חולדאי: "ממשלת ישראל מסרסת את הדמוקרטיה"

מספר שעות לאחר שאישרה הממשלה את חוק העמותות השנוי במחלוקת, השמיע ראש עיריית תל אביב רון חולדאי קול מחאה. "הדמוקרטיה הישראלית ספגה היום מכה קשה", אמר חולדאי

"ישראל מתרחקת מערכי הדמוקרטיה". חולדאי

ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי מחה הערב (ראשון) על חוק העמותות אותו אישרה מוקדם יותר היום הממשלה. חולדאי ענד תג עליו נכתב "גם אני אזרח של מדינה המקבלת מימון ממדינה זרה", במחאה על הפגיעה לדבריו בחופש הביטוי, נוכח ההחלטה לחייב סימון של עמותות וארגוני שמאל הממומנות על ידי מדינות זרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה בצהריים את החוק של שרת המשפטים איילת שקד, במסגרתו עמותות שממומנות בעיקר על ידי תורמים מחו"ל יאלצו לציין זאת ולענוד תגי זיהוי מיוחדים בכנסת. את הדברים נשא חולדאי בטקס הענקת פרס סוקולוב לעיתונות אלקטרונית, ואמר כי הדמוקרטיה הישראלית ספגה היום מכה קשה.

"החלטת ממשלת ישראל מהבוקר אינה רק סירוס הדמוקרטיה, היא מסמנת את המשך הידרדרותה של ישראל למדינה מסתגרת - בבחינת 'עם לבדד ישכון'", תקף חולדאי. "מדינה שהולכת ומתרחקת מערכי הדמוקרטיה והחופש, שהזוכים הערב מבטאים היטב בעשייתם העיתונאית".

עוד הוסיף חולדאי כי בכוונתו לשמר את צביונה של תל אביב כמעוז של חופש הביטוי. "אנו רואים בעיר הזו, בייחוד היום, כמבצר של הדמוקרטיה הישראלית ועושים רבות כדי להנחיל ערכים אלו לציבור, לא רק התל אביבי, אלא הציבור הישראלי כולו. משימה הזו מתפרשת על פני קשת רבה של פעולות: עידוד מחאות במרחב הציבורי, תעדוף מיעוטים בקבלת עבודה בעירייה, קידום נשים בעמדות הנהלה בכירות והחיבוק האמיץ שהעיר הזו מעניקה לקהילה הגאה. כל אלו הם חלק מתפיסת עולם כוללת האומרת כי את הדמוקרטיה הישראלית יש לחזק, כי כפי שראינו ממש בימים אלה, המשך קיומה אינו מובן מאליו", הוסיף.

חוק העמותות שאושר היום בכנסת יחייב עמותות שיותר מחצי מהמימון שלהן מגיע ממדינות זרות, לציין זאת בדוחות ציבוריים. בנוסף, תחייב הצעת החוק את נציגי העמותות הללו, בדומה ללוביסטים, לענוד בכנסת תג זיהוי עם שמותיהם ועם שם העמותה אותה הם מייצגים.