רשמית: סילבן אמר שלום לכנסת

אחרי 23 שנים - השר סילבן שלום עוזב רשמית את החיים הציבוריים עקב עדויות על הטרדה מינית לכאורה. "קצתי בדרך הייסורים", הודיע השבוע. למרות הפרישה: היועמ"ש מחדש הבדיקה. רעייתו ג'ודי: "עצוב, אבל הילדים מעל הכול"

סוף עידן סילבן שלום בכנסת (פלאש 90)

עכשיו זה רשמי: כפי שפורסם לראשונה בתחילת השבוע בחדשות 2, השר סילבן שלום הגיש היום (חמישי) את התפטרותו מהכנסת. היא תיכנס לתוקפה ביום ראשון הקרוב ב-10:00 בבוקר. שלום צפוי בקרוב גם להגיש את התפטרותו מהממשלה. ברקע המהלך: הטענות להטרדה מינית שהעלו מספר נשים נגד השר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שלום נפגש היום עם יו"ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין באזור המרכז. בפגישה הגיש ח"כ שלום לאדלשטיין את התפטרותו מהכנסת. בהודעת ההתפטרות הלקונית שלו לא ציין שלום את הרקע למהלך, אך בתחילת השבוע סיפק את ההסבר הבא: "משפחתי תומכת בי באופן מלא, אך אין כל הצדקה למחיר הנדרש ממנה. בנסיבות אלה החלטתי לפרוש מתפקידיי כשר וחבר כנסת".

השר כתב כי "כ-23 שנים אני משרת במסירות ובאמונה את הציבור כח"כ וכשר במשרדים שונים, מתוך תחושת שליחות ורצון לקדם מטרות חברתיות וציבוריות חשובות ביותר. קצתי בדרך הייסורים שהייתה מנת חלקי ומנת חלקה של משפחתי, רעייתי,ילדיי ואימי המבוגרת". גם רעייתו של שלום, ג'ודי ניר-מוזס-שלום, התייחסה אז לפרישה בציוץ קצר: "עצוב, אבל הילדים שלי מעל הכל".

מכתב ההתפטרות של שלום

במקומו של השר שלום ייכנס לכנסת אמיר אוחנה, ראש התא הגאה בליכוד - מי שיהפוך לחבר הכנסת הלהט"ב הראשון מהצד הימני של המפה הפוליטית. הוא צפוי להיות מושבע לכנסת בשבוע הבא.

"קצתי בדרך הייסורים". שלום ורעייתו (טוויטר)

"המסר הועבר"

"אני חייבת להגיד שאני שמחה, אבל זו לא שמחה לאיד - אלא שמחה על זה שהמסר הועבר", אמרה בתגובה לפרישתו ס', אחד המעידות נגד שלום. "אני חושבת שאין מקום לתופעות האלה, לשגרה הזו, להטרדות המיניות בחיים הפוליטיים או בחיים הציבוריים או בכלל".

"אני חושבת שהפעם, גם ללא תלונות וגם ללא התערבות המשטרה, הצדק ניצח", המשיכה, "חשבתי שזה ייקח הרבה יותר משישה ימים. הייתי סקפטית, ולו בגלל שאני חושבת שאנחנו עדיין בחברה מחבקים באיזשהו מקום תופעות כאלה. תראה איך אף אחד בסביבה של סילבן שלום בליכוד לא יצא נגד הדברים האלה. אני חושבת שצריך לברך על ההחלטה של סילבן שלום, הוא קיבל את ההחלטה הנכונה. אין מקום לתופעות כאלה בחיים הציבוריים".

חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה עסקו כבר מתחילת השבוע בריכוז ואיסוף שמות הנשים שמוכרות למשטרה ויוכלו - אם יסכימו - להעיד נגד השר שלום. בנוסף, הכינו החוקרים רשימת שמות של נהגים, עוזרים ומאבטחים שליוו את השר שלום במהלך השנים האחרונות בתפקידיו השונים, מתוך כוונה לגבות מהם עדויות תומכות - עדויות על התנהגות חריגה של נשים שנכנסו ללשכת השר שהבחינו בה במהלך תפקידם, מה שיחזק את עדויות הנשים.