סער נגד נתניהו: "מי שלא יוזם נגרר"

השר לשעבר, שנחשב לאחד מיריביו של נתניהו בתוך הליכוד וטםר הצהיר על כוונותיו הפוליטיות העתידיות, מתח היום ביקורת חריפה על ההנהגה וטען: "הפסיביות והתגובתיות לא שירתו את ישראל". גם בנט תקף מדיניות הממשלה בה הוא מכהן וטען: "ההיגררות - סכנה גדולה"

סער ונתניהו בימים טובים יותר (Marc Israel Selle/FLASH90)

המתקפה על הממשלה נמשכת - מצד הבכיר לשעבר: גדעון סער, שר החינוך והפנים לשעבר, עדיין לא הצהיר על הצעד הפוליטי הבא שלו - אך היום (שלישי) הוא מתח ביקורת חריפה על התנהלות ראש הממשלה בנימין נתניהו. בנאום בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) בתל אביב הצטרף סער לביקורת שהשמיע היום גם השר נפתלי בנט וטען: "מעמדה של ישראל נפגע, צריך לשנות מדיניות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הפסיביות והתגובתיות לא שירתו את ישראל בשנים האחרונות - לא ביטחונית ולא מדינית", אמר סער. "לאתר ולתאר סכנות לא מספיק. מי שלא יוזם נגרר". לדבריו, יש לברר מה היעד הלאומי של ישראל: "תהליך אזורי והססמאות על כך הן תשובות לעובדה שהסיכוי להביא את הפלסטינים לתהליך מוסכם ורציני קלוש, ויש לבחון שיתוף פעולה עם ירדן ומצרים בנושא. לא ניתן יהיה להשיג יציבות, בוודאי לא שלום, מתוך עצימת עיניים".

סער דיבר על העימות מול חמאס וטען: "המלחמה האחרונה - צוק איתן - נגמרה בלי פירוק עזה מנשק. חמאס כבר מוכן לקרב חדש, ואנחנו צריכים גישה שונה. בהתשה מול חמאס גלום נזק לישראל ויש להשיג הכרעה. המדיניות של שב ואל תעשה מקרבת את העימות עם חמאס בעזה".

"מאבדים את ירושלים במו ידינו"

על האיום מצפון, שנשקף מצד סוריה ודאע"ש, אמר: "סוריה תהיה מחולקת בקרוב על בסיס אתני". סער התייחס גם לקרע מול ארצות הברית וטען: "זה חיוני לשקם את הקשרים עם ארה"ב. מעמדנו המדיני נפגע בשל הפגיעה ביחסי האמון. אנחנו נדרשים לקשר של מנהיגי העולם לאינטרסים החיוניים שלנו כדי לשמור עליהם. ישראל הופכת לבלתי רלוונטית, לשקופה בנושאים משפיעים על עתידה". 

הוא הדגיש בדבריו את האיום הדמוגרפי: "עלינו לעבור מסיסמאות ריקות למעשים. עלינו להבטיח רוב יהודי בירושלים המאוחדת, בקצב הזה ב-2050 יהיה רוב ערבי בירושלים. במו ידינו אנחנו מאבדים את ירושלים - יש מחדל ישראלי מתמשך".

בנט מתח ביקורת - ובליכוד השיבו אש

שעות ספורות קודם לכן, בנאום שנשא באותו כנס שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, הוא מתח ביקורת קשה על ממשלת נתניהו שהוא חלק מרכזי ממנה, ועל אופן התמודדותה עם גל הטרור. בכירים בליכוד אמרו בתגובה למתקפה: "בנט שוב מעתיק רעיונות מנתניהו".

 "ההיסטוריה הישראלית לימדה אותנו שיעורים יקרים מנשוא על סכנת השבות בקסמי הקונספציה", אמר בנט. "לא הקיפאון המדיני הוא האיום המרכזי בפנינו - אלא הקיפאון המחשבתי שלנו. לא המרצחים שפוגעים באזרחינו ברחובות ישראל והכניסו את הבטונדות לליבה של ירושלים - אלא הבטונדות התפיסתיות שלנו". 

שר החינוך התריע: "במקום לעצב במו ידינו את עתידנו, ישראל נגררת אחר המציאות הקיימת. זוהי, בעיניי, הסכנה הגדולה ביותר על ביטחוננו. מחדר הקבינט נוכחתי שוב בפער בין איכות המפקדים והלוחמים לבין טיב הקונספציה האסטרטגית שבתוכה הם פעלו".

הוא אמר כי האסטרטגיה שמתווה ההנהגה מונעת מצה"ל לנצל את יתרונותיו: "ההנחה המחממת והמערסלת על הצבא הישראלי הטוב בעולם ועל החיילים הטובים בעולם, נכונה ככל שתהיה, לא הופכת את האסטרטגיה שלנו, של קברניטי מדיניות הביטחון, לנכונה. מול החדשנות המשבשת של אויבינו - ישראל נותרה מאחור. עלינו להתחדש בתפיסות, לא רק בכלי נשק. כל מטוסי הF35 היקרים כל כך - לא יעזרו מול חמישים לוחמי קומנדו שחופרים את הדרך לנתיב העשרה".

בנט קרא בנאומו לייצר תפיסה ביטחונית חדשנית, יצירתית וברורה. "במקום לרכוש עוד מטוסים - עלינו לחשב מסלול מחדש, לבחון את הנחות היסוד שלנו בכל החזיתות ולאתר את השינויים שיובילו אותנו לדרך אחרת", הדגיש.

"עלינו לשאול עצמנו איך ייתכן שבכל עימות מול חמאס וחיזבאללה, אנחנו מדממים, אבל ראש התמנון נהנה עד כה מחסינות", הוסיף שר החינוך. "אנחנו צריכים לשאול האם באמת תקציב המדינה משקף סדר עדיפויות נכון. באומץ, בלי דעות קדומות".

בהכנת הידיעה השתתף עמית סגל.