עזריה לסמוטריץ': "מבייש את הכיפה"

הקואליציה המצומקת של נתניהו ידעה עליות ומורדות בחייה הקצרים, אך נדמה כי העימותים הפנימיים בין 61 חבריה הולכים ומחריפים. במהלך דיון בוועדת הכספים תקפה ח"כ עזריה (כולנו) את ח"כ סמוטריץ' (הבית היהודי) על רקע בקשת הממשלה להעביר מיליונים להתנחלויות: "לכולם נמאס ממך"

במהלך דיון סוער שנערך הבוקר (שלישי) בוועדת הכספים תקפה ח"כ רחל עזריה (כולנו) את ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) וטענה כי הוא ומפלגתו סוחטים כספים מהמדינה לטובת ההתנחלויות. סמוטריץ' לא נשאר חייב - ותקף בחזרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בין השניים התפתח עימות, לאחר שעזריה פנתה לסמוטריץ' ואמרה לו: "אתה מבייש את הכיפה. תפסיק לסחוט את המדינה בשביל כמה יישובים מבודדים. לכולם בקואליציה נמאס ממך".

ההתגוששות בין עזריה וסמוטריץ' התפתחה במהלך דיון על בקשת הממשלה להעברות תקציביות בסך 18 מיליארד שקלים. בשלב מסוים יו"ר הוועדה, משה גפני (יהדות התורה), החליט להוציא מסדר היום פניות הנוגעות להעברת כספים ליהודה ושומרון. בשלב זה איים סמוטריץ' לטרפד הכל ולהצביע נגד ההעברות, אם לא יועברו הכספים.

בעקבות איומיו של ח"כ סמוטריץ' פנתה אליו עזריה בזעם. סמוטריץ' לא נותר חייב ואמר כי "עזריה מנותקת. כפי שסירבתי במהלך הדיון לרדת לתת הרמה של הגב' עזריה ולהשתתף במופע האימים של צרחות ההיסטריה שלה כך לא ארד גם עכשיו. כבוד הכנסת ואמון הציבור בה חשוב לי קצת יותר מהתנגחות פופוליסטית מיותרת ומזיקה. בשאלת מקומי ומעמדי בקואליציה יכריעו הצלחותיי ולא נאומיה של רחל עזריה".

יש לציין כי בין היתר נועדו ההעברות שביקשה הממשלה לתוספת של 284 מיליון שקלים לחטיבה להתיישבות, 52 מיליון שקלים לחינוך העצמאי ו-19 מיליון שקלים לחינוך התורני.

מיליוני שקלים שיועדו לניצולי שואה לא נוצלו

סמוטריץ' מצדו תקף את היו"ר גפני וטען כי שכח שהוא חבר בקואלוציה. "גפני חבר בקואליציה וממשיך להתנהל כמו איש אופוזיציה", ציין סמוטריץ'. "כלל ההעברות, כמו חוק החטיבה להתיישבות שהוא עדין תוקע, הן נגזרות של ההסכמים הקואליציוניים שגפני וחבריו ליהדות התורה מחוייבים להם".

מלבד הכספים שחברי הוועדה נתבקשו לאשר את העברתם, נחשפו כספים שהמדינה לא ניצלה השנה, כגון 181 מיליון שקלים שיועדו לניצולי שואה. בעקבות חשיפת הכספים הבלתי מנוצלים, מתחה ח"כ מיכל בירן (העבודה) ביקורת על הממשלה ודרשה לקבל הסברים. "איך אפשר לא לנצל 181 מיליון שקלים?", תהתה בירן. "איך אפשר להסביר את זה שהכסף לא נוצל?"