור. עלינו להתחדש בתפיסות, לא רק בכלי נשק. כל מטוסי ה-F35 היקרים כל כך - לא יעזרו מול חמישים לוחמי קומנדו שחופרים את הדרך לנתיב העשרה".

בנט קרא בנאומו לייצר תפיסה ביטחונית חדשנית, יצירתית וברורה. "במקום לרכוש עוד מטוסים - עלינו לחשב מסלול מחדש, לבחון את הנחות היסוד שלנו בכל החזיתות ולאתר את השינויים שיובילו אותנו לדרך אחרת", הדגיש.