ההצבעה על "חוק השבת" נדחתה

החוק מעורר המחלוקת, שגרם להתנגדות גם בקרב חבריו למפלגה של ח"כ מיקי זוהר, לא יעלה להצבעה טרומית היום. זוהר הודיע כי נענה לבקשתו של נתניהו ושל חברי הכנסת של "כולנו", וככל הנראה יוכנסו שינויים בחוק לפני שיובא להצבעה בעתיד

פקחים במכולת בשבת, ארכיון (נטע יערי חדשות 2)

המחלוקת תימשך, ההצבעה תידחה: במערכת הפוליטית העריכו כי "חוק השבת" השנוי במחלוקת של מיקי זוהר (ליכוד), שדורש להטיל קנסות עצומים על עסקים שיהיו פתוחים בשבת, לא יזכה לרוב בכנסת ולכן תידרש דחייה להצבעה הטרומית על החוק. היום (רביעי) הודיע רשמית ח"כ זוהר כי דחה את ההצבעה - וזאת לבקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו וחברי סיעת "כולנו" שמתנגדים לחוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני אכבד את בקשת ראש הממשלה ואדחה את ההצבעה על החוק", הודיע זוהר. לדבריו, נתניהו ביקש ממנו להגיע הסכמות בנוגע לחוק השבת לפני שהחוק יובא למליאה לקריאה טרומית - כלומר לערוך שינויים בחוק. "בעקבות פנייתו של ראש הממשלה ושל סיעת כולנו שותפתנו החשובה לקואליציה החלטתי להיענות לבקשה. היום אציג את החוק במליאת הכנסת אך אמתין לדיון והצבעה במועד שאקבע בקרוב".

החוק קובע כי בית עסק שיעבוד בשבת וייתפס - ישלם קנס הגדול פי שלושה מהפדיון שלו באותה שבת ויהיה חשוף לתביעה אזרחית של בעלי עסקים מתחרים. זוהר התייחס לזעם שעורר החוק גם בקואליציה וגם באופוזיציה: "ברור לי שמדובר בחוק מורכב וחשוב למדינת ישראל הכולל השלכות רוחביות על כלל האוכלוסייה. אני סבור שיש בחוק זה ערך יהודי סוציאלי חשוב מאוד ולכן אפעל לייצר הסכמות יחד עם חבריי בקואליציה ובאופוזיציה".

דחה את ההצבעה. מיקי זוהר (יח"צ)

הצעד מגיע לאחר שיו"ר ועדת הכנסת ח"כ דוד ביטן (ליכוד) אמר בשיחה עם עוזרים של ראשי רשויות כי לא יעלה להצבעה את החוק: "לא יהיה רוב להצעה והודעתי כי אקבור את ההצעה וכלל לא אעלה אותה. הוא לא ייושם כל עוד אני יושב הראש".

גורם נוסף לדחיית ההצבעה הוא האיום של סיעת "כולנו" שלא לתמוך בחוק בעקבות יוזמה דומה של חברת הסיעה, חברת הכנסת רחל עזריה. לפי ההצעה שלה, לא ייתאפשר מסחר בשבתוות - אם גם יורחבו אפשרויות הבילוי ותותר תחבורה ציבורית בהפעלת הרשויות המקומיות באזורים החילוניים.