סערת המרצים נגד השרה שקד: נשיא האוניברסיטה מתנער מדבריהם

ימים לאחר שפורסמו ברשת דבריהם החריפים של שני מרצים באוניברסיטה העברית נגד שרת המשפטים, נשיא האוניברסיטה פרופ' מנחם בן ששון, מגנה באופן נחרץ את ההתבטאויות הקשות: "הדברים קיצוניים, פוגעניים ולא נכונים ואינם משקפים את ערכי האוניברסיטה"

נשיא האוניברסיטה מתנער מהדברים (חדשות 2)

לאחר הסערה שהתחוללה בעקבות דבריהם החריפים של שני מרצים באוניברסיטה העברית נגד שרת המשפטים, נשיא המוסד האקדמי מתנער מהם: במכתב שכתב היום נשיא האוניברסיטה פרופ' מנחם בן ששון, הוא הבהיר כי הוא מגנה בחריפות שימוש בביטויים לא-ראויים, פוגעניים וקיצוניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הסגנון הזה בו עשה שימוש מרצה באוניברסיטה השבוע אינו קביל, אינו משקף את ערכי האוניברסיטה ואת רוח הסובלנות והכבוד ההדדי שבהם דוגלת האוניברסיטה", כתב פרופ' בן ששון.

"חברי הסגל של האוניברסיטה רשאים לבטא את דעותיהם, כאנשים פרטיים, גם אם דעות אלו מקוממות, אך האוניברסיטה מגנה שיח פוגעני, אלימות-מילולית ושיסוי", הבהיר.
"כל עוד אין מדובר בניצול של הבמה האקדמית, האוניברסיטה אינה אחראית להתבטאויות של החברים בקהילה האקדמית", הוסיף והדגיש כי "בידי רשויות אכיפת החוק הסמכות לטפל במקרים שבהם יש בהתבטאויות או בפעולות חברים בקהילה האקדמית, כאנשים פרטיים, עבירה על החוק".

הסטטוס נגד שקד (פייסבוק)


"בשבועות האחרונים אנו עדים להסתה כלפי ציבורים שלמים, שהגיעה עד נשיא המדינה. האוניברסיטה מגנה כל שיח שטנה, בין אם הוא הסתה על פי החוק ובין אם לאו. אף שהדברים שהוטחו בשרת המשפטים איילת שקד נאמרו על דעתו הפרטית של האומר, האוניברסיטה מסתייגת מהם בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים. הם קיצוניים, לא נכונים ופוגעים לשווא", הוסיף פרופ' בן ששון. 

שקד הגישה תלונה במשטרה נגד שני המרצים

בתחילת השבוע, הגישה שרת המשפטים שקד תלונה במשטרה נגד שני מרצים באוניברסיטה העברית בגין הסתה, לאחר שאחד מהם פרסם תמונת נאצה שלה עם הכיתוב "ידייך דמים מלאו" והאחר שיתף את התמונה והוסיף את הכיתוב "חלאה ניאו נאצית".

פרופ' עמירם גולדבלום, מרצה לכימיה תרופתית בבית הספר לרוקחות של האוניברסיטה העברית, פרסם סטטוס בו תקף בחריפות את שקד - וזאת בתגובה לחוק העמותות שאושר בממשלה. לסטטוס צורפה תמונה של שקד כשדם נוטף מידיה וגופה עשוי בין היתר מגופות של אזרחים אפריקנים.

התלוננה במשטרה. השרה שקד (Hadas Parush/Flash90)

פרופ' גולדבלום האשים את שקד בכך שהקמפיין שלה בבחירות המקדימות לבית היהודי מומן בחלקו על ידי איש העסקים הבלגי היהודי סרג' מולר - "שמכר נשק לרוצחים בסיירה לאון ולקרטל הסמים בקולומביה". גולדבלום הוסיף: "מולר הוא איש מתועב שמוכר נשק לכמה מהרוצחים הגרועים בעולם, אבל איילת שקד זקוקה לכספו. היא דורשת שקיפות ואני מספק את דרישתה".

את הסטטוס הזה שיתף ד"ר עופר כסיף, מרצה במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטה העברית. "החלאה הניאו נאצית הזו לא רק אחראית שותפה לפשיזציה של ישראל", כתב, "אלא גם שותפה עקיפה לרצח עם באפריקה ולפשעים נגד האנושות. כבר כלו המילים במילון באמצעותן ניתן להגדיר את הטינופת הזו".