בנט בביקורת חריפה על הממשלה: "ישראל נגררת אחרי המציאות, זו סכנה גדולה"

למרות שהוא חבר בכיר בממשלה, שר החינוך נפתלי בנט לא היסס לתקוף בחריפות את המדיניות שמוביל העומד בראשה בנאומו בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי: "עלינו לחשב מסלול מחדש ולבחון את הנחות היסוד שלנו בכל החזיתות. איך ייתכן שאנחנו מדממים בכל עימות מול חמאס וחיזבאללה?"

השר הבכיר תוקף בחריפות את הממשלה בה הוא חבר: בנאום שנשא היום (שלישי) שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב, הוא מתח ביקורת קשה על ממשלת נתניהו שהוא חלק מרכזי ממנה, ועל אופן התמודדותה עם גל הטרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ההיסטוריה הישראלית לימדה אותנו שיעורים יקרים מנשוא על סכנת השבות בקסמי הקונספציה", אמר בנט. "לא הקיפאון המדיני הוא האיום המרכזי בפנינו - אלא הקיפאון המחשבתי שלנו. לא המרצחים שפוגעים באזרחינו ברחובות ישראל והכניסו את הבטונדות לליבה של ירושלים - אלא הבטונדות התפיסתיות שלנו". 

שר החינוך התריע: "במקום לעצב במו ידינו את עתידנו, ישראל נגררת אחר המציאות הקיימת. זוהי, בעיניי, הסכנה הגדולה ביותר על ביטחוננו. מחדר הקבינט נוכחתי שוב בפער בין איכות המפקדים והלוחמים לבין טיב הקונספציה האסטרטגית שבתוכה הם פעלו".

"מדממים מול חמאס וחיזבאללה"

הוא אמר כי האסטרטגיה שמתווה ההנהגה מונעת מצה"ל לנצל את יתרונותיו: "ההנחה המחממת והמערסלת על הצבא הישראלי הטוב בעולם ועל החיילים הטובים בעולם, נכונה ככל שתהיה, לא הופכת את האסטרטגיה שלנו, של קברניטי מדיניות הביטחון, לנכונה. מול החדשנות המשבשת של אויבינו - ישראל נותרה מאחור. עלינו להתחדש בתפיסות, לא רק בכלי נשק. כל מטוסי הF35 היקרים כל כך - לא יעזרו מול חמישים לוחמי קומנדו שחופרים את הדרך לנתיב העשרה".

בנט קרא בנאומו לייצר תפיסה ביטחונית חדשנית, יצירתית וברורה. "במקום לרכוש עוד מטוסים - עלינו לחשב מסלול מחדש, לבחון את הנחות היסוד שלנו בכל החזיתות ולאתר את השינויים שיובילו אותנו לדרך אחרת", הדגיש.

"לחזור אל ההתחדשות והתעוזה, אל היוזמה"

"עלינו לשאול עצמנו איך ייתכן שבכל עימות מול חמאס וחיזבאללה, אנחנו מדממים, אבל ראש התמנון נהנה עד כה מחסינות", הוסיף שר החינוך. "אנחנו צריכים לשאול האם באמת תקציב המדינה משקף סדר עדיפויות נכון. באומץ, בלי דעות קדומות".

"עלינו לאמץ את סוד ההצלחה של הסטארט-אפים הישראליים. את התעוזה להביט בעצמנו מידי יום מזווית אחרת ולשבור את קורי הקונספציה. את האומץ לדמיין והעוז לבצע. עלינו לשוב אל היסודות הציוניים: אל מקורות החוסן הלאומי שאפיינו אותנו משחר ההיסטוריה: אל ההתחדשות והתעוזה, אל היוזמה, המעוף והטלת הספק".