ועדת הפנים של הכנסת: "הכפרים הערביים הפכו למערב פרוע"

דיון סוער בוועדת הפנים של הכנסת: השר ארדן הודיע כי החל מבצע נרחב לאיסוף נשק לא חוקי במגזר הערבי לאחר הפיגוע בתל אביב, וח"כ ביטן האשים: "צריך להיכנס לשם עם שיריוניות". חברי הכנסת הערבים זעמו: "זו הכללה והסתה"

בוועדת הפנים של הכנסת התקיים הבוקר (רביעי) דיון טעון בנושא כלי הנשק בישראל בכלל ובמגזר הערבי בפרט. חבר הכנסת אחמד טיבי אמר במהלך הדיון כי "תלמיד תיכון במגזר הערבי יכול להשיג אקדח בקלות". השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר כי "מאתמול לפנות בוקר התחיל מבצע נרחב לאיתור נשק בלתי חוקי", והדיון לווה בקריאות ביניים רבות ובחילופי האשמות בין חברי הכנסת הערבים לבין נציגי הליכוד. הדיון נערך על רקע אירוע הירי ברחוב דיזנגוף בתל אביב ביום שישי, בו נרצחו אלון בקל ושמעון רוימי ז"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ארדן העריך בדיון כי רוב הנשק במגזר הערבי מגיע מצה"ל - ואף ציין כי מדובר בכ-90% מהנשק בצפון. חבר הכנסת באסל גטאס האשים את ארדן ואמר כי "אתם יודעים מי הסוחרים בנשק הבלתי חוקי". על כך ענה ארדן: "כשיודעים מגיעים אליהם. אם יש לך פרטים, תמסור ונגיע אליהם תוך יום יומיים". ארדן אף הוסיף כי "תופעת איסוף הנשק הבלתי חוקי תהיה ליבת הפעילות של משרדי והמשטרה בקדנציה שלי".

עם זאת, נציג של מרכז המידע טען כי "המשטרה הכריזה בשנים האחרונות על מספר מבצעים לאיסוף נשק, אולם עד כה לא נמסר לנו כמה כלי נשק נתפסו במבצעים הללו".

ארכיון

"צריך להיכנס עם שיריוניות לכפרים"

טיבי ציין את הנתון לפיו "1,100 קורבנות מהמגזר הערבי נפלו מאז שנת 2000 על רקע של פשיעה ורצח". עוד הוא הוסיף כי "כשנפגשנו עם ראש הממשלה באחרונה, הנושא הראשון שהעלינו היה הנשק הבלתי חוקי במגזר. הוא כרך את זה בקריאות המואזין. מה הקשר? זוהי הסתה".

על דבריו של טיבי האשים אותו ארדן: "אתם תגבו את המשטרה כשהם ייכנסו לכפר לאסוף נשק ויהיה עימות? אתם הלוא תגבו את אלו שיתנגדו לשוטרים". ח"כ איימן עודה, ראש הרשימה המשותפת, הביע רצון לסייע במאבק: "אנחנו פונים למשטרה, רוצים שיתוף פעולה בעניין הזה. אנחנו הניזוקים העיקריים".

עם זאת, הוא ביקש להבדיל בין תופעת הנשק הבלתי חוקי לבין התקדמות לא הוגנת במגזר הערבי: "אם פעולת המשטרה תהיה קונקרטית ותהיה באמת לצרכי איסוף נשקים אנחנו נברך. אך אם ינצלו את ההזדמנות להרוג אזרחים אנחנו נתנגד".

ח"כ דוד ביטן מהליכוד טען כי "בכפרים הערבים לא שומרים חוק, הם מצפצפים עליו". דבריו עוררו זעם בקרב חברי הכנסת הערבים, ובסאל גטאס זעק: "אתה עושה הכללות, בושה וחרפה!". ביטן הוסיף: "לשמוע את הח"כים הערבים מאשימים את המשטרה ואותנו בכל מה שקורה שם זו צביעות - אנחנו לא אשמים שהכפרים הערבים הפכו להיות המערב הפרוע. על מנת לאסוף את הנשקים מהכפרים צריך להיכנס עם שיריוניות".

"אנחנו הניזוקים העיקריים". עודה (חדשות 2)

גטאס הסביר, לקול קריאות הביניים הרבות, כי "העניין הוא לא איסוף הנשק אלא מניעת הגעת הנשק לשוק. צריך מודיעין שיקשר בין סוחרי הנשק וסוחרי הסמים - קודם תתחילו לייבש את מקורות הנשק". ח"כ יעקב פרי מיש עתיד קרא למצוא פתרון משותף: "צריכים לקבל בחיבוק את כוונת ראשי הציבור הערבי לשתף פעולה עם המשטרה בנושא איסוף הנשק. לא צריך לקחת את זה למקום פוליטי".