"תוקפי השב"כ נותנים יד לרוצחים"

שר הביטחון מתייחס לחקירת רצח משפחת דוואבשה בדומא ותוקף את אנשי הבית היהודי שטענו כי חוקרי השב"כ מתעללים בעצירים היהודים: "יש קשר ישיר בין אי עמידה על שלטון החוק לבין זה שצעירים שורפים משפחה", אמר יעלון לחדשות 2

בסופו של שבוע שבו נשמעו טענות קשות מצד אנשי הימין הקיצוני על התנהלות חוקרי השב"כ נגד החשודים ברצח המשפחה הפלסטינית בדומא, התייצב הערב שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לריאיון בחדשות 2 וגיבה את השב"כ באופן מלא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מעריך שלא ייארך הזמן עד שנראה כתבי אישום נגד הרוצחים, לצערנו הטרוריסטים היהודים", הוא אמר לרינה מצליח ב"פגוש את העיתונות". "האירוע חמור ביותר, אנחנו מדברים על כך מההתחלה, ולכן נקטנו בצעדים דרקוניים, קודם כל - כדי למנוע את הפיגוע הבא".

"הייתי נזהר מלהטיל כתם על כל ההתיישבות והציונות הדתית, אבל בהחלט מישהו צריך לעשות חשבון נפש", אמר יעלון כשרמז על השר נפתלי בנט ועמיתיו למפלגת הבית היהודי. "כשממצמצים בשאלה של שלטון החוק, מבנייה בלתי חוקית דרך התקפות עליי, למשל, כולל של שרים וחברי כנסת, ועד הרמת קול או יד על בית המשפט העליון - אז צעירים בני תשחורת שאצלם הדברים הם שחור ולבן מבינים שאולי זה בסדר לזרוק אבנים ושקיות שתן על שוטרים וחיילים, ולנקב צמיגי משטרה".

בית משפחת דוואבשה, דומא (פלאש 90)

"מה שהשתקף בחתונה רחוק מהיהדות"

יעלון התייחס בדבריו גם לסרטון החתונה שעורר הדים רבים בארץ השבוע. "יש פה עניין חינוכי, לא רק אכיפתי, כי יש פה בעיה קשה ביותר", הוא אמר על התיעוד. "מה שמשתקף בחתונה רחוק מן היהדות, הוא לא יהודי".

בנט גינה השבוע את מה שנראה בסרטון המדובר, ואמר כי "משתתפי החתונה אינם חלק מהציונות הדתית". יעלון בירך על כך הערב אבל אמר שאין די בכך. "צריך להיות ברור, שלטון חוק הוא שלטון חוק", אמר שר הביטחון. "כשראש הממשלה הביא את הסרט הזה לקבינט לפני שבוע, ראינו את הזעזוע אצל אלו שהיו להם ספקות אם השב"כ מענה או לא, או אם מתנהלים שם באיפה ואיפה. חוק הוא חוק, בלי עיגולי פינות, בלי 'אבל', בלי מצמוצים ובלי גלגולי עיניים. כשלא שמים קו ברור, אנחנו מגיעים למעשה מכפיש שכזה".

"אני רואה קשר ישיר בין אי עמידה בשלטון החוק לזה שבסופו של דבר צעירים חסרי אחריות לוקחים את החוק לידיים ושורפים משפחה בכוונת תחילה, ואחר כך גם חוגגים על הדם באופן המכפיר הזה", הוא הוסיף. "יש לנו פה טרור יהודי, אני קורא לזה טרור מההתחלה. טרור הוא טרור הוא טרור, בין אם מבצע אותו ערבי או יהודי. נגד זה צריך לנקוט צעדים".

על פרסום הסרטון: "זה היה בלתי נמנע"

"הלוואי וערבים היו עושים את הרצח בדומא", הוא הבהיר. "הלוואי ויכולתי להגיד את זה. לצערי עשו את זה מי שחושבים את עצמם ליהודים. בעיניי זה מעשה לא יהודי. יש גם רבנים שבדרשות שלהם מביאים צעירים חסרי אחריות לכלל מעשה - גם עליהם מוטלת אחריות. צריך לחקור גם את הרבנים שבהתבטאויות שלהם מביאים את הצעירים לביצוע מעשה".

"שמענו בקבינט שרים מסוימים, וגם בחוץ שמענו אנשים שמטילים ספק לגבי הסיפור בדומא", המשיך יעלון. "הם יצרו קמפיין נגד השב"כ. אבל השב"כ מפוקח על ידי היועץ המשפטי לממשלה, גם על ידי יועץ משפטי פנימי, גם על ידינו - שב"כ יכול לעשות מה שהוא רוצה? החקירות מפוקחות. הם יצרו קמפיין, ועכשיו אני בטוח שחלק מהמשתתפים בקמפיין בזה מתחרטים".

בריאיון הסביר יעלון מדוע החליטה הממשלה לפרסם את סרטון החתונה, גם במחיר של תדמית שלילית לישראל בחו"ל. "היה צורך להראות לכולם במי מדובר", הוא הסביר. "האם אתם נותנים יד לרוצחים כאלה? בסופו של דבר זה היה בלתי נמנע. בואו נשתמש בסרטון לבדק בית".

"לא תולים ולא פוגעים באיברים, כן מונעים שינה"

באשר לטענות על ההתעללות של חוקרי השב"כ בחשודים ברצח המשפחה, אמר יעלון כי "הסיפורים שהוציאו החוצה - לא היה ולא נברא. לא תולים אנשים הפוך ולא מותחים במיטת סדום ולא פוגעים באיברים אינטימיים, כן מונעים שינה כי זה מפעיל לחץ פסיכולוגי. יש דרך לעשות את זה. יש כלים שמותר לשב"כ להשתמש בהם".

"החשודים מתוחכמים", הוא הוסיף. "זה לא רק שהם עובדים עם דוקטרינציה רצחנית, הם גם לומדים איך לעמוד בחקירה, מה לעשות, מה לא לעשות, זה מקשה כמובן על השב"כ. השב"כ מפעיל את כל הכלים כדי להעמיד אותם לדין - בחלק מהמקרים בהצלחה ובחלק מהמקרים לא בהצלחה".

בעקבות הטענות על התעללות חוקרי השב"כ בעצירים היהודים, ספג שר הביטחון דברי הסתה כמו "הקדוש ברוך הוא יטפל בך" ו"גבלס קטן ועלוב, תמות". "כמובן שזה לא ראוי", הוא הדגיש. "דברים כאלו נכתבו גם על הנשיא, גם על ראש הממשלה, על ראש השב"כ. אני לא פוחד מאף אחד, אני הולך בדרכי. אני חושב שזו הדרך הנכונה. לצערי אני חי את המציאות הלא טובה הזאת של קיצוניים אצלנו לא מהיום. הלוואי וזה לא היה קיים, אבל הם לא יפחידו אותי".

מהבית היהודי נמסר בתגובה: "אם השר שאחראי על הביטחון בוגי יעלון היה נלחם בטרור כפי שהוא נלחם במחנה הלאומי ובציונות הדתית, אולי היו פחות טרור פלסטיני ופחות אירועי תג מחיר ויותר ביטחון ברחובות ישראל. מוטב שיפסיק להסית ויתמקד בהשבת הביטחון לאזרחי ישראל".