"חשיפת שחיתויות - מעשה פטריוטי"

הנשיא ראובן ריבלין העניק לשלושה עובדי המגזר הציבורי תעודת הוקרה על כך שחשפו מעשי מרמה ומעילה במספר גופים בישראל. "היכולת לעמוד מול קולגות בבדידות ותוך תשלום מחיר אישי ולהצביע על פגמים לא תבוא ללא אומץ", אמר ריבלין בטקס

"חשיפת שחיתות - מעשה פטריוטי" (חיים צח / לע"מ)

שלושה עובדי ציבור קיבלו היום (חמישי) לראשונה תעודת הוקרה על תרומה לטוהר המידות במוסדות הציבור בישראל. הנשיא ראובן ריבלין העניק להם את התעודות ואמר כי "חושפי השחיתויות הם חוד החנית במאבק לשמירת אופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השלושה, מעיין אגם שחשפה מעילות בהיקף מיליוני שקלים בהסתדרות, שאול כרמלי שחשף מקרים של התנהלות לא תקינה בנמל חיפה, ופרופסור אשר ברנר שחשף שימוש של מרצה בכיר באוניברסיטת בן גוריון בנגב בכספי מחקר אקדמי, קיבלו את התעודה בטקס בו נכחו גם שרת המשפטים איילת שקד ומבקר המדינה יוסף שפירא.

"היכולת לעמוד מול קולגות, מול ארגון, בבדידות, בלחץ ולעיתים תוך תשלום מחיר אישי כבד, ולהצביע על הפגמים, על שחיתויות, היא יכולת שלעולם לא תבוא לידי מימוש ללא אומץ", אמר הנשיא בטקס. "על האומץ הזה אנחנו מעניקים לכם, היום תעודות הוקרה. הוקרה על האומץ, ועל המאמץ".

הזוכים עם הנשיא, מבקר המדינה ושרת המשפטי (חיים צח / לע"מ)

"שחיתות מסוכנת למדינת ישראל יותר מהרבה איומים חיצוניים, כאלה או אחרים", המשיך ריבלין. "מעבר לנזק הממשי המיידי שהוא לרוב הנזק הקטן יחסית, יש נזק אסטרטגי ארוך טווח לאמון הציבור ולחוסן הלאומי. בטווח ארוך נוצרת לגיטימציה לניצול הכוח לרעה. פועלכם הוא מפגן אמיתי של פטריוטיות".

"לעודד עובדים לעקור שחיתות"

"רבים היו עוצמים עיניהם ומתעלמים במקום שבו חושפי השחיתויות בחרו את הבחירה הנכונה יותר", אמרה השרה שקד. "לצערנו, אנשים אמיצים אלה, המציפים מעשי שחיתות במקום העבודה, זוכים לא פעם ליחס פוגעני ואף לנידוי מצד עמיתיהם. באמצעות הטקס אנו מביעים בפני מי שלקחו על עצמם את עול חשיפת השחיתות את הכרת התודה בחשיבות מעשיהם ואת ההערכה הרבה שלנו להקרבתם".

תעודות ההוקרה ניתנות מכוח החוק לעידוד טוהר המידות בשירות הציבור, שמהותו "לעודד עובדי ציבור לגלות מאמץ ותשומת לב לעקירת מעשי שחיתות או חריגות חמורות אחרות הפוגעות בטוהר המידות בשירות הציבור".