דני נוימן מגיב לתחקיר ה"מאכער": "התרברבתי, לא עברתי על החוק"‎

תחקיר חדשות 2 חשף כי פרשן הכדורגל ואיש הליכוד דני נוימן מארגן פגישות במסדרונות השלטון תמורת אלפי דולרים. נוימן טוען מנגד: "טבעי שאני מקושר, לא עשיתי עסקאות". המשך התחקיר - הערב במהדורה המרכזית

אתמול פורסם תחקיר חדשות 2 בו נראה פרשן הכדורגל דני נוימן מארגן פגישות תמורת אלפי דולרים במסדרונות משרדי הממשלה. נוימן עצמו הודיע כי יגיב רק לאחר צפייה בחלקו השני של התחקיר, שישודר היום (רביעי) במהדורה המרכזית ב-20:00, אך הבוקר (רביעי) התייחס בקצרה לפרשה בריאיון לגלי צה"ל וטען: "מעולם לא ביקשתי משר התחבורה כ"ץ דבר - לא עבור עצמי ולא עבור לקוחותיי".

ח"כים פנו ליועמ"ש בבקשה שיבדוק את ממצאי התחקיר

בשיחה עם ניב רסקין אמר נוימן: "הייתי המום, קודם כל מעצם העובדה שהקליטו אותי במצלמה נסתרת - דבר שלא יעלה על הדעת, אבל אני שמח שאני בשקיפות מלאה. אין לי בעיה ולכן הסכמתי לקבל את התיק". נוימן הסביר: "אני גם יועץ, גם מקדם עסקים, גם עו"ד - לא עברתי על החוק, הכל נעשה בנורמות המקובלות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרשן הכדורגל ביקש להבהיר ולהגן על שמו של שר התחבורה ישראל כ"ץ, שהוזכר בתחקיר: "שורבב שמו של השר ישראל כ"ץ, שאני אוהב ומחבב מאוד. אנו ידידים שנים רבות, ומעולם לא פגשתי אותו בלשכתו, מעולם לא ביקשתי ממנו דבר עבור עצמי או אחרים".

"רציתי להרשים את האנשים"

לדברי נוימן, "לא עשיתי עסקאות, קצת התרברבתי וזה טבעי, רציתי להרשים את האנשים שיידעו שאני מקושר. יש לי קשרים טובים שיצרתי אותם במשך כל כך הרבה שנים מהכדורגל, ומעבר לזה אני מחכה לסיום הכתבה להגיב".

נוימן דחה את הטענות לפיהן התחקיר חשף שהוא מוכן לקדם רעיון לא ישים תמורת כסף: "זה לא רעיון הזוי, הדברים הוצאו מהקשרם והם ערכו איך שהם רוצים. בא אלי אדם שאמר 'יש לי מיזם חשוב ביותר שעשוי להציל חיים'. נדבר מחר איך זה עשוי להציל חיים. טעיתי? לא טעיתי, טעיתי אולי בזה שהתרברבתי". נוימן סיכם כי מאז שידור התחקיר הוא מקבל "רק חיזוקים וחיזוקים וחיזוקים".

בעקבות התחקיר דרש שר התחבורה הבהרות מנוימן על שרבוב שמו לשיחה, ובעקבות דרישתו שלח אליו נוימן מכתב בו התנצל על ההתייחסות לכ"ץ. "מעולם לא דרשתי תשלום עבור אירגון פגישה עם השר, ואם אכן כך הובן הרי שדברים הוצאו מהקשרם. יתרה מכך, מעולם לא פגשתי את שר התחבורה בלשכתו ומעולם לא ביקשתי מאומה לא עבורי ולא עבור מי מלקוחותיי. לסיכום, הנני מכחיש כי דרשתי תשלום עבור סידור פגישה עם השר. לאור העובדה כי שמו של השר שורבב לסיפור, הריני מצר על כך ומתנצל", כתב נוימן.

חלקו השני של התחקיר: הערב

כבר כמה עשורים שדני נוימן פעיל בליכוד. החיבור למפלגת השלטון הפך עם השנים לחיבור שיש לו גם צדדים נוספים, לבד מאידיאולוגיה בית"רית. מאכער הוא מי שיש לו קשרים במסדרונות השלטון. הוא אחד שיכול לפתוח דלתות, לקדם תור, להשיג רישיון, וכל מה שאדם מהשורה, זה שאין לו כסף לשכור את שרותיו של המאכער, יכול רק לחלום עליו. דני נוימן הוא אחד כזה - אחד שמסדר. "אני עושה עם כולם (עסקאות) ואני עוזר גם לכולם", מעיד נוימן על עצמו. "אני גם חזק באנרגיה. תחשוב על דברים שאתה צריך במשרדי ממשלה". תמורת קביעת הפגישה ביקש נוימן 2,500 דולר. הערב ישודר במהדורה המרכזית ב-20:00 החלק השני של הכתבה, בו נערכת הפגישה עם מנכ"ל משרד התחבורה.

דחה את הטענות. ישראל כ"ץ (חדשות 2)

תגובת משרד התחבורה: "מנכ"ל המשרד, עוזי יצחקי, מתייחס לכל רעיון או הצעה לשיפור בתחומי התחבורה, ונפגש מעת לעת עם גורמים חיצוניים. עיתוי הפגישות עם הגורמים המקצועיים נקבע אך ורק על ידי מנהלת לשכתו וכך היה במקרה של מר דני נוימן. בכל המקרים שבהם התבקש המנכ"ל לבחון הצעות או תקנות שונות, הופנו הפונים לוועדת הניסויים או לגורמים המקצועיים במשרד, כמקובל במקרים כאלה".

"המנכ"ל לא היה מודע כי מר נוימן מייצג גורמים שונים תמורת תשלום, ואילו הדבר היה מובא לידיעתו, ודאי שהיה נמנע מלהיפגש עימו", ציינו במשרד. "אמירותיו התמוהות של מר נוימן, על יכולתו 'להעביר נושאים אצל המנכ"ל גם כאשר הם אינם הגיוניים", חסרות כל שחר, שכן כל נושא נבדק על ידי הגורמים המקצועיים ודעתם היא המכריעה".

שר התחבורה ישראל כ"ץ: "דברי נוימן על ה'שירותים' שהוא יכול לספק, הינם בבחינת שקר בוטה, דברי לשון הרע ודיבה חמורה ביותר כלפי השר שמוצג כמי שפועל על פי גחמות של 'מאכער'. אם אכן נאמרו הדברים על ידי נוימן, מדובר בהתרברבות נלוזה ושקרית. המשרד פנה למר נוימן בדרישה להכחיש את הדברים בכתב. השר מבקש להבהיר כי הדברים שהובאו בפנייתכם אינם מוכרים לו, והורה לערוך בדיקה מקיפה מיידית של הטענות, שכן הוא דוחה בתוקף שימוש במאכערים. השר לא יהסס לנקוט יד קשה אם יתברר שיש ממש בדברים".