נתניהו: "בעד חוק העמותות, נגד התגים"

החוק לסימון עמותות שמקבלות מימון זר זוכה לתמיכה מפורשת מראש הממשלה. למרות תמיכתו בחוק שמקדמת השרה שקד, ביקש נתניהו להוציא ממנו את אחד הסעיפים השנויים ביותר במחלוקת - החובה לענוד תגים המעידים על זהות העמותה שאותה מייצג המבקר במשכן

נתניהו בישיבת ממשלה, ארכיון

"חוק העמותות" שמקדמת שרת המשפטים איילת שקד עורר לאחרונה סערה גדולה, לאחר שבשמאל האשימו את הממשלה ברדיפה פוליטית. החוק נועד לסמן את מקורות המימון של ארגוני השמאל וגם לתייג את הלוביסטים הפועלים עבורם בכנסת, והיום (ראשון) הודיע ראש הממשלה נתניהו כי הוא תומך בחוק, עם שתי הסתייגויות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

לפני כשלושה שבועות אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את החוק של שקד, במסגרתו עמותות שממומנות בעיקר על ידי תורמים מחו"ל יאלצו לציין זאת ולענוד תגי זיהוי מיוחדים בכנסת.

חוק העמותות יחייב עמותות, שיותר מחצי מהמימון שלהן מגיע ממדינות זרות, לציין זאת בדוחות ציבוריים. בנוסף, תחייב הצעת החוק את נציגי העמותות הללו, בדומה ללוביסטים, לענוד בכנסת תג זיהוי מיוחד עם שמותיהם ועם שם העמותה אותה הם מייצגים.

מקדמת את החוק. שקד (חדשות 2)

"אני מבקש לומר מילה על חוק העמותות: אני לא מבין איך הדרישה לשקיפות היא אנטי-דמוקרטית - ההיפך הוא הנכון", אמר היום נתניהו בישיבת הממשלה. "במשטר דמוקרטי אנחנו צריכים לדעת מי מממן עמותות כאלה ואחרות, מימין, משמאל, מלמעלה ולמטה, ומימון של ממשלות זה דבר שבוודאי ראוי שהציבור ידע אודותיו – זכותו לדעת. מה שצריך לעשות זה לאמץ נורמות שהתקבלו בבית הנבחרים של ארצות הברית".

מקדמת את החוק. שקד (חדשות 2)

עם זאת, הוא הבהיר כי בכוונתו לקדם שני תיקונים בהצעת החוק, בניגוד לדעתה של השרה שקד: "התיקון הראשון הוא להוריד את הדרישה לתגים מהנציגים של העמותות הללו בכנסת - אין צורך בזה. התיקון השני הוא לדרוש דיווח מהשקל הראשון או מהדולר הראשון של ממשלות זרות, ועל ידי כך אנחנו נתאים יותר את החוק למה שמקובל בארצות הברית, ולדעתי אלו שני תיקונים מתבקשים. אני חושב שהם חשובים מאוד".