אושר החוק להסדרת מעמדה של החטיבה להתיישבות

ברוב של 53 תומכים אל מול 48 מתנגדים, העבירה הכנסת את החוק המסדיר את מעמדה של החטיבה להתיישבות ובכך מאפשר לממשלה להעביר אליה סמכויות, ביניהן העברות כספים שונות, גם להתנחלויות. "החוק נועד לרמות את אמריקה, הוא מעביר סמכויות ולא חובות", אמרה ח"כ לבני

תהיה חייבת לפרסם תקציבים ומכרזים. ארכיון (קובי גדעון פלאש 90)

בתום מספר שעות של דיונים, אישרה הבוקר (חמישי) מליאת הכנסת את הצעת החוק להסדרת מעמדה של החטיבה להתיישבות. הצעת החוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) עברה בקריאה שניה ושלישית ברוב של 53 תומכים אל מול 48 חברי כנסת שהתנגדו, וחבר כנסת אחד שנמנע בהצבעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החוק שעבר מתיר לממשלה, בהסכמת ההסתדרות הציונית, להאציל סמכויות להסתדרות הציונית דרך החטיבה להתיישבות. מתוקף החוק תוכל החטיבה להתיישבות להקצות משאבים, לבצע פעולות תכנון ופיתוח, לפרסם מכרזים, להפעיל מערך ליווי וייעוץ להתיישבות, לסייע ולפתח תשתיות קהילתיות בהתיישבות, בכפוף להחלטות הממשלה. במסגרת סמכויות אלו תוכל החטיבה גם להעביר כספים להתנחלויות באופן מוסדר.

בנוסף, מסדיר החוק את חוק חופש המידע על החטיבה להתיישבות כך שתהיה חייבת לפרסם את תקציביה ואת הוראות חוק חובת המכרזים כך שתהיה חייבת לפרסם את כל התקשרויותיה.

"מטרת הצעת החוק היא עיגון בחקיקה ראשית של ההתקשרות ארוכת השנים בין ממשלת ישראל ובין החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית העולמית, המהווה זה עשרות שנים גוף ייחודי לפיתוח ההתיישבות בארץ ישראל, ולמימוש ייעודה הציוני של מדינת ישראל", נכתב בדברי ההסבר להצעה.

יו"ר ועדת חוקה ח"כ ניסן סלומינסקי הציג את ההצעה ואמר כי היא עושה משהו שהיה צריך לעשותו כבר עם קום המדינה. "המהלכים של החטיבה הם מבורכים אבל במשך 67 שנות קיומה של המדינה, לא סידרו את המערכת החוקתית בין הממשלה לבין גוף שהוא זרוע של ההסתדרות הציונית שעושה פעולות עבור ממשלת ישראל והמשרדים השונים".

ח"כ ציפי לבני התייחסה לסרטון החתונה בו נראים פעילי ימין כשהם חוגגים את רצח משפחת דוובשה ואמרה כי הסרטון מדגים את הבעיות בחוק. "זה נדמה כאילו זה דיון טכני, אבל ראינו עכשיו את הסרטון בו נראים צעירים דוקרים שוב ושוב את תמונתו של תינוק שנרצח, זה הדבר הכולל שבו אנחנו דנים בו היום", אמרה לבני.

"היהדות שלי היא לא היהדות של רוקדי החתונות עם הסכין. היהדות שלי היא לא של שנאה ולא של שריפה ולא ריקודים עם דם תינוקות. החוק הזה של החטיבה להתיישבות זה חלק מאותה קבוצה. ההצעה הזו נועדה כדי לרמות את אמריקה. הממשלה בעצם מעבירה לחטיבה להתיישבות את הסמכויות אבל לא את החובות. אני הייתי מוכנה לקבל את ההצעה הזו בתוספת משפט אחד - שכל מה שחל הממשלה יחול גם על החטיבה להתיישבות, אבל כמובן שלא קיבלו את זה", הוסיפה.

גם ח"כ יאיר לפיד הסביר את הסתייגויותיו ואמר כי החוק יגרום נזק ליהודה ושומרון. "החוק הזה מיועד לאיתמר ולמאחזים בלתי חוקיים ולכל המקומות שבהם החטיבה לא בונה אלא מנסה לייצר מציאות פוליטית והיא על חשבון גושי הישובים", אמר לפיד.

"מעלה אדומים, גוש עציון ואריאל הם בני הערובה של המאחזים הבלתי חוקיים. אנחנו מגנים על גושי הישובים. לבית היהודי הייתה הברירה בין המגזר לבין כלל ישראל והם בוחרים במגזר. מוקדם יותר ראינו את חתונת הדמים, האנשים האלה אינם יהודים וצריך להילחם בהם כמו שנלחמים בחמאס ובחיזבאללה. הם לא צמחו בחלל ריק, יש להם רבנים ויש להם אידאולוגיה. הגיעה הזמן שנצא נגד הקיצוניות של חתונת הדמים הזו שנולדת באותם מאחזים שהיום מנסים לממן בהצעת החוק הזו".

מנכ"ל התנועה לחופש המידע, רועי פלד, אמר בעקבות אישור החוק: "הכנסת אישרה היום את המובן מאליו, שגוף שמוציא חצי מיליארד שקלים מהכספים שלנו, חייב גם לדווח לנו מה הוא עושה בכסף. זה קורה באיחור גדול, אבל מוטב מאוחר מלעולם לא". עוד הוסיף פלד כי "במיוחד צריך לברך את יוזמת השינוי ח"כ מיכל רוזין ואת יו"ר ועדת החוקה ח"כ ניסן סלומיאנסקי שהשכיל להבין שהתמיכה הפוליטית שלו בפעילות החטיבה דווקא מחייבת יותר שקיפות ופתיחות לציבור, ושחשאיות והסתרה רק מעוררת חשדות והתנגדות לגוף הזה. עכשיו הכדור נמצא בידי הציבור, שצריך לממש את זכותו בפועל".