מהסתה ועד עבירות מין: יעלון תוקף

שר הביטחון תקף בנאום את תופעת הגזענות, את ההסתה נגד נשיא המדינה, את הביקורת נגד מתלוננות על הטרדות מיניות ואת מעשי הלינץ' במהלך גל הטרור. "המאבק על ערכי המדינה איננו בין ימין לשמאל", אמר

יורה לכל הכיוונים: ביקורת חריפה נשמעה הערב (רביעי) מפיו של שר הביטחון משה יעלון, נגד השחיתות, הגזענות, הדרת הנשים, ההסתה נגד הנשיא ראובן ריבלין והפגיעה בבתי המשפט. את הדברים החריגים בעוצמתם אמר בנאום בטקס של התנועה לאיכות השלטון בתל אביב, במהלכו גם קיבל את אות אביר איכות השלטון על יושרתו הפוליטית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"עלינו להילחם בכל כוחנו באלימות, בגזענות ובשנאת הזר והאחר - רק משום שהוא אחר", אמר יעלון בנאומו. "עלינו לזכור שכל אדם נולד בצלם. חובתנו להקיא מתוכנו את הגזענות ואת הגזענים. במיוחד אמורים הדברים בניסיונות החוזרים ונשנים של גורמים מתוכנו, חלקם שייכים לזרם המרכזי ושזוכים לחיבוק ואהדה, להשחיר את פניהם של ערביי ישראל ולהדיר אותם מהחברה".

"אבוי לנו אם לא נפעל נגד הניסיונות הללו בקול ברור וצלול, וגם במעשה, ונוסיף לפעול כדי לשלב את ערביי ישראל ובני המיעוטים האחרים בחברה הישראלית", המשיך השר.

"פגיעה בביהמ"ש - פגיעה בשלטון החוק"

יעלון אף התייחס לתופעת הדרת הנשים וההטרדות המיניות בישראל. "עלינו להיאבק בכל כוחנו בתופעות אלו ובהתייחסות לנשים כאל חפץ", אמר. "אסור לאפשר שהקורבן - המתלוננת, תיהפך למותקפת ולנאשמת". בכך, כך נראה, התכוון יעלון לעיתונאית רחלי רוטנר, שהתלוננה כי חבר הכנסת לשעבר ינון מגל הטריד אותה מינית, וזכתה לביקורת קשה בשל כך.

הנשיא ריבלין (חדשות 2)

בהמשך דבריו חזר יעלון על קריאתו להוקיע את ההסתה נגד נשיא המדינה ראובן ריבלין, אחד מחברי הכנסת היחידים בליכוד שהעזו לעשות כן. זאת, לצד קריאתו להגן על בתי המשפט ועל השופטים: "מי שמערער על הלגיטימיות של בית המשפט ומאפשר הסתה נגד היושבים בכס השיפוט וכלפי החלטותיהם, פוגע בשלטון החוק ועלול להוביל אותנו אל סיפה של אנרכיה".

יעלון אף מתח ביקורת קשה על הפגיעה בחפים מפשע במהלך אירועי הטרור בתקופה האחרונה. "דווקא ברגעים בהם הדם רותח חובתנו למנוע כל ניסיון לקחת את החוק לידיים ולהעניש בחומרה את מי שמרשה לעצמו לפרוק עול", אמר. "עלינו להקפיד על צורכי הביטחון מצד אחד ולאפשר לאוכלוסייה בלתי מעורבת בטרור להמשיך בשגרה".

"המיעוט מנסה לגרור אל פי תהום"

"אזרחי ישראל נאבקים כיום על דמותה של המדינה ועל ערכיה", אמר יעלון. "זה אינו מאבק בין ימין לשמאל, שכן במקרה הזה על הכוחות השפויים בחברה הישראלית מכל צדי המפה הפוליטית להיות מאוחדים נגד המיעוט המנסה לגרור אותנו אל פי התהום. הסכנה הזו קשה יותר מטרור הסכינים והדריסות ומאיימת עלינו לא פחות מתוכנית הגרעין האירנית".

הסכנה הזו, טען יעלון, מחייבת מאבק במושחתים ובשחיתות ו"בניסיונות שאינם תמים להפוך את המערכת הציבורית לכלי לקידום אינטרסים אישיים וכלכליים, בין היתר באמצעות השתלטות על מוקדי כוח ותפקידי מפתח במערכת הציבורית".