המינוי שהתפוגג: לאן נעלם רן ברץ?

ההחלטה למנות את ד"ר ברץ לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי עוררה זעם. ראש הממשלה גינה את אמירותיו, ברץ התנצל והשניים סיכמו להיפגש - אלא שמאז שום דבר לא זז. 62 ימים להחלטה שדעכה - מי יירד מהעץ קודם?

מי יסביר מה קרה למיועד לראש מערך ההסברה? בחודש נובמבר הודיע ראש המשללה בנימין נתניהו על מינויו של ד"ר רן ברץ לתפקיד החשוב - וזמן קצר לאחר מכן פורסמו התבטאויות מעוררות מחלוקת של ברץ כלפי אובמה, קרי וריבלין. הדברים עוררו סערה ונתניהו הודיע על עיכוב זמני של המינוי עד לפגישה בין השניים. מאז חלפו חודשיים בדיוק ומינויו של ברץ לא הוגש לאישור הממשלה. האם נתניהו נסוג? ברץ מסרב להשיב לפניות וגם בלשכת נתניהו מתחמקים מהתייחסות למינוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הבוקר (רביעי) ניסינו לשוחח עם ברץ על מנת להבין האם הוא מתכוון "לרדת מהעץ" ולוותר על התפקיד. ברץ צחק והשיב כי הוא אינו מתראיין בנושא, והוסיף: "חלק מהשקט זה בגלל שאני לא מתראיין". ברץ סירב להשיב לשאלה האם נפגש עם נתניהו מאז חזרתו לארצות הברית בחודש נובמבר.

כבר בערב שבו נמסר על המינוי פרסם כתב חדשות 2 עמית סגל כי ברץ תקף את הנשיא ראובן (רובי) ריבלין בעמוד הפייסבוק שלו, וכתב כי "זה אומר הרבה שהנשיא טס במחלקת תיירים. בעיקר זה אומר שהוא דמות שולית כל כך עד שאין שום חשש לחייו. נראה לי שאפשר אפילו לשלוח אותו במצנח רחיפה לגולן הסורי שבשליטת דאע"ש. יום למחרת הם יחזירו אותו עם רצון לפתוח במשא-ומתן על חזרתם המיידית לעיראק, רק קחו אותו, בחייאת". על אחד מנאומיו של אובמה כתב ברץ: "ככה נראית אנטישמיות מודרנית בארצות מערביות ליברליות. והיא באה כמובן עם הרבה סובלנות והבנה לאנטישמיות האסלאמית. כל כך הרבה סובלנות והבנה, עד שמוכנים אפילו לתת להם אטום".

גם לקרי שמר ברץ מילות ביקורת וכינה אותו "סטנדאפיסט שיכול להופיע במתקן חולות": הד"ר המלומד ציין כי "לזכותו של קרי ייאמר כי אין בנמצא ולו מיס אמריקה אחת שהייתה יכולה לבטא זאת טוב יותר. זה הזמן לאחל למזכיר המדינה בהצלחה, וללכת לספור שנתיים בלוח השנה, בתקווה שאז מישהו יתעורר שם במחלקת המדינה ויתחיל לראות את העולם דרך עיני אדם שמניין שנותיו המנטליות עולה על תריסר".

נתניהו נזף, ברץ התנצל - והמינוי "התמסמס"

בעקבות פרסום הדברים החמורים שכתב ברץ בעמוד הפייסבוק שלו הודיע נתניהו כי ייפגש איתו לשיחה עם שובו מפגישה עם אובמה - ביקור שנערך כבר לפני חודשיים. בפרק הזמן הזה הביא נתניהו לאישור הממשלה מספר מינויים, גם כאלו שעליהם הוחלט רק לאחרונה - למשל הצבתו של פרופ׳ אבי שמחון בראש המועצה הלאומית לכלכלה.

"קראתי לראשונה את הדברים שפרסם ד"ר רן ברץ ברשת, לרבות על נשיא המדינה, נשיא ארה"ב ואישי ציבור בארץ ובארה"ב", אמר אז נתניהו שהודיע כי ברץ לא יתלווה אליו לפגישה עם אובמה. "הם אינם ראויים ואינם משקפים לא את עמדותיי ולא את מדיניות הממשלה. ד"ר ברץ התנצל על הדברים, ביקש ללבן אותם בפגישה עמי וסיכמנו להיפגש עם שובי ארצה".

במקביל להודעת ראש הממשלה, פרסם באותו היום ברץ הודעת התנצלות בעמוד הפייסבוק שלו. "אני מתנצל על הדברים הפוגעניים שפרסמתי ברשת ביחס לנשיא המדינה, נשיא ארה"ב ואישי ציבור נוספים", כתב. "אני מצטער שלא עדכנתי את ראש הממשלה על דברים אלה קודם".

"הדברים שפרסמתי נכתבו בקלות הדעת ולעתים גם בבדיחות הדעת, בשפה שמתאימה לרשתות החברתיות ולאדם פרטי", הוסיף ברץ. "ברור לי היטב שבתפקיד ממלכתי יש להתנהג ולהתבטא אחרת. ביקשתי מראש הממשלה הזדמנות ללבן איתו את הדברים בימים הקרובים". בעקבות פרסום הדברים שרים רבים יצאו כנגד המינוי - בהם חיים כץ, גילה גמליאל ואריה דרעי.

דברי ברץ על אובמה (פייסבוק)

בבית הנשיא הגיבו בעבר בחריפות להתבטאויות של ברץ: "אנו רואים את הדברים בחומרה רבה ומנכ"ל בית הנשיא אף העלה את הנושא מול לשכת ראש הממשלה בבקשה להבין האם הדברים היו לנגד עיני ראש הממשלה עת קיבל החלטתו למנות את הנ"ל לתפקיד", נמסר מבית הנשיא. "הדברים חמורים עוד יותר נוכח העובדה שמדובר בפקיד בכיר בשירות המדינה, אשר אמור לשמש בתפקיד ייצוגי ולשקף את עמדותיה של מדינת ישראל בארץ ובעולם", הוסיפו בבית הנשיא.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "כשיהיה מה להודיע נודיע"