"החוק יעבור על אפכם ועל חמתכם"

הצעת החוק של חבר הכנסת מיקי זוהר (ליכוד) לא עלתה להצבעה בקריאה טרומית במליאה מחשש שלא יהיה לה רוב. אך דבריו של זוהר עוררו זעם, ומספר חברי כנסת קראו קריאות ביניים והפריעו לדבריו. על כך ענה: "תקראו לי חשוך, המדינה תישאר יהודית ודמוקרטית"

אין הצבעה, אך זה לא אומר שאין סערה: במליאת הכנסת עוררו דבריו של חבר הכנסת מיקי זוהר (ליכוד) באשר לחוק השבת קריאות ביניים וזעם רב. הצעתו של זוהר לא עלתה היום (רביעי) להצבעה מחשש שלא יהיה לה את הרוב הדרוש, אך הדיון לווה בקריאות ביניים רבות וחברי כנסת מהאופוזיציה הוצאו מהמליאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

ח"כ מיקי זוהר, יוזם החוק, הסביר כי "זהו חוק יהודי סוציאלי ולא מדבר על כפיה דתית. קל להציג את החוק ככפיה דתית, אחרת אילו תירוצים יהיה לכל הסוציאליסטים מהמחנה הציוני להצביע נגד?". חברי כנסת מהאופוזיציה צעקו לעברו "תשכנע קודם את מפלגתך" - והתייחסו בכך לפילוג בתוך הליכוד ביחס לחוק.

זוהר שב ותקף את "מדינת תל אביב", לדבריו: "למה בתל אביב מתנגדים לכל הרעיון היהודי? למה הם רוצים להיות עיר ישראלית ודמוקרטית ולא יהודית ודמוקרטית?". בשל קריאות ביניים רבות, הוצאו מהמליאה בין השאר יואל חסון מהמחנה הציוני ומיקי לוי וחיים ילין מיש עתיד. זוהר, שהתקשה להתגבר על קריאות הביניים, אמר: "אגיש את החוק במועד קרוב מאוד‎, קרוב מאוד".

פקחים בתל אביב, ארכיון (איתי עמיקם חדשות 2)

"במדינה יהודית ודמוקרטית יהיה יום מנוחה בשבוע, והיום הזה יהיה שבת", סיכם זוהר. "מי שירצה לנוח בשבת - ינוח. על אפכם ועל חמתכם ואני אעביר את החוק בעזרת ה'. המדינה הזאת תישאר לנצח מדינה יהודית ודמוקרטית. תקראו לי חשוך וכופה דתי. הניצחון שלי הוא ניצחון של עם ישראל, ואנחנו פה בזכות הקדוש ברוך הוא".

לאחר שסיים זוהר את דבריו, שבו הח"כים מהאופוזיציה למחות נגד החוק. "חבר הכנסת זוהר לא רוצה מדינת ישראל ישראלית ודמוקרטית, הוא רוצה אותה יהודית ודמוקרטית", תקף חבר הכנסת עיסאוי פריג' (מרצ). "אתה פוחד מהישראליות". חברת הכנסת תמר זנדברג הוסיפה: "מיקי זוהר ספג מפלה כרגע בכנסת: ההצבעה על חוק השבת נדחתה למועד בלתי ידוע. הערכה: הוא לא יחזור. את התסכול שלו ניסה ח"כ זוהר לשפוך על מי לא: על תל אביב, על ההשכלה, על הדמוקרטיה, על כל העולם".

"זה לא יעזור לו. בסוף השבת תהיה ישראלית, וחופשית, ונעימה, ומקיימת. עם תחבורה ציבורית ועם כל ההזדמנויות. אף מיקי זוהר לא ימנע את זה מאיתנו", סיכמה זנדברג. יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, הוסיף כי "מיקי זוהר הפך את הליכוד ליהדות התורה - אבל לא ניתן לו להפוך את תל אביב לבני ברק".