הממשלה אישרה תכנית לצמצום פערים ביישובי מיעוטים

הצעת ראש הממשלה, שר האוצר והשרה לשוויון חברתי לסיוע בפיתוח כלכלי מהיר למוסלמים, נוצרים, דרוזים, בדואים וצ'רקסים אושרה בממשלה. בתכנית נקבעו יעדים לצמצום פערים ופיתוח כלכלי בתחומי החינוך, התחבורה הציבורית, תשתיות הכבישים, אכיפת החוק ועוד. "מדובר בתוספת משמעותית שתסייע לצמצום הפערים", אמר רה"מ נתניהו

מטרת התכנית - צמצום פערים (פלאש 90)

פועלים למען קידום המיעוטים: הממשלה אישרה היום (רביעי) את הצעתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון והשרה לשוויון חברתי גילה גמליאל לקידום תכנית מערכתית ומבנית לפיתוח כלכלי באוכלוסיית המיעוטים (מוסלמים, נוצרים, בדואים, דרוזים וצ'רקסים).

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התכנית כוללת תיקון מבני של מנגנוני הקצאה ממשלתיים, במטרה לצמצם פערים ולסייע בפיתוח כלכלי מהיר של באוכלוסייה זו. במסגרת ההחלטה, יועברו 15 מיליארד שקלים לצמצום פערים ופיתוח כלכלי בתחומי החינוך, התחבורה הציבורית, תשתיות הכבישים, פעולות לעידוד תעסוקה ויזמות, בטחון הפנים, אכיפת החוק, הרשויות המקומיות, ספורט, שירות קהילתי ועוד.

עוד מקצה התכנית משאבים ליישום דו"ח צוות 120 הימים להגדלת היצע הדיור ביישובי המיעוטים ותאפשר בינוי של עשרות אלפי יחידות דיור ביישובים מיעוטים. יישום התכנית צפוי לתרום משמעותית לפיתוח כלכלי של אוכלוסיית המיעוטים, תוך הגדלת שיעורי התעסוקה, שיפור ההישגים הלימודיים, הגדלת תחושת הביטחון האישי ביישובים אלו, שיפור הנגישות לתחבורה ציבורית וחיזוק רשויות המיעוטים.

"מדובר בתוספת משמעותית שנועדה לסייע לאוכלוסיית המיעוטים ולצמצם פערים", אמר ראש הממשלה נתניהו, "התכנית תוביל להפסקת בניית צמודי קרקע ומעבר לבנייה לגובה כפי שקיים בכל חלקי הארץ. במקביל התכנית תחזק את אכיפת החוק בקרב אוכלוסיית המיעוטים בדגש על בנייה בלתי חוקית".

"זהו צעד חשוב והיסטורי בדרך לצמצום פערים ולקידום השוויון החברתי בישראל", אמרה השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל. "התכנית שאושרה מקיפה מאוד ומתייחסת לכלל התחומים הנוגעים לחיי הרשויות המקומיות ולאזרחי ישראל הערבים. יש כאן בשורה דרמטית, לראשונה ממשלת ישראל משנה את מנגנוני ההקצאה במשרדי הממשלה באופן כזה שאזרחי ישראל הערבים יקבלו את חלקם היחסי בתקציב המדינה".

״התוכנית שאושרה היום היא תוצאה של מאבק ציבורי ארוך שנים שעוד רחוק מלהיגמר", אמר יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה. "העובדה שהתוכנית כוללת תקציב תוספתי משמעותי יחד עם שינוי מהותי בחלק ממנגנוני ההקצאות של המשרדים השונים יכולה להוות צעד ראשון לצמצום הפערים הכלכליים והחברתיים של האוכלוסיה הערבית במדינה. עלינו להמשך להיאבק ולעקוב אחרי יישום התוכנית".

"מדובר בבשורה משמחת לציבור הערבי, שסבל מהתעלמות ממשלתית שנים כה רבות", אמר ח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני). "כעת עלינו רק להבטיח שהתקציבים יגיעו ליעדם, כי כפי שראינו בימים האחרונים, ישנם שרים הנחושים בדעתם לחבל בתכנית. ראוי לשבח את השרה גמליאל, שאכן מנסה לחולל כאן שוויון חברתי ומוכיחה כי היא ידידת אמת של החברה הערבית בישראל וראוי אף לציין את מאמציו של השר כחלון, שמוכיח שוב שהוא קשוב לצרכינו ובקשותינו".