"גם אותנו המרוקאים זרקו ככה"

דיון על סגירת בתי תמחוי לניצולי שואה בוועדת הרווחה של הכנסת הפך לעימות בין היו"ר לניצולת שואה. "הגיע הזמן לתת כבוד לניצולים", אמרה מרים גרייבר. ח"כ אלאלוף השיב: "הגיע הזמן שאתם תכבדו גם אותנו". מאוחר יותר התנצל על אמירותיו. צפו

דיון סוער בוועדת הרווחה של הכנסת: במהלך דיון בנושא סגירת בתי התמחוי לניצולי השואה הבוקר (שלישי), הטיחה מרים גרייבר, ניצולת שואה, ביו"ר הוועדה אלי אלאלוף כי "הגיע הזמן לתת כבוד לניצולי השואה בימים האחרונים שלהם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אלאלוף השיב לה בזעם: "תני אחד שלא נותן כבוד - הגיע הזמן שאתם תכבדו גם אותנו. ככה זרקו גם אותנו, המרוקאים והאלג'יראים. גם אנחנו ניצולי שואה, אל תזלזלו באחרים". מאוחר יותר התנצל היו"ר על דבריו.

גרייבר טענה כי "הגיע הזמן לקחת את כל הכספים הקטנים, לשים אותם ולתת לניצולים בתור הכנסה ואז הם יחיו ויעשו עם הכסף מה שהם חושבים". על הדברים האלה יו"ר הוועדה לא חלק.

"אני פשוט מזדעזעת, כולי רועדת", אמרה עוד גרייבר. "כולם רוצים לעשות טוב, אבל הגיע הזמן. יום יום מתים לי חברים. הגיע הזמן שמשרדי הרווחה, האוצר, ראש הממשלה, כולם יתאגדו ויגידו אנחנו באמת עומדים לעזור לניצולי שואה".  

נתניהו: למצוא פתרון

"השר מתחייב שבתי התמחוי לא יפגעו ואף ניצול שואה לא יפגע", הצהיר מנכ"ל משרד הרווחה בדיון. "מאז שוועדת התביעות הפסיקה את המימון (לפני חצי שנה) המשרד מממן את בתי התמחוי כבר חצי שנה במימון מלא".

"הפחד שלי הוא שבעוד 20 או 30 שנה נסתכל לאחור ונתמה איך לא פתרנו את הבושה הזאת", אמר בדיון חבר הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני). "מתוך 180 אלף ניצולי שואה במדינת ישראל, בין 20% ל-30% מתחת לקו העוני, ואנחנו רק מסבירים להם כל הזמן איך הם לא עומדים בקריטריונים".

"שמעתי על הכוונה להפסיק את המימון לעשרות בתי תמחוי המשרתים אלפי ניצולי שואה בישראל", כתב אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו בחשבון הפייסבוק שלו. "אני לא מקבל מציאות בה במדינת ישראל יהיו ניצולי שואה הרעבים ללחם. הנחיתי את מנכ"ל משרדי אלי גרונר לפעול מיידית ולהגיע לדיון בוועדת הרווחה של הכנסת כדי למצוא פתרון שיאפשר את המשך הפעילות".