"נמשיך לשבור שתיקה למרות ההפחדה"

בעקבות סערת כנס "הארץ" בו לקחו חלק חברי הארגון, שר הביטחון הורה לאסור כניסת "שוברים שתיקה" לכל פעילות צבאית וטען כי הוא נוקט ב"תעמולה שקרית". בארגון טענו כי יעלון "מינה עצמו לשר ההשתקה וחצה קו אדום כשתקף לוחמים"

הארגון עולה למתקפה נגדית (חדשות 2)

סערת "שוברים שתיקה" - תגובת הארגון: השתתפותו של נשיא המדינה ראובן ריבלין בכנס "הארץ" בארצות הברית, בו לקח חלק ארגון "שוברים שתיקה", עוררה מחאה שבעקבותיה שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הורה לאסור את כניסת חברי הארגון לכל פעילות עם צה"ל. חברי "שוברים שתיקה" מיהרו להגיב לדברים: "אנחנו החיילים, החיילות, הקצינים והקצינות שיעלון מנסה להפחיד ולהשתיק, במקום להתמודד עם המציאות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יעלון, שר בממשלת ישראל, חצה אתמול כל קו אדום בחברה דמוקרטית כשבחר לתקוף ולהשתלח בחיילי צה"ל, לוחמים ולוחמות, ששירתו בשטחים", נמסר מהארגון. ב"שוברים שתיקה" הסבירו כי מטרת הפעילות אינה להכפיש את ישראל אלא "להבטיח שמדינת ישראל תמשיך להתקיים בביטחון ובאופן דמוקרטי עבורנו ועבור ילדינו".

גורמים בימין מחו על העדויות האנונימיות של הארגון שפוגעות לדבריהם בתדמית צה"ל, אך ב"שוברים שתיקה" הסבירו כי "לאורך 11 שנות פעילותו של ארגון 'שוברים שתיקה' מעל לאלף חיילים מכל החיילות, ומכל פניה וגווניה של החברה הישראלית שיתפו את עדויותיהם האישיות, שנבדקו, אומתו ועברו צנזורה צבאית, כדי לספר בכל רם, באופן זקוף, ללא מורא ופחד, על הפעולות שביצענו בשטחים במהלך שירותנו הצבאי".

גלאון על יעלון: "מקרתיזם" (יהונתן סינדל - פלאש 90)

"הימין הקיצוני מנהל מסע הסתה נגדנו"

בהמשך דבריהם תקפו בארגון את התנהלות יעלון בפרשה: "בוגי, שר בכיר, מינה עצמו לשר ההשתקה וההפחדה, כשחבר למסע הסתה שמנהלים ארגוני הימין הקיצוני בחודשים האחרונים כנגד הדמוקרטיה בישראל וכל מי שמעז לקרוא לסיום הכיבוש ומפעל ההתנחלויות".

אחיה שץ, דובר "שוברים שתיקה" ולוחם ביחידת דובדבן בשירותו הצבאי, הוסיף מסר תקיף וטען ש"לבוגי לא היתה בעיה לשלוח אותנו להקריב את חיינו בשמירה על מאחזים לא חוקיים, אבל הוא לא מוכן להתמודד אתנו - חיילים וחיילות כשאנחנו חוזרים הביתה ומספרים על הפקודות והמשימות שהוא הטיל עלינו לבצע על מנת לשמר את מפעל ההתנחלויות המשיחי".

שץ סיכם כי "למרות ההתקפות והאיומים אנחנו נמשיך לשבור שתיקה ולהגן על מדינת ישראל מפני מדיניותה ההרסנית של ממשלת הימין, בה חבר יעלון".

גם ח"כ זהבה גלאון, יו"ר מרצ, הצטרפה לביקורת על דברי יעלון אותם כינתה "מקרתיזם". יו"ר מרצ הוסיפה כי שר הביטחון "מצטרף לציד הראשים של חיילי שוברים שתיקה" ואמרה כי "במדינה מתוקנת צריך לאפשר ביקורת לגיטימית ומאומתת על התנהלות פסולה".

"מסע ההכפשות חסר הגבולות שמתנהל נגד שוברים שתיקה, שהוא ארגון שקוף, רציני ולגיטימי המביא עדויות מאומתות על פעילות חיילי צה"ל בשטחים, הגיע לשיא ויש לשים לו סוף. לא יתכן ששרים בממשלת יתנו לגיטימציה להסתה פרועה שמגיעה עד כדי שקרים מוחלטים וחמור במיוחד ששר הביטחון עושה דה-לגיטימציה לחיילים שומרי חוק שקיבלו על עצמם את חובת השירות ומצד שני לא מוכנים לתת יד למעשי עוולה", סיכמה.

"גם אני חוויתי רדיפה אישית", יעלון. (פלאש 90 - יהונתן סינדל)

יעלון: "גם אני חוויתי רדיפה"

בפוסט שפרסם הלילה יעלון התייחס לארגון ככזה שמטרתו להכפיש את שם צה"ל וחייליו בעולם ואמר כי "זו תופעה מקוממת ובלתי נסבלת, ואין לנו כל כוונה להתפשר במאבק למען חיילי צה"ל". בנימה אישית הוסיף: "גם אני חוויתי רדיפה אישית כזו במדינות שונות בעולם, אבל אסור שהדבר ירפה את ידינו".

השר גם הטיל ספק באמינות הארגון, שמטרתו לחשוף עדויות על התנהלות לא מוסרית בצה"ל. "בעבר היו ניסיונות לברר אירועים ומקרים שאנשי 'שוברים שתיקה' הצביעו עליהם, והם עלו בתוהו", אמר יעלון. "ככל שחלף הזמן התברר שמדובר בארגון הפועל ממניעים זדוניים, ונגד תופעות שכאלו ניאבק בחורמה".

השר הורה לאסור את כניסתם של חברי 'שוברים שתיקה' לכל פעילות עם צה"ל. "אם אנשי 'שוברים שתיקה' היו באמת חרדים למוסר שלנו, כפי שאנו דואגים וחותרים לשמור על ערכי המוסר שלנו, הם היו פועלים מול צה"ל באופן ישיר, ולא משחירים את פני חיילינו בחו"ל", נימק את החלטתו.

ריבלין: "לא נעניתי להערות"

על אף הלחצים הכבדים שהופעלו עליו שלא להשתתף בכנס "הארץ" שמתקיים בימים אלה בארה"ב, סיפר נשיא המדינה ראובן ריבלין בריאיון לחדשות 2 כי לא שקל לרגע להיענות לקריאות נגד השתתפותו באירוע. "לא הגעתי לנאום בכנס של 'שוברים שתיקה'", הדגיש ריבלין.

"בעבר היו הרבה ביקורות רציניות מטעם קוראי 'הארץ' בעקבות השתתפותי בכינוס בחברון", אמר הנשיא. "לא נעניתי להערות נגד ההשתתפות בחברון, ולא נעניתי להערות של אחרים בכנס 'הארץ'. 'הארץ' הוא עיתון שאני קורא כבר 70 שנה והוא אחד העיתונים החשובים לקיומה של הדמוקרטיה בישראל".

במהלך הימים האחרונים דחה ריבלין לחצים כבדים בין היתר גם מכיוונה של לשכת שרת המשפטים איילת שקד, לבטל את נאומו בכנס בו לוקחים חלק גם אנשי "שוברים שתיקה". ביום שבת אף קיימו עשרות קציני מילואים משמרת מחאה מול בית הנשיא בקריאה שיבטל את השתתפותו באירוע.