מהכלא חזרה למשרד: הקאמבק של דרעי

הוא נחשב למטאור פוליטי ונבחר לשר הפנים כבר בגיל 28, אך נאלץ להתפטר בשל פרשת השוחד שהובילה להרשעה ומאסר. לאחר שסיים את תקופת הקלון ושב לפוליטיקה, הוא חוזר גם למשרד - 22 שנים אחרי הפעם הראשונה. מכתב האישום ועד קלטות מרן - דרכו של דרעי

היום (ראשון) אישרה הממשלה את מינויו של אריה דרעי לשר הפנים - יותר מ-22 שנים לאחר שנאלץ להתפטר בגלל פרשת השוחד. דרעי, שמונה לשר הפנים ב-1988 והפך לשר הצעיר ביותר בתולדות ישראל, צפוי לחזור בקרוב למשרד שעליו "ויתר" במהלך הרכבת הממשלה. איך השלים דרעי את הקאמבק למרות הקלון?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ב-1988, לאחר הטיפוס המטאורי של ש"ס, דרעי מונה לשר הפנים בממשלת שמיר - וגם לאחר "התרגיל המסריח" שמר על כסאו. באותן שנים החל העיתונאי מרדכי גילת לפרסם תחקירים אודות התנהלותו של דרעי, אך גם הטענות כלפי השר לא מנעו מרבין למנות אותו שוב לתפקיד ב-1992.

ב-1993 התגברו החשדות כלפי דרעי ופוצלו למעשה לשני תיקים: התיק הציבורי (שנסגר בהמשך) והתיק האישי. באותה שנה הוגש כתב אישום ב"תיק האישי": דרעי הואשם בעבירות שוחד, מרמה, הפרת אמונים ורישום כוזב במסמכי תאגיד. דרעי נאלץ להתפטר מתפקידו.

דרעי והרב עובדיה יוסף, ארכיון (פלאש90)

מכלא מעשיהו ועד קלטות הרב עובדיה

המשפט נמשך תקופה ארוכה, וב-1999 הוא הורשע בקבלת שוחד בסכום של כ-155 אלף שקלים. בית המשפט גזר עליו ארבע שנות מאסר בפועל וקנס של 250 אלף שקלים: ההחלטה עוררה זעם רב ודרעי ערער לעיון, שקיצר את העונש בשנה אך קבע כי דרעי יישלח לכלא.

בספטמבר 2000 דרעי נכנס לכלא מעשיהו, בזמן שחסידו הרבים ליוו אותו וחלקם אף הקימו מאהל מחאה בשם "שאגת אריה" מחוץ לכלא. הוא שוחרר לבסוף ב-2002, לאחר שקוצר שליש מעונש מאסרו. בשל העבירות החמורות נגזר עליו קלון - שהרחיק אותו מהזירה הפוליטית לשבע שנים - אך דרעי הדגיש כי הוא מתכנן לשוב.

לאחר שחרורו הוזכר דרעי כמועמד לראשות עיריית ירושלים והועלתה ההשערה כי יתמודד בבחירות הכלליות ברשימה מתחרה לש"ס. ב-2011 הוא הכריז רשמית על חזרתו לחיים הפוליטיים, ולקראת בחירות 2013 הוא שובץ במקום השני ברשימת ש"ס - אך הקרבות בינו לבין אלי ישי נמשכו.

משרד הפנים - פיצוי מנתניהו (חדשות 2)

ב-2014, בצל מאבק הירושה בינו לבין אלי ישי, פורסמו בחדשות 2 הקלטות נדירות של הרב עובדיה יוסף - בהן הוא השמיע ביקורת על דרעי: "אם ישימו אותו למשל בראש הרשימה שלנו, 30-40 אחוז (מהמצביעים) יברחו לנו. למה? כי שפטו אותו בבית המשפט. למה לקחת מישהו גנב? למה לקחת מקבל שוחד? 30-40 אחוז לא יישארו, אז יברחו לנו".

דרעי זעם על פרסום ההקלטה ואיים לפרוש, אך לאחר שבועיים שב לתפקידו. בבחירות, לאחר עימותים פומביים מול אלי ישי ויאיר לפיד, זכתה ש"ס בשבעה מנדטים: דרעי הודיע כי הוא מוותר על תיק הפנים "כדי למנוע לזות שפתיים".

הוא מונה לשר הכלכלה והשר לפיתוח הנגב. לאחר התסבוכת של מתווה הגז, אותו סירב דרעי לאשר, הוא התפטר - ונתניהו הבטיח לפצות אותו בתיק נוסף. היום נסגר המעגל ודרעי קיבל "אור ירוק" לחזור למשרד ממנו נבעט עם קלון משפטי וציבורי, שככל הנראה נמחק.