מהומה בכנסת: עימות נתניהו-הרצוג

רה"מ התייחס לקמפיין נגד ריבלין: "מתנגד להסתה נגד כל איש ציבור", אז פנה להרצוג - "תעלה ותגנה את 'שוברים שתיקה'". הרצוג: "לא גינית את ההסתה ומאיימים על חייו". הדברים גררו צעקות מכל עבר והדיון הופסק‎

סערת הנשיא ו"שוברים שתיקה" הגיעה למליאת הכנסת: אחרי הביקורת על השתתפותו של הנשיא ראובן (רובי) ריבלין בכנס "הארץ" לצד אנשי "שוברים שתיקה", התקיים הערב (רביעי) עימות סוער במליאת הכנסת בין חברי הקואליציה והאופוזיציה. הרוחות החלו לגעוש במהלך דיון על דוח העוני, לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו עלה לנאום וגינה את ההסתה נגד ריבלין, אך גם קרא ליו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג לגנות את ארגון השמאל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"נשמת אפה של הדמוקרטיה היא ביקורת ושיח נוקב, שיח אלים והסתה לא", פתח נתניהו את דבריו. "מנסיון אישי אני אומר לכם שיש ביקורת על מנהיגים ועליי כראש ממשלה. יש גם ביקורת על הנשיא ועל חברי הכנסת. אני מתנגד לשיח אלים והסתה כנגד הנשיא וכנגד כל איש ציבור בישראל".

בשלב זה קרא נתניהו להרצוג לגנות את "שוברים שתיקה", ועורר את חמתם של חברי הכנסת מהאופוזיציה, לצד קולות תמיכה ומחיאות כפיים של חברי הקואליציה. "אני רוצה שתעלה לבמה ותגנה בכל פה את ארגון שוברים שתיקה שמוציא דיבתם של חיילי צה"ל בחו"ל", אמר ראש הממשלה להרצוג.

הרצוג מצדו לא נותר חייב ועלה מיד לבמה כדי להשיב לנתניהו. "לא גינית את ההסתה האיומה נגד הנשיא", אמר הרצוג. "לא גינית את ההסתה נגד מי שהיה יו"ר הכנסת, אתה לא גינית ואנשים מאיימים על חייו".

ריבלין: "חופש הביטוי - ערך דמוקרטי בלתי ניתן לערעור"

מוקדם יותר התייחס גם הנשיא עצמו לביקורת שהוטחה בו וקרא להרגעת הרוחות. בכנס חינוך שנערך במוזיאון ישראל בירושלים אמר ריבלין כי "חופש הביטוי הוא ערך דמוקרטי בלתי ניתן לערעור, גם לנשיא גם לאחד העם".

"המחלוקות בינינו עמוקות עד תהום ודווקא משום כך בואו נתווכח כהוגן", הוסיף ריבלין. "בואו נקשיב ולא נחליף מהלומות. פעמים רבות אני שואל את עצמי איך באמת מטפחים שיח של תקווה למרות הקשיים. אני מקפיד להזכיר לעצמי כי כולנו דורשים בטובת המדינה ופועלים מתוך מחויבות ודאגה".

פרשת "שוברים שתיקה" עלתה לכותרות ביום ראשון האחרון, לאחר שהנשיא ריבלין סירב לבטל את השתתפותו בכנס שארגנו עיתון "הארץ" והקרן החדשה לישראל בארה"ב. הזעם התעורר בעקבות השתתפותו בכנס של ריבלין יחד עם נציג ארגון "שוברים שתיקה", שחושף עדויות שליליות של חיילי צה"ל מפעילותם בשטחים.  

הפוסט שעלה בעמוד הפייסבוק

בעקבות הנאום שנשא ריבלין באירוע, פתח ערוץ 20 בקמפיין נגד הנשיא. בעמוד הפייסבוק של ערוץ 20 אף פורסם פוסט שתוקף את ריבלין ואת השתתפותו בכנס.

בהכנת הידיעה השתתף עופר חדד.